Hejnové pomohlo, že změnila kouče. Na MS medaili mít bude, říká Jarmila Kratochvílová

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
4. 8. 2017 12:44
Jarmila Kratochvílová je stále držitelkou světového rekordu v běhu na 800 metrů s časem 1:53,28 z roku 1983. Mezi největší úspěchy na mezinárodní scéně patří stříbrná medaile z olympijských her v roce 1980, dva nejcennější kovy ze světového šampionátu o tři roky později a celkem čtyři zlaté triumfy z halových šampionátů Evropy.
Jarmila Kratochvílová
Jarmila Kratochvílová | Foto: ČTK

Praha - Atletika je její život, v němž jako trenérka předává své bohaté zkušenosti mladým zájemcům o tento sport a zároveň už netrpělivě očekává zítřejší zahájení mistrovství světa v Londýně. "Už se těším na první českou medaili, ať ji získá kdokoliv," usmívala se hned v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Kdo má podle vás největší šanci jako první najít cestu na stupně vítězů?

Dost hlasitě se připomíná silná česká čtyřka, z níž jako první se už v neděli představí koulař Tomáš Staněk. Před několika dny jsem s ním mluvila na mítinku v Novém Městě na Moravě, kde potvrdil svoji letošní vyrovnanou formu. Nedávnou únavu z bohatého programu už překonal, je v psychické pohodě, takže půjde jen o to, aby koule doletěla do prostoru kolem 22 metrů. Čeká ho náročný souboj především s výbornými Američany, ale věřím, že bude jejich důstojným soupeřem.

V úterý večer bude velká pozornost upřena na finále oštěpu žen. Vidíte Barboru Špotákovou jako jednu z kandidátek na zlatou medaili?

Samozřejmě! Na letošních mítincích podávala stabilní výkony, přesněji řečeno - postupně se stále zlepšovala až za hranici 68 metrů. Vyhrála dva závody Diamantové ligy, je zdravotně v pořádku a nechybějí jí obrovské zkušenosti z dlouhé řady významných mezinárodních závodů. Její největší soupeřkou bude asi Chorvatka Kolaková, ale ta při svém mládí nemusí zvládnout zcela výjimečnou atmosféru světového šampionátu.

Ve čtvrtek by ve finále čtyřstovky s překážkami neměla chybět Zuzana Hejnová. Má také ambice na přední umístění?

Na mezinárodní scénu se vrací ve velkém stylu. Určitě nepodcení dva ošidné rozběhy a ve finálové bitvě se neztratí. Technicky je nejlepší a má také hodně zkušeností. Udělala velice dobře, že od německého trenéra se včas vrátila ke své kamarádce Daně Jandové. Odpadlo jí náročné cestování a hlavně jazykové komplikace. Sama pak díky dobrému psychickému rozpoložení věří, že v současné formě by měla doběhnout na stupně vítězů.

Poprvé v historii mistrovství světa budou v jedné disciplíně startovat čtyři Češi. Je to oštěp mužů a nejlepší z nich je Jakub Vadlejch. Má i on ve vašich očích v sobotním finále reálnou šanci na některý z vavřínů?

Má pro to všechny předpoklady. Těší ho vzácná vyrovnanost, kterou letos potvrdil v deseti závodech. Dospívá ve zkušeného závodníka, jezdí na Diamantové ligy. Jeho největšími soupeři budou dva Němci, ale například Vetter má, na rozdíl od Jakuba, hodně kolísavé výkony.

Myslíte si, že některý z dalších českých atletů by se mohl postarat o příjemné překvapení?

Jistě a je jich hned několik. Například tyčkař Jan Kudlička, který se na velké závody umí výborně připravit. Mohl by skočit do elitního kvinteta. Parádními skoky už na sebe několikrát upozornil dálkař Radek Juška, takže když bude mít ten svůj potřebný den D, může se rovněž dočkat pěkného vysvědčení. Vydařené vystoupení čekám od tyčkařky Jiřiny Ptáčníkové, která po zdravotních problémech je v pořádku a díky své zkušenosti by se také měla prosadit. A zapomenout nelze ani na mladičkou výškařku Michaelu Hrubou, jejíž posledních 194 centimetrů by rovněž mohlo stačit k zařazení do té lepší skokanské společnosti.

Nezapomněla jste na evropského šampiona v běhu na 400 metrů Pavla Masláka?

V této disciplíně je doslova děsivá konkurence, takže za úspěch bych považovala dobře zvládnuté semifinále. Hodně zvědavá jsem pak na Jakuba Holušu, kterého v běhu na 1500 metrů čeká také dlouhá řada skvělých mílařů.

V české výpravě je celkem 27 atletů. Postrádáte tam někoho?

Překážkáře Petra Svobodu, který splnil jen B-limit. Škoda, že se pozvání od světové asociace, na rozdíl od čtyř jiných atletů, nedočkal, zasloužil by si to. Po dlouhé a těžké nemoci se vrátil na závodní dráhu a podává výborné výkony.

Co vás před šampionátem těší a co mrzí?

Pro vrcholnou atletickou akci je Londýn ideální místo. Předností je rychlá dráha, výborné zázemí a skvělá divácká kulisa. Angličané atletice rozumějí, dovedou závodníky povzbudit. Jen mě mrzí, že se šampionátu zase nemohou zúčastnit Rusové. Je mi líto těchto sportovců, kteří se ničím neprovinili.

A s kolika medailemi byste byla spokojena?

Budu trochu navazovat na šéftrenéra Tomáše Dvořáka: věřím, že nějaké medaile si domů přivezeme (úsměv)!

Zdravice z Londýna: Tady se mi daří, libuje si Hejnová | Video: Zuzana Hejnová
 

Právě se děje

před 9 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy