Basketbalisté zahájili přípravu na ME prohrou s Tureckem

16. 8. 2013 21:04
Čeští basketbalisté v úvodním přípravném utkání před mistrovstvím Evropy prohráli s Tureckem 68:75, přestože v úvodních třech čtvrtinách většinou vedli.
Český basketbalista Luboš Bartoň.
Český basketbalista Luboš Bartoň. | Foto: Reuters

Istanbul - Čeští basketbalisté v úvodním přípravném utkání před mistrovstvím Evropy prohráli s Tureckem 68:75, přestože v úvodních třech čtvrtinách většinou vedli. V závěru však na vicemistry světa z roku 2010 nestačili. Odveta se hraje v sobotu znovu v Istanbulu.

Češi do Turecka odjeli už bez Michala Čarneckého, který zůstal mimo dvanáctku nominovaných hráčů. Domácí sice stále pracují se širším kádrem, přesto na svěřence trenéra Pavla Budínského vyrukovali v nejsilnější sestavě i se čtyřmi hráči, kteří působí či působili v NBA včetně hvězdy Orlanda Heda Türkuglua.

Češi proměnili jen pět trestných hodů

Hosté se favorita nezalekli a první čtvrtinu vyhráli o devět bodů. A to hlavně zásluhou Jana Veselého, Pavla Houšky a Tomáše Satoranského, kteří byli tahouny v útoku. Postupně se k nim přidali zejména kapitán Luboš Bartoň a Pavel Pumprla.

Druhá čtvrtina však českému týmu tolik nevyšla a domácí srovnali krok, přesto se Češi nadále drželi v mírném vedení až do poslední desetiminutovky. V jejím úvodu však Turci po šňůře 7:0 převzali vedení a to už nepustili.

Velký rozdíl byl zejména v trestných hodech, ze kterých Turci získali 29 bodů, zatímco Češi jen pět, přestože měli 16 pokusů.

Přípravné utkání basketbalistů před mistrovstvím Evropy:

Turecko - ČR 75:68 (18:27, 41:41, 53:55)

Nejvíce bodů: Güler 12, Onan, Ilyasova a Türkoglu po 10 - Veselý 14, Pumprla 12, Houška 11, Bartoň 9, Satoranský 7. Fauly: 16:27. Trestné hody: 36/29 - 16/5. Trojky: 4:5.