Čtvrtkařská štafeta mužů zaběhla rekord a je ve finále. Postupem překvapil i Hodboď

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 10. 8. 2018 21:21
Štafeta mužů postoupila na atletickém mistrovství Evropy v Berlíně do finále běhu na 4x400 metrů v českém rekordu 3:02,52.
Pavel Maslák
Pavel Maslák | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Berlín - České kvarteto se drželo od začátku na čtvrté pozici, ale v posledním kole ho Pavel Maslák posunul před Polsko a s přehledem kontroloval poslední postupové místo. Rychlejší byly jen favorizované štafety Británie a Francie.

Simona Vrzalová i Diana Mezuliáníková postoupily do nedělního finále běhu na 1500 metrů. Z trojice českých mílařek v rozběhu neuspěla jen Kristiina Mäki. Česká atletika bude nečekaně zastoupení i v sobotním finále běhu mužů na 800 m zásluhou Lukáše Hodbodě. V kvalifikaci skončili tyčkař Jan Kudlička i kladivářka Kateřina Šafránková. Marcela Pírková nepostoupila z rozběhu na 200 metrů, stejně jako Lucie Sekanová ve steeplu.

Čtvrtkařská štafeta skončila před dvěma lety v Amsterodamu čtvrtá, v rozběhu tam vytvořila český rekord 3:02,66. Dnes nastoupila v podobném složení, jen Jana Tesaře nahradil Vít Müller. Dalšími členy byli tehdy i dnes Patrik Šorm a Michal Desenský.

Finišman Maslák předstihl polskou štafetu, která před dvěma lety brala stříbro. Z českého rekordu čtvrtkaři ubrali 14 setin a vzhledem k tomu, jak Maslák vypouštěl závěr, by v sobotním finále mohli být ještě rychlejší. Druhé semifinále hladce vyhráli obhájci zlata z Belgie, přestože šetřili dva ze tří bratrů Borléeových.

V prvním rozběhu na 1500 m útočila Mäki až v závěru, ale posunula se jen na sedmé místo a ani letošní zrychlení na 4:10,35 jí k postupu nepomohlo. Ve druhém rozběhu zvolila Mezuliáníková odlišnou taktiku a do posledního kola vbíhala na první pozici. Tu sice v konfrontaci s mnohem zkušenějšími soupeřkami neudržela a propadla se na sedmé místo, ale nasazené tempo se jí vyplatilo - postoupila jako jedenáctá časem 4:09,98. Ani Simona Vrzalová ve finiši neuhájila přímý postup, ale páté místo a čas 4:09,11 na vstupenku do finále stačily.

Vrzalová a Mezuliáníková měly naplánované, že v případě potřeby potáhnou závodní pole k rychlejšímu času. "Domluvily jsme se se Simonou, že bychom se případně vystřídaly, kdyby to bylo pomalé, ale zas tak pomalu se to nerozběhlo. Čas byl rychlý a díky tomu jsem se dostala do finále. Po taktické stránce jsem spokojená," řekla Mezuliáníková.

Vrzalová byla ráda, že budou ve finále dvě. "Myslím, že to je super. Že se můžeme navzájem hecovat a podporovat. Je to lepší, než kdybych tam nikomu nerozumněla. Ta angličtina je hrozná," řekla.

Roli favoritky potvrdila hladkým vítězstvím v prvním rozběhu Britka Laura Muirová, která původně chtěla kombinaci s osmistovkou, ale po problémech s achillovkou se soustředila jen na delší trať. V druhém rozběhu byla Polka s marockými kořeny Sofia Ennaouiová ještě výrazně rychlejší - 4:08,60.

Hodboď je nečekaně ve finále osmistovky

Dvaadvacetiletý Hodboď překvapil už svým postupem z rozběhu, v němž si vylepšil osobní rekord o 48 setin. Ani v semifinále se nezalekl zvučných jmen soupeřů, jakými byli dva nejlepší z loňského mistrovství světa Francouz Pierre-Ambroise Bosse a Polák Adam Kszczot. "Chtěl jsem to běžet stejně jako včera, nic neponechat náhodě, abych tam byl na dobré pozici ve finiši a mohl útočit na přímá postupová místa. Pokaždé do toho závodu musí závodník jít s tím, že chce vyhrát. A já do toho tak šel," líčil v cíli.

Dnes se běželo trochu pomaleji než v rozběhu, ale český reprezentant se ve finiši opět neztratil. Uplatnil rychlost bývalého čtvrtkaře a časem 1:46,57 o tři setiny proklouzl mezi elitní osmičku. Až za ním skončil například letos nejrychlejší Evropan Španěl Saúl Ordóněz.

Kudlička si ani v Berlíně rozpačitý dojem z letošní sezony nevylepšil a soutěž opustil mezi prvními. Účastník pěti evropských šampionátů a stříbrný z Amsterodamu zdolal na druhý pokus základní výšku 536 cm, ale o 15 cm výš už třikrát shodil.

Rovněž kladivářka Šafránková byla už na pátém mistrovství Evropy, ale netrefila ani jeden pokus. Při prvním přešlápla, další dva skončily pod hranicí 65 metrů. Výkon 64,85 byl více než čtyři metry za jejím letošním maximem z Ostravy. Opakovala se tak situace z olympijských her v Riu de Janeiro, kdy Šafránková také skončila v kvalifikaci.

Sekanová si v rozběhu na 3000 m překážek vylepšila letošní maximum časem 9:50,38, ale v rychlém závodě ztratila kontakt se soupeřkami už po třech kolech. Doběhla na dvanáctém místě více než 25 sekund za vítěznou Norkou Karoline Grövdahlovou. Také Pírková skončila na 200 metrů už v rozběhu. Čas 23,72 je 36 setin za jejím letošním maximem z Ostravy a stačil jen na 15. místo.

 

Právě se děje

Další zprávy