Australian Open bude bez mnoha hvězd

Reuters, SportPlus
4. 1. 2007 12:27
Sydney - Pořadatelé tenisového mistrovství Austrálie, prvního grandslamového turnaje roku, bude oslabeno o mnoho hvězdných jmen.

Jako dusud poslední doručila svoji omluvenku světová jednička mezi ženami, Belgičanka Justin Henin-Hardenneová.

Organizátoří ve čtvrtek oznámili, že předloňská vítězka a loňská finalistka ne turnaji bude chybět z "osobních důvodů". Její odstoupení je další ranou pro turnaj, jehož vedení se již smířilo se ztrátou mnoha nositelů zvučných jmen a než turnaj 15. ledna skutečně začne, dají se očekávat oznámení dalších absencí.

Belgická tenistka Justine Heninová-Hardenneová se raduje z vítězství nad Marií Šarapovovou.
Belgická tenistka Justine Heninová-Hardenneová se raduje z vítězství nad Marií Šarapovovou. | Foto: Reuters
Heninová vynechá Australian Open
Zatím poslední omluvenou top hráčkou z Australian Open je loňská finalistka a přeloňská vítězka Justin Henin-Hardenneová

Samozřejmě bude chybět Andre Agassi, jenž vždy vášnivě melbournský turnaj obhajoval i v době, kdy se mu mnoho jiných Američanů vyhýbalo. Agassi však skončil s aktivní kariérou po loňském U.S. Open. Domácí miláček Mark Philippoussis je také mimo hru, když mu lékaři oznámili, že potřebuje operaci kolene, stejně jako bývalá vítězka turnaje Mary Pierceová z Francie.

Někdejší vítězka French Open, Ruska Anastasia Myškinová, si v Aucklandu tento týden poranila palec na noze a odletěla se léčit do Moskvy, zatímco Argentinec David Nalbandian bojuje se zánětem kolenních šlach. Nejistý je i start Američanky Venus Williamsové, kterou přinutilo odstoupit zranění zápěstí z Hopman Cupu (naopak její sestra Serena, která v minulosti absentovala, hrát bude).

Australian Open často trpí neúčastí hráčů, kteří si léčí zranění z předcházející sezony: Henin-Haredenneová nehrála ani v roce 2005, stejně jako finalistka z roku 2004 Kim Clijstersová a Jeniffer Capriatiová, která turnaj vyhrála v letech 2001 a 2002. Rus Marat Safin loni neobhajoval titul z roku 2005 a Španělu Nadalovi zabránilo v účasti zranění nohy.

To všem znamenalo, že se začaly množit hlasy volající po odložení turnaje na pozdější datum. V dobách, kdy neexistovaly dálkové tryskové lety, se mnoho špičkových tenistů rozhodlo do Austrálie nejezdit. Totéž se však děje i dnes, kdy prozměnu hráče sužuje obrovské vedro na kurtě je často až 45 stupoňů Celsia.

Proto by se mnohým hráčům líbilo, kdyby byl turnaj odložen až na březen. Australští organizátoři jim původně chtěli vyjít vstříc alespoň o týden, ale nakonec se vrátili k původnímu datu zahájení.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy