Norský fenomén čučel na tabuli a nevěřil svým očím. Obra Crousera kosila únava

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
8. 9. 2020 20:40
Avizované útoky světových atletických hvězd nevyšly, absolutní maxima na Zlaté tretře v Ostravě odolala. Překážkáře Karstena Warholma pohled na výsledný čas zklamal, koulař Ryan Crouser byl spokojen alespoň s rekordem mítinku.
Norský překážkář Karsten Warholm v Ostravě světový rekord neohrozil. Přesto přidal 22. vítězství v řadě.
Norský překážkář Karsten Warholm v Ostravě světový rekord neohrozil. Přesto přidal 22. vítězství v řadě. | Foto: ČTK

Za současné konstelace ve světové atletice byli Karsten Warholm a Ryan Crouser nejzářivějšími hvězdami 59. ročníku ostravské Zlaté tretry.

Norský atlet zaběhl v srpnu ve Stockholmu druhý nejlepší čas v historii čtvrtky s překážkami (46,87 sekundy), americký koulař zase pravidelně atakuje magickou hranici 23 metrů. V Ostravě měli útočit znovu.

Warholma zlákali organizátoři na poslední chvíli, právě na základě jeho fantastického běhu na Diamantové lize ve Švédsku. Po vzoru cest Usaina Bolta do Ostravy pro něj vypravili tryskáč a nakonec i posunuli start jeho závodu na dřívější čas, aby byly podmínky příznivější.

24letý Nor tedy nepřišel na řadu až na konci časového programu, nýbrž dvacet minut před sedmou hodinou, kdy ještě na dráhu vítkovického stadionu dopadaly sluneční paprsky.

Do osmé dráhy přišel mimořádně motivovaný, bil se do hrudi, křičel do kamery a bouřlivě zdravil nadšené fanoušky. Start čtyřstovky vyšel až napodruhé a Warholm od začátku suverénně utekl ostatním. Tak jak bylo v plánu, z osmé dráhy za celý závod nikoho z protivníků ani neviděl.

"Opakovaný start nebyl velký problém, tohle je prostě součást našeho sportu a něco, na co jsem už zvyklý. I když vám to samozřejmě na pohodě před závodem nepřidá," vyprávěl Warholm v cíli.

Cože? Takhle pomalé to přece nebylo

Na rozdíl od závodu ve Švédsku proběhl trať čistě, vyhnul se škobrtnutí na poslední překážce a diváci v cílové rovince hypnotizovali časomíru. Všichni si přáli překonání světového rekordu Kevina Younga z olympiády 1992 v Barceloně o hodnotě 46,78 sekundy.

Místo toho se rozsvítil čas 47,64 (později oficiálně o dvě setiny rychlejší). A bledý Nor s červenými tvářemi naštvaně rozhazoval rukama. "Bylo to pro mě dost emotivní, protože takový čas jsem nečekal. Připadalo mi, že jsem běžel rychleji," vysvětloval úřadující mistr světa z Dauhá.

"Čučel jsem na tabuli a říkal si: Cože? Vždycky je hezké vyhrát, ale čas mě docela zklamal," podotkl upřímně. Druhého Francouze Ludvyho Vaillanta nechal za sebou o více než sekundu a půl, zapsal 12. výhru v řadě na trati s překážkami a už 22. vítězství za sebou v součtu s hladkou čtvrtkou. Naposledy nevyhrál právě v Ostravě přesně před dvěma lety v rámci Kontinentálního poháru, kdy zaběhl na překážkách čas 48,56.

Ani jedna z deseti překážek tentokrát nespadla, přesto Warholm zaváhal v poslední zatáčce. "Udělal jsem špatný krok a musel před předposlední bariérou přehodit nohy. Zadrobil jsem a narušilo mi to rytmus. Nebylo to nic dramatického, ale stálo mě to lepší čas," připustil.

"Byl jsem tady podruhé a moc se mi v Ostravě líbí. Organizátoři udělali dobrou práci, vyhověli mi i s posunem startu. Pokud budu mít šanci, rád se sem někdy vrátím," slíbil muž, jenž má potenciál stát se hvězdou, kterou atletika po Boltově konci hledá a tolik potřebuje.

Kovboje dohnal časový posun

Totéž platí pro Američana Crousera, který v Ostravě stejně jako norský překážkář pokořil rekord mítinku. Koulař z Portlandu poslal své náčiní celkem čtyřikrát za 22 metrů, přičemž nejhodnotnější byl výkon 22,43 z čtvrté série. Za osobním maximem zaostal bezmála o půl metru.

V červenci předvedl Crouser třetí nejlepší vrh koulařské historie o délce 22,91 metru. Také na dalších třech mítincích, včetně toho nedělního v polském Chorzówě, poslal kouli za hranici 22,5 metru. "Ale tady na mě trochu dolehla únava," zalitoval dvoumetrový obr ve Vítkovicích.

"Dohnal mě jet lag po přesunu z Ameriky. V Polsku to bylo skvělé, ale teď jsem závodil hned o dva dny později a možná jsem to trochu podcenil," přiznal úřadující olympijský šampion z Ria. "Dlouho jsem se rozcvičoval, nemohl jsem se pořádně rozehřát. Je to škoda," přibližoval.

Rekord Zlaté tretry i tak přehodil o 17 centimetrů a nechal daleko za sebou slovutnou čtveřici soupeřů s Michalem Haratykem nebo Davidem Storlem. "Jasně, 22,43 je hezký výkon. Dva týdny budu v Evropě, dám se dohromady a příště budu zase útočit na 23 metrů," zadoufal.

Mimo sektor se po stadionu procházel s velkým kovbojským kloboukem a rozdával úsměvy. "Z atmosféry jsem byl nadšený, ukázalo se, že i s těmi omezeními se dá vytvořit docela hlasitá kulisa. Byl to mítink se vším všudy, s hudbou i představováním závodníků," líbilo se Crouserovi.

Diváci mohli na stadion do osmi oddělených sektorů po pěti stech lidech a koulaře hlasitě podporovali i bez českého zástupce v závodě. "Mně to při vrhání hodně pomáhá, motivuje mě to. Hlava by chtěla, jenomže jsem tentokrát nedokázal přemluvit nohy, chyběla mi energie," poznamenal 27letý Američan, který před Zlatou tretrou prospal deset hodin.

Výkony jeho krajana Randyho Barnese z roku 1990 (23,12) a Němce Ulfa Timmermanna z roku 1988 (23,06) zůstaly zatím nepřekonány.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy