Draci i Kotlářka už mají jisté play off, baseballová extraliga jde do finiše

Ján Jabrocký
20. 6. 2016 9:09
Přečtěte si pravidelný souhrn uplynulého týdne baseballové extraligy.
Baseballisté Arrows jsou jednou nohou v play off
Baseballisté Arrows jsou jednou nohou v play off | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Baseballová extraliga se přehoupla do své poslední třetiny a zná také první dva jisté postupující do play off. Loňští finalisté Draci Brno a pražská Kotlářka tentokrát nezaváhali, a jejich fanoušci se tak můžou těšit na boje o titul.

Pro Draky byly zápasy s Hrochy také přípravou na Federální pohár, který se v Brně rozehraje v úterý.

Technika Brno – Hroši Brno 12-11

Již v úterý byla na programu dohrávka zápasu mezi Technikou a Hrochy. Utkání se rozehrálo v předešlém týdnu a mělo velmi zajímavý průběh. Hroši se sice ujali vedení, ale domácí v páté směně osmi body otočili skóre ve svůj prospěch. Hosté však dokázali vyrovnat a zápas byl po devíti směnách za stavu 9-9 přerušený pro tmu.

V jeho úterní dohrávce se odehrála pouze jediná směna. V ní Hroši po odpalu Urbiny stáhli dva body, ale v následné dohrávce domácí zásluhou dvoumetrového odpalu Jiřího Marka stahují o bod více, což jim přineslo další výhru v malém brněnském derby.

Arrows Ostrava – Tempo Praha 9-2, 12-3, 5-8

Dlouhou cestu na sever Moravy měřili hráči Tempa, kteří potřebují sbírat výhry, aby mohli ještě pomýšlet na postup do play off. V Ostravě nakonec uspěli jenom jednou a stále zůstávají na posledním místě tabulky.

Naopak domácí si můžou mnout ruce, protože dvě výhry jim již prakticky zaručují postup do vyřazovacích bojů. K definitivní jistotě jim chybí jedna výhra nebo jedna prohra Hrochů i Tempa.

V domácím dresu se velkou měrou o dvě výhry přičinili hrající trenéři Boris Bokaj a Shaun Chase. První jmenovaný opět odházel výborný první zápas a soupeři povolil za necelých sedm směn jediný doběh. Američan Chase domácí fanoušky potěšil dvěma homeruny. Třetí utkání hosté z Prahy pro sebe urvali hlavně povedenou třetí směnou, ve které získali pět bodů.

"Máme jednu výhru, takže oproti minulému týdnu je tam mírné výsledkové zlepšení,“ hledal pozitiva Lubomír Čuhel z Tempa. "Nicméně s průběhem prvních dvou zápasů nejsem úplně spokojený. Udělali jsme několik chyb v poli a nevyužili příležitosti na metách. Pozitivem však je, že se nám do sestavy povedlo začlenit další dva hráče – Adama Vrubela a Martina Šurana. Adamův první zákrok v extralize byl dvojaut a odpálil také dvoubodový odpal. Poprvé jsme letos nasadili jako startéra Honzu Škwora, který nám pomohl porazit Arrows ve třetím zápase.“

Eagles Praha – Technika Brno 9-4, 9-6, 2-6

Eagles se po zdravotních peripetiích ze začátku sezony do sestavy vrátily všechny opory a na jejich výsledcích to začíná být znát. Tentokrát jejich zlepšenou formu odnesli hráči Techniky, kteří si zpátky na jih Moravy odvezli pouze jednu výhru.

V prvním utkání Eagles velmi dobře zaházel mladý běloruský nadhazovač Alexej Lukaševič. Tomu pomohli také spoluhráči na pálce, když hned v úvodních dvou směnách zařídili Eagles šest bodů. Druhý zápas měl opačný průběh. Tentokrát to byla Technika, která vstoupila do zápasu lépe. Jenže hostům šest bodů z prvních dvou směn na výhru nestačilo. Domácí postupně přidávali body a v sedmé směně dokázali skóre otočit ve svůj prospěch.

Až ve třetím utkání se hráči z moravské metropole dočkali výhry. Velkou zásluhu na tom měl hlavně Vojtěch Papěž, který pálkařům Eagles za sedm směn povolil pouze čtyři odpaly a jeden doběh. Jeho spoluhráči byli proti nadhazovačům domácích úspěšnější a ze dvanácti hitů hned polovinu proměnili v doběhy. Eagles však díky dvěma výhrám poodskočili Hrochům i Tempu a můžou reálně pomýšlet na postup do vyřazovacích bojů.

Skokani Olomouc – Kotlářka Praha 5-12, 2-8

Úřadující mistr po třech nepříliš povedených týdnech zajížděl na Hanou, kde na něj čekali dva zápasy proti Skokanům. Hanákům se však letos proti Kotlářce nedaří, což se potvrdilo i tento víkend. Hosté v obou utkáních vlétli na svého soupeře hned od začátku a vyvíjeli obrovský tlak na domácí nadhazovače. Ti nakonec soupeři povolili třicet sedm hitů a dvacet doběhů. Kotlářku také může těšit probuzení Jakuba Sládka, který se po zranění dostává do formy. Jakub odpálil sedm hitů z deseti stavů na pálce, což určitě potěší reprezentační trenéry před blížícím se Pražským baseballovým týdnem.

"Nejsme spokojeni s celou sérii proti Kotlářce, protože máme pět proher,“ hodnotil zápasy po víkendu trenér skokanů Michal Kohout. "Vývoj prvního zápasu určily první dvě směny, kdy jsme dostali osm bodů. Tam se naplno projevila pálkařská síla Kotlářky. Navíc Marek Červenka na kopci výrazně dominoval. Druhé utkání již bylo výrazně lepší, ale opět se nám nepovedlo dobré odpaly naskládat za sebou tak, aby z toho byly nějaké doběhy. Tak jak to na některé soupeře umíme, tak se nám proti Kotlářce dlouhodobě nedaří.“  

"Jeli jsme si pro dvě výhry, což se povedlo,“ nechal se slyšet manažer Kotlářky Ondřej Chocholatý. "Na klukách bylo vidět, že je baseball opět baví a že jsou plní energie.“

Hroši Brno – Draci Brno  1-9, 4-9

Dva rozdílné zápasy byly k vidění mezi brněnskými Hrochy a Draky. Zatímco v prvním hosté jednoznačně dominovali a domácí se nedokázali prosadit, tak ve druhém to byl dlouho vyrovnaný souboj. Tomu vládli zahraniční posily na nadhazovacím kopci. V domácím dresu Američan Jeffrey Barto a v dresu hostí jeho krajan Jason Jarvis. Sedm směn oba nadhazovači drželi pálkaře na uzdě a na světelné tabuli svítilo skóre 1-1. Jenže v osmé směně Draci dokázali pokořit Barta a stáhli čtyři body. To samé se jim povedlo také o směnu později proti Elroyi Urbinovi. Domácí korigovali stav třemi body v závěrečné směně proti Adamu Hollandovi, jenž vystřídal Jarvise. Jason Jarvis nakonec v utkání předvedl sedmnáct strikeoutů, což se letos zatím nikomu v extralize nepovedlo.

Draci se díky dvěma výhrám dobře naladili na evropský Federální pohár, který se odehraje na jejich stadionu již tento týden od úterý do neděle.

"Hroši se soustředili na jeden zápas,“ řekl pro Aktuálně.cz manažer Draků Arnošt Nesňal. "V prvním zápase to bylo z jejich strany možná vypuštění, alespoň co se týká nadhazovačů. Ve druhém zápase to byla velká bitva Jarvise s Bartem, kdy jsme utkání rozhodli ve druhé polovině po hitech bratří Hajtmarů. Skóre sice tomu nenapovídá, ale zápas to byl velmi kvalitní. Sedmnáct strikeoutů Jarvise, to je něco neobvyklého.“

Aktuální tabulka baseballové extraligy:

1. Draci Brno 24-7
2. Kotlářka Praha 21-7
3. Arrows Ostrava 16-15
4. Technika Brno 13-15
5. Skokani Olomouc 13-15
6. Eagles Praha 11-17
7. Cardion Hroši Brno 9-19
8. Tempo Titans Praha 8-19
 

Právě se děje

před 35 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy