Basketbalistky Austrálie vyhrály MS

ČTK, SportPlus
23. 9. 2006 20:40
Sao Paulo - Basketbalistky Austrálie porazily ve finále mistrovství světa hraném v v Sao Paulu celek Ruska 91:74, titul získaly poprvé v historii.
Australanka Jennifer Snellová (ve žlutém) v sobouji s Oxanou Rachmatulinovou s Ruskemve finále basketbalového MS. | Foto: Reuters

Australanky prošly celým turnajem bez porážky a staly se teprve čtvrtou zemí, která světový titul vybojovala.

O jejich vítězství rozhodla lepší obrana a přesnější koncovka. Ruskám se nepodařilo zopakovat výkon ze semifinále, v němž vyřadily tým USA a už potřetí za sebou odešly ve finále mistrovství světa poraženy.

Ovšem vstup do zápasu vyšel lépe ruským hráčkám, které po rychlých protiútocích vedly za čtyři minuty 9:2. Klidně hrající Australanky ale po tříbodových střelách Harrowerové a Whittleové v průběhu pouhých dvou minut skóre otočily.

Naposledy vedly Rusky v 8. minutě 15:13, pak už byly proti soustředěné obraně soupeřek většinou bezradné. Přestalo se dařit i oporám týmu a trenér Igor Grudin často střídal.

V žádné sestavě však Rusky nedokázaly odolávat soustředěnému tlaku Australanek, které udělaly rozhodující krok k vítězství už ve druhé čtvrtině při bodové šňůře 11:0. Na ní se velkou měrou podílela Penelope Taylorová, která byla s 28 body nejlepší střelkyní finále.

Sedmnáctibodovou ztrátu ještě ruské basketbalistky do poločasu zkorigovaly na osmibodový rozdíl. Po změně stran Australanky využily několika hrubých nedorozumění při soupeřově rozehrávce a ve 28. minutě už vedly rozdílem 21 bodů 63:42.

Bojovně hrající Rusky se ještě pokusily o poslední zoufalý odpor a sedm minut před koncem snížily na rozdíl deseti bodů 60:70. Ovšem v úsilí o zvrat je zcela zradila koncovka a neproměňovaly ani ty nejvyloženější příležitosti.

V pohodě hrající Australanky využívaly chyb nervózních soupeřek a už si historický úspěch nenechaly vzít.

Bronzové medaile získaly reprezentantky USA, které v souboji o třetí místo rozdrtily domácí Brazílii 99:59.

V úvodní trojkové smršti zazářila Američanka Diana Taurasiová, která byla nakonec s 28 body nejlepší střelkyní zápasu. V bouřlivém kotli se Brazilky, které citelně postrádaly kvůli zraněnému ramenu oporu Alessandru de Oliveiraovou, snažily oplácet stejnou zbraní.

Poprvé a naposledy vedly Brazilky ve 4. minutě 9:8 a o dvě minuty později se jim ještě podařilo vyrovnat na 14:14. V dalším průběhu už vzaly režii zápasu do svých rukou Američanky. Své soupeřky nepouštěly pod koš a stačily ubránit pokusy z větší vzdálenosti.

Brazilka Soeli Zakrzeskiová (v žlutém) bojuje s Američankami Michelle Snowovou (vpravo) a Cheryl Fordovou. | Foto: Reuters

Po první čtvrtině získaly Američanky desetibodový náskok 31:21, který hlavně zásluhou trojek Taurasiové postupně zvyšovaly. Taurasiová ze sedmi tříbodových střel minula cíl pouze jednou. Brazilky vydržely v tempu do poločasu, kdy ještě prohrávaly patnáctibodovým rozdílem 34:49.

Po změně stran Američanky suverénními kombinacemi už zcela jednoznačně přehrávaly těžkopádné a unavené soupeřky. Po půlhodině už byl rozdíl ve skóre 38 bodů a i když v závěru basketbalistky USA poněkud polevily, náskok jim vydržel.

V závěru ani netoužily pokořit stobodovou hranici, posledních deset sekund Američanka Augustusová už pouze driblovala na půlící čáře bez snahy naposledy zaútočit.

Navzdory vysoké porážce připravili brazilští diváci svým hráčkám, které ve čtvrtfinále zdolaly český výběr, po zápase ovace.

Výsledky - finále:
Austrálie - Rusko 91:74 (19:15, 43:35, 69:55)
Nejvíce bodů:
Taylorová 28, Jacksonová 16, Harrowerová 15, Snellová 12 - Stěpanovová 17, Ščegolevová 15, Artěšinová 10, Korstinová 10. Rozhodčí: Rougier (Arg.), Pacheco (Braz.), Ethierová (Kan.). Fauly: 20:17. Trestné hody: 22/18 - 17/12. Trojky: 9:12. Diváci: 7000.

o 3. místo:
USA - Brazílie 99:59 (31:21, 49:34, 83:45)
Taurasiová 28, Thompsonová 15, Catchingsová 11, Parkerová 10 - Arcainová 16, Marquesová 13. Rozhodčí: Leemann (Švýc.), Pilipauskas (Lit.), Dolinek (ČR). Fauly: 16:15. Trestné hody: 14/10 - 18/11. Trojky: 11:4. Diváci: 10 000.