Zakázali mu běžet finále na 400 metrů, Makwala na poloviční trati dodatečně postoupil do finále

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2017 22:09
IAAF udělením dodatečné šance Makwalovi vyhověla žádosti Botswanské atletické federace.
Isaac Makwala.
Isaac Makwala. | Foto: ČTK

Londýn - Botswanský sprinter Isaac Makwala nakonec na atletickém mistrovství světa v Londýně přece jen bude bojovat o medaile v běhu na 200 metrů. Největší favorit této disciplíny, jenž nemohl vinou infekčního onemocnění nastoupit do pondělních rozběhů a v úterý musel kvůli karanténě vynechat finále na 400 m, běžel dnes sám o postup do semifinále a limit mezinárodní federace IAAF hladce splnil časem 20,20 s. Ve večerním semifinále byl se zadrženým závěrem ještě o osm setin rychlejší a ve čtvrtek poběží ve finále.

"Vzhledem k tomu, že vypršela doba jeho karantény, a po lékařském vyšetření, jež potvrdilo, že je zdravý, jsme souhlasili na základě našich platných pravidel s tím, že pokud splní kvalifikační čas, bude moci dnes večer běžet semifinále na 200 m," uvedli představitelé IAAF.

Kvalifikační čas byl 20,53 s, což pro lídra letošních tabulek s osobním rekordem hluboko pod 20 sekund nebyl problém. V sólo závodě dosáhl času 20,20 s a o dvě hodiny později dokázal i v dešti ještě zrychlit. Jeho souboj s vítězem čtvrtky Jihoafričanem Waydem van Niekerkem bude jedním z vrcholů čtvrtečního programu.

IAAF udělením dodatečné šance Makwalovi vyhověla žádosti Botswanské atletické federace a zřejmě mu chtěla kompenzovat to, že mu v úterý nedovolila nastoupit k finále čtvrtky. Třicetiletý medailový kandidát byl jedním ze zhruba 30 sportovců, které v Londýně postihl takzvaný norovirus, způsobující žaludeční potíže.

O start na 200 m tak přišel kvůli zdravotním problémům, ale v úterý už se cítil zdravý. Jenže IAAF mu start ve finále čtvrtky neumožnila a ochranka ho ani nepustila na stadion.

Makwala není první, kdo postoupil díky dodatečnému sólovému závodu. Totéž potkalo americkou štafetu žen na 4×100 m na olympijských hrách v Riu de Janeiro po úspěšném odvolání proti diskvalifikaci a Američanky pak došly až ke zlatým medailím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy