Naše rekordy nikdo fanouškům z hlav nevymaže, říká Kratochvílová o plánech šéfů atletiky

"Když už jsme se dostali do tohoto stadia, tak ať ty rekordy vymažou. Ten můj mně a všem rekordmanům z hlavy nikdo nevymaže," říká Jarmila Kratochvílová.
Jarmila Kratochvílová.
Jarmila Kratochvílová. | Foto: ČTK

Praha - Vedení Evropské atletické asociace přišlo s návrhy, které by znamenaly výrazné promazání již dosažených světových rekordů. Šéf evropské atletiky Svein Arne Hansen představil na zasedání evropské asociace hned tři nová pravidla, která by měla připravit o historický zápis do tabulek také třeba Helenu Fibingerovou nebo Jarmilu Kratochvílovou. (Více ZDE.)

Brzy jednasedmdesátiletý Nor pověřil sedmičlennou komisi, již měl na starosti Pierce O'Callaghan. Zvláštní skupina pod vedením bývalého irského chodce přišla se třemi pravidly. Výkon musí být dosažen na schválené mezinárodní soutěži. Rekordman musí být před svým nejlepším výkonem několikrát testován a vzorky sportovců musí být deset let uchovány pro případné další testy.

Legendární běžkyně na krátké a střední tratě Kratochvílová drží světový rekord na 800 metrů už téměř 34 let, ale v případě zavedení nových pravidel, která ale nejprve musí odsouhlasit všechny kontinentální svazy, o rekord zřejmě přijde.

"Je to neskutečná blbost. Každý, kdo se o atletiku zajímá, tak dobře ví, kolik námahy, času a odříkání musel každý držitel světového rekordu pro svůj výjimečný výkon odevzdat. Ale když už jsme se dostali do tohoto stadia, tak ať ty rekordy vymažou. Ten můj mně a všem rekordmanům z hlavy nikdo nevymaže," myslí si Kratochvílová o plánech šéfů evropské atletiky.

Asi zmizí i rekord z nového tisíciletí

Podobně smýšlí i další bývalá rekordmanka a koulařka Fibingerová. "Pokud ke zrušení světových rekordů opravdu dojde, tak mně bude moc líto všech atletů, kteří se do historie tohoto sportu zapsali zlatým písmem. Vždyť mezi ně patří i několik českých atletů, kteří by tímto rozhodnutím byli poškozeni. A pokud je jedním z důvodů doping, tak nevím, jakou cestou by se nejednou až k dávné historii šlo vydat. Mimochodem, i moje generace chodila na testy, které mohly prozradit zakázané látky."

Také hrozí, že sportovci, kteří dosáhli rekordu před rokem 2005, o svůj zápis do atletické historie přijdou, protože vzorky sportovců se uchovávají od zmíněného roku. Navíc dle nových pravidel by atleti přišli o svůj rekord i v případě, že by se provinili v budoucnu.

Není tedy divu, že plány vedoucích mužů evropské atletiky rozesmutnily také britskou maratonskou běžkyni Paulu Radcliffovou. "Ranilo mě to a beru to jako poškození své pověsti a důstojnosti."

Podle držitelky ženského maratonského rekordu Radcliffové z roku 2003 atletické federace opět selhávají, když mají chránit čisté atlety. "Museli jsme závodit proti podvodníkům, nedokázaly nám (federace) zajistit rovné podmínky. Přicházeli jsme kvůli podvodníkům o medaile, zážitky a peníze. Byli jsme svědky toho, jak je náš sport kvůli podvodníkům vláčen bahnem. A teď kvůli těm, kteří se rozhodli podvádět, přijdeme o světové a kontinentální rekordy," napsala někdejší britská vytrvalkyně na svém Twitteru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy