reklama
 
 

Zakázali mu běžet finále na 400 metrů, Makwala na poloviční trati dodatečně postoupil do finále

AKTUALIZOVÁNO 9. 8. 2017
IAAF udělením dodatečné šance Makwalovi vyhověla žádosti Botswanské atletické federace.

Londýn - Botswanský sprinter Isaac Makwala nakonec na atletickém mistrovství světa v Londýně přece jen bude bojovat o medaile v běhu na 200 metrů. Největší favorit této disciplíny, jenž nemohl vinou infekčního onemocnění nastoupit do pondělních rozběhů a v úterý musel kvůli karanténě vynechat finále na 400 m, běžel dnes sám o postup do semifinále a limit mezinárodní federace IAAF hladce splnil časem 20,20 s. Ve večerním semifinále byl se zadrženým závěrem ještě o osm setin rychlejší a ve čtvrtek poběží ve finále.

"Vzhledem k tomu, že vypršela doba jeho karantény, a po lékařském vyšetření, jež potvrdilo, že je zdravý, jsme souhlasili na základě našich platných pravidel s tím, že pokud splní kvalifikační čas, bude moci dnes večer běžet semifinále na 200 m," uvedli představitelé IAAF.

Kvalifikační čas byl 20,53 s, což pro lídra letošních tabulek s osobním rekordem hluboko pod 20 sekund nebyl problém. V sólo závodě dosáhl času 20,20 s a o dvě hodiny později dokázal i v dešti ještě zrychlit. Jeho souboj s vítězem čtvrtky Jihoafričanem Waydem van Niekerkem bude jedním z vrcholů čtvrtečního programu.

IAAF udělením dodatečné šance Makwalovi vyhověla žádosti Botswanské atletické federace a zřejmě mu chtěla kompenzovat to, že mu v úterý nedovolila nastoupit k finále čtvrtky. Třicetiletý medailový kandidát byl jedním ze zhruba 30 sportovců, které v Londýně postihl takzvaný norovirus, způsobující žaludeční potíže.

O start na 200 m tak přišel kvůli zdravotním problémům, ale v úterý už se cítil zdravý. Jenže IAAF mu start ve finále čtvrtky neumožnila a ochranka ho ani nepustila na stadion.

Makwala není první, kdo postoupil díky dodatečnému sólovému závodu. Totéž potkalo americkou štafetu žen na 4×100 m na olympijských hrách v Riu de Janeiro po úspěšném odvolání proti diskvalifikaci a Američanky pak došly až ke zlatým medailím.

autor: ČTK | 9. 8. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama