Rozpaky, zmatky, popírání týmového ducha. To byl atletický Kontinentální pohár

ČTK Sport ČTK, Sport
9. 9. 2018 18:41
Velkou paseku ve výsledkových listinách udělalo pravidlo o postupu pouze jednoho závodníka z každého kontinentu.
Soutěž výrazně kritizoval český koulař Tomáš Staněk.
Soutěž výrazně kritizoval český koulař Tomáš Staněk. | Foto: ČTK

Ostrava - Mezinárodní atletická federace se pokusila přilákat pozornost diváků revoluční změnou pravidel, kterou uplatnila při Kontinentálním poháru v Ostravě. Novinky v určování pořadí, podle nichž už nemusí vyhrát ten, kdo předvede nejlepší výkon, však vzbudily kritiku atletů i příznivců královny sportu.

Experiment v technických disciplínách popřel týmový duch soutěže, protože závodníci z jednoho kontinentu šli v prvních třech sériích proti sobě a vzájemně se vyřazovali. V horizontálních skocích a vrzích pak kvalitu výkonů snižovala snaha nepřešlápnout ve dvou finálových sériích. Po třech pokusech se totiž začínalo od nuly a jakákoli chyba by měla fatální dopad i pro atleta, který by třeba předtím vytvořil světový rekord.

Přesvědčili se o tom evropští zástupci v diskařském kruhu. Chorvatská hvězda Sandra Perkovičová měla nejdelší pokus v soutěži 68,44 metru, ale ve finálovém duelu s Kubánkou Yaimé Pérezovou se prstem ruky dotkla země za hranicí kruhu a po neplatném pokusu skončila druhá. Úřadující mistr světa i Evropy v disku Andrius Gudžius přešlápl už v semifinále, takže navzdory druhému nejlepšímu výkonu v závodě skončil třetí.

Ještě větší paseku ve výsledkových listinách udělalo pravidlo o postupu pouze jednoho závodníka z každého kontinentu. Oštěpař Jakub Vadlejch měl druhý nejlepší výkon, přesto skončil až pátý. Podobně jako americký koulař Ryan Crouser. I Tomáš Staněk by se vešel do semifinálové čtveřice, kdyby se nemusel sklonit před Polákem Michalem Haratykem.

Ve vertikálních skocích podobné pravidlo neplatilo. Proto nebylo náhodou, že jednou z nejatraktivnějších disciplín byla ženská tyčka, která se obešla bez veškerých inovací. Tři závodnice došly až na 485 centimetrů a vůbec neuškodilo, že dvě z nich, Ruska Anželika Sidorovová a Řekyně Katerina Stefanídiová, byly zástupkyně Evropy.

Ani postupné odebírání posledních běžců na dlouhých tratích v druhé polovině závodů se příliš neosvědčilo. Vytrvalci nejsou zvyklí finišovat v závěru každého kola, jeden z favoritů steeplu Sufján El Bakkali z Maroka v nezvyklé tlačenici šlápl na okraj dráhy a zranil se. Kdyby odstoupil o pár metrů dřív, bral by dva body pro Afriku, po proběhnutí cílem kola však dostal nulu, protože nebyl vyřazen rozhodčím, ale vzdal.

Zmatky nastaly i v ženském steeplu, kde se rozhodčím nepodařilo "odchytit" poslední Weynshet Ansaovou z Etiopie. Francouzka Ophélie Claude-Boxbergerová pak byla v cíli dalšího kola překvapená, když se dozvěděla, že vypadla, přestože má ještě soupeřku za sebou. Protest evropského týmu neuspěl.

Také se ukázalo, že některé kontinentální týmy nejsou schopné plnohodnotně obsadit všechny disciplíny. Například africké tyčkařky končily už na čtyřech metrech, to se jejich soupeřky ještě ani nezačaly rozcvičovat. Také nasazení náhradníka pro případ, že se někdo zraní, se ukázalo být poněkud problematické. Novozélandský sprinter Joseph Millar zaskočil za diskaře a získal pro asijsko-pacifický tým bod za výkon 27,15, který by nestačil na vítězství ani v žákovských soutěžích.

Na mužské čtvrtce se Jihoafričan Thapelo Phora zranil na začátku závodu, ale dokulhal do cíle s vidinou zisku alespoň jednoho bodu. Po heroickém výkonu byl ale stejně diskvalifikován za vyšlápnutí z dráhy.

 

Právě se děje

Další zprávy