Závody pro třetí pohlaví? Lékař z IAAF věští, že přijdou do deseti let

Sport Sport
27. 4. 2018 13:07
Doktor Stéphane Bermon předpokládá, že se do deseti let bude při atletických kláních závodit i v kategorii třetího pohlaví.
Caster Semenyaová
Caster Semenyaová | Foto: Reuters

Londýn - Jihoafrická atletka Caster Semenyaová a další sportovkyně s vysokou hladinou mužského hormonu testosteronu by v budoucnu mohly závodit bez hormonální léčby, kterou jim před pár dny nařídila Mezinárodní atletická federace.

Háček je ale v tom, že by kvůli nim musela být zřízena po mužích a ženách ještě třetí kategorie závodů, v nichž by tyto sportovkyně soupeřily.

"Myslím, že se to jednoho dne určitě stane. Patrně tak za pět až deset let," uvedl lékař IAAF Stéphane Bermon pro deník Guardian. "Já tuhle vizi podporuji, ale cítím, že veřejnost na to ještě není připravená. A my nechceme sportovce stigmatizovat, takže musíme nejprve názor veřejnosti změnit."

Verdikt IAAF, která ve středu nařídila Semenyaové a všem dalším atletkám s vyšší hladinou testosteronu od 1. listopadu hormonální léčbu, je do velké míry kontroverzní, což si myslí i samotná běžkyně.

"Jsem si na 97 procent jistá, že mě nemáte rádi, ale na 100 procent jsem si jistá, že mi je to fuk," napsala dvojnásobná olympijská šampionka v běhu na 800 metrů na Twitter.

Semenyaová, která v minulosti čelila velké kritice jak od fanoušků, tak od soupeřek, se dokonce v roce 2009 nechala testovat na určení pohlaví. Výsledky ale nikdy nebyly zveřejněny.

Jihoafričanka nicméně o dva roky později musela podle nařízení IAAF podstoupit hormonální léčbu, která trvala až do roku 2015, kdy ji zrušila kvůli kauze indické sprinterky Dutee Chandové mezinárodní arbitráž. Léčbu jí ale nyní IAAF znovu nařídila.

"Ale tenhle problém je mnohem rozšířenější, než si myslíte. Mezi ženami je 'intersexuálních' atletek 140krát více než v normální populaci," tvrdí Bermon, který se tímto tématem dlouhodobě zabývá.

Podle jeho výzkumů při hormonální léčbě poklesne výkonnost takových sportovkyň o zhruba 5,7 procenta, což znamená v současném sportu, který je o marginálních rozdílech, velice podstatný rozdíl. V případě Semenyaové by to dělalo na osmi stech metrech přibližně pět až sedm sekund. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 9 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy