Tyčkař Kudlička se stal mistrem republiky, ale zlatou medaili předal zraněnému Švecovi

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
5. 4. 2018 22:00
Český klub fair play dnes ocenil několik výrazných i téměř neznámých sportovců a trenérů za jejich příkladné činy v uplynulém roce. Potlesk patřil i nejlepšímu českému skokanovi o tyči Janu Kudličkovi. „Šlo jen o sportovní gesto a ne o pomoc zraněnému či životně ohroženému sportovci. V žádném případě jsem nepočítal s tím, že za to budu oceněn,“ přiznal v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Jan Kudlička.
Jan Kudlička. | Foto: Dalibor Sosna

O jaké gesto konkrétně šlo?

Na mistrovství republiky v Třinci za nepříznivého počasí dopadl sedmnáctiletý mladík Jan Švec mimo doskočiště a zranil se. Zpočátku to vypadalo ošklivě, takže sanitka ho odvezla do nemocnice. Já jsem sice šampionát vyhrál, ale řekl jsem si, že zlatá medaile patří jemu. Myslel jsem si, že mu třeba psychicky pomůže k brzkému uzdravení. A tak druhý den jsme mu medaili s přítelkyní Jiřinou Ptáčníkovou do nemocnice odvezli.

Pokud jde o první měsíce letošního roku, tak jak probíhala vaše příprava na halovou sezonu?

Hned na prvním soustředění jsem si natrhl šlachu v kotníku, pět týdnů jsem měl běžecký výpadek, a tak jsem chtěl halovou sezonu vynechat. Trenér byl opačného názoru, a tak jsem začal hledat formu, ale byla to bída.

To byl také hlavní důvod, proč jste vynechal mistrovství světa v anglickém Birminghamu?

Byl to jeden z hlavních důvodů. Měl jsem sice splněný limit Mezinárodní atletické federace, ale chyběl mi limit stanovený Českým atletickým svazem. I kdyby se mi ho však podařilo splnit třeba na Pražské tyčce a necítil jsem se na mezinárodní scéně konkurenceschopný, tak jen kvůli účasti na šampionátu bych do Anglie nejel. Neúčast na tomto mistrovství světa mě nemrzí a naopak mě těší, že už se v pohodě mohu připravovat na letní sezonu.

Takže zdravotně jste už v pořádku?

Nemám žádné zdravotní problémy, příprava probíhá podle představ. Mám za sebou týden na horách, dva týdny na Kanárských ostrovech, teď budu tři týdny v Praze a potom se na stejnou dobu vrátím zase do Španělska.

S jakými záměry jste do jarního období vstoupil?

Co nejlíp se připravit na vrchol letošního roku, kterým je mistrovství Evropy v Berlíně. Zvolím asi menší počet závodů a budu se snažit načasovat vrcholnou formu až na šampionát.

Zmínil jste se také o své přítelkyni Jiřině Ptáčníkové. Jak se vede této nejlepší české skokance o tyči?

Nepamatuji si, že by v posledních třech letech byla tak zdravá, jako teď. V těchto dnech je v plné přípravě v daleké Africe.

 

Právě se děje

před 12 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy