Fenomenální Mo Farah získal první zlato na MS v atletice

Sport ČTK Sport, ČTK
4. 8. 2017 23:26
Britský běžec Mo Farah vyhrál páteční závod na 10 kilometrů a získal tak pro pořádající zemi letošního mistrovství světa v atletice první medaili.
Mo Farah
Mo Farah | Foto: Reuters

Londýn - První zlato na atletickém mistrovství světa v Londýně získal v běhu na 10.000 metrů Brit Mo Farah, který na této trati triumfoval ve všech velkých závodech od olympijských her v roce 2012.

V tvrdém souboji s keňskými a ugandskými běžci opět předvedl fantastický finiš a časem 26:49,51 se dostal do čela letošních tabulek. Druhý doběhl Joshua Cheptegei z Ugandy a třetí Keňan Paul Tanui, stříbrný z Ria de Janeiro.

Čtyřiatřicetiletý Farah znovu triumfoval na stadionu, kde při olympijských hrách v roce 2012 získal první zlatý double. Totéž pak předvedl na světových šampionátech v Moskvě a Pekingu i loni na olympiádě v Riu de Janeiro. Za týden v sobotu se bude loučit s dráhovou kariérou v závodě na 5000 metrů, který na MS vyhrál už třikrát počínaje šampionátem v korejském Tegu v roce 2011.

Tempo dlouho udávala spolupráce keňských a ugandských vytrvalců. Farah se zpočátku držel v zadní části pole a gesty uváděl vyprodaný londýnský stadion do varu. Až čtyři kola před koncem se poprvé objevil v čele. Krok s ním držel i devatenáctiletý etiopský objev roku Abadi Hadis, který se postavil na start s nejlepším letošním časem.

Závěr však byl především soubojem Faraha s Keňany, v němž pracovaly i lokty. Brit byl dokonce na okamžik vytlačen z trati, ale vyvést z rytmu se nenechal a s tradiční lehkostí si doběhl už pro celkově desáté zlato ze světových šampionátů a olympijských her.

Keňský blok pak z vnější dráhy prorazil dvacetiletý Uganďan Cheptegei a získal svou první velkou medaili. Třetí doběhl stejně jako na minulém šampionátu Tanui.

 

Právě se děje

Další zprávy