Dálkař Juška suverénně vyhrál kvalifikaci na MS v atletice

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2017 23:02
Český reprezentant Radek Juška postoupil do sobotního finále dálkařů na mistrovství světa v atletice z prvního místa. Naopak finále soutěže ve skoku o tyči žen bude bez české účasti. Rozpačitý výkon v rozbězích předběhl Usain Bolt.
Radek Juška v kvalifikaci na MS v atletice
Radek Juška v kvalifikaci na MS v atletice | Foto: Reuters

Londýn - V Londýně začalo mistrovství světa v atletice, jehož se zúčastní sportovci z 204 zemí. Na stadionu, kde se před pěti lety rozdělovaly olympijské medaile, se v první den programu představilo pět českých atletů. Skvělý vstup do soutěže měl dálkař Radek Juška, v druhé sérii skočil 824 cm a nejlepším výkonem dne suverénně postoupil do sobotního finále. 

Českou premiéru v Londýně obstarala Simona Vrzalová v rozběhu na 1500 m. Rychlé tempo však nezvládla. V posledním kole se jí šesté postupové místo začalo vzdalovat a a na začátku cílové rovinky, kdy světová rekordmanka Genzebe Dibabaová z Etiopie dokázala ještě zrychlit, česká běžkyně vzdala.

Juška překonal osmimetrovou hranici hned prvním skokem o jeden centimetr. To mu k limitu ještě čtyři centimetry chyběly, ale ve druhé sérii už se mohl radovat. Výkonem 824 cm zůstal jen pět centimetrů za svým letošním českým rekordem z Turnova a vyhrál kvalifikaci. Tak daleko neskočil ani suverén letošní sezony Jihoafričan Luvo Manyonga.

První pokus, který by nakonec rovněž stačil na postup, Juškovi dodal sebevědomí. Ke druhému nejdelšímu výkonu v životě mu pak pomohla lepší technika. "Cítil jsem, že u prvního pokusu mi spadly ruce i koleno, takže jsem jen trochu plácl do prkna, při druhém jsem pěkně držel kolena. Ani jeden pokus nebyl podle mého pocitu úplně ideální. Uvidíme, co mi řekne trenér," řekl.

Jaký výkon může po takové kvalifikaci předvést ve finále, nedokázal odhadnout. "Sám nevím, necháme se překvapit," poznamenal. Chystal se vyklusat, dojít si na masáž a ledovat. Kvalifikačním výkonem mohl možná vystrašit některé soupeře, ale finále bude úplně jiné. "V každém závodě jde člověk do kvalifikace s tím, aby se dostal do finále. Nečekají se od něj nějaké velké výkony, ale aby dal kvalifikační limit a šel dál," dodal Juška.

Ve finále bude překvapivě chybět olympijský vítěz Američan Jeff Henderson i jeho krajan a halový mistr světa Marquis Dendy, přestože k postupu nakonec stačilo jen 791 cm. Po britském obhájci titulu Gregu Rutherfordovi, jehož o start před domácím publikem připravil zraněný kotník, tak Juškovi odpadli další velcí soupeři.

Vrzalová závod nedokončila, úspěšné nebyly ani tyčkařky

Vrzalová se už při náběhu do posledního kola cítila špatně a pak jí naprosto došly síly. "Bylo tam hodně strkání. Furt jsem musela zrychlovat, zpomalovat. Prostě mi úplně došly síly a vůbec jsem nemohla těch 200 metrů. Já bych to asi došla po čtyřech," řekla novinářům.

Zdravice z Londýna: Tady se mi daří, libuje si Hejnová
0:29
Zdravice z Londýna: Tady se mi daří, libuje si Hejnová | Video: Zuzana Hejnová

Atmosféra na zaplněném londýnském stadionu se jí přitom líbila. Neúspěšný první start na MS bere jako zkušenost. "Sice jsem čekala, že to bude lepší výkon, chtěla jsem aspoň ten osobák, když už ne postup, ale musím se s tím nějak poprat, bohužel," dodala vítkovická běžkyně.

Finále soutěže ve skoku o tyči žen bude bez české účasti. Sedmnáctiletá Amálie Švábíková, vůbec nejmladší z tyčkařek, ztroskotala při své premiéře ve velké soutěži už na základní výšce 420 cm. "Jsem nešťastná," glosovala to po závodě.

Výrazně lépe si však nevedly ani její mnohem zkušenější kolegyně. Jiřina Ptáčníková a Romana Maláčová nezdolaly 450 centimetrů, limit byl ještě o deset centimetrů výše. Obě tak mají zapsaných 435 centimetrů. Česká jednička této sezony Maláčová neskrývala zklamání. "Na začátku jsem se cítila dobře. Myslím si, že psychicky jsem taky byla v klidu, ale pak jako by mi došla energie," popisovala Maláčová průběh kvalifikace, která se vzhledem k opravám hodně protahovala.

Bolt nebyl s výkonem spokojený

Jamajčan Usain Bolt vyrazil za svým posledním velkým zlatem na stovce poněkud rozpačitě, ale ve finiši opět ukázal soupeřům záda. Kvůli zakolísání na startu ale spokojený rozhodně nebyl. Nevyhovují mu startovní bloky. "Myslím si, že jsou nejhorší, jaké jsem kdy zažil. Musím dát ten start dohromady, protože tohle už nemůžu dělat," láteřil.

Pod deset sekund se v rozběhu dostal jen jeho krajan Julian Forte, ale nikdo z favoritů ještě neběžel naplno. Dvojnásobného dopingového hříšníka Američana Justina Gatlina londýnské publikum vypískalo. Finále bude vrcholem sobotního programu se startem ve 22:45.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy