"Jsem tady a zůstanu tady. Atletika bude dál sledovat moji tvář. To je všechno, co teď mohu říci," prohlásila devětadvacetiletá běžkyně, jejíž muskulatura a výkony vzbuzovaly od počátku vrcholové kariéry pochybnosti, zda je ženou.
Po loňském zavedení pravidla mezinárodní federace o atletkách s přirozeně vyšší hladinou testosteronu nemohla Semenyaová na zářijovém mistrovství světa v Dauhá obhajovat zlato v běhu na 800 metrů. Osmistovku podle všeho nebude moci běžet ani letos na hrách v Tokiu.
Volba disciplíny na začátku nové sezony by ji podle AP mohla nasměrovat k dvoustovce, na kterou se pravidlo nevztahuje. V té má Semenyaová osobní rekord 24,26 sekundy a musela by hodně zrychlit, neboť účastnický limit pro Tokio je 22,80.
Loni naopak zkoušela delší tratě. V dubnu vyhrála na národním šampionátu závod na 5000 metrů, na mítinku Diamantové ligy ve Stanfordu se původně přihlásila na 3000 metrů. Švýcarský soud mezitím ale pozastavil platnost pravidla o povinné hormonální léčbě a Semenyaová se vrátila na osmistovku, na které v minulosti dlouhodobě kralovala a dokázala se na necelou sekundu přiblížit světovému rekordu Jarmily Kratochvílové.
Na konci července ale začalo "testosteronové" pravidlo znovu platit. Semenyaová poté podepsala na rok 2020 smlouvu s prvoligovým fotbalovým klubem z Johannesburgu, nyní ale ujistila, že to konec s atletikou neznamená.