reklama
 
 

Video: Další děsivý kolaps. Maratonec zůstal bez pomoci, zdravotníci prý nevěděli, jestli odstupuje

16. 4. 2018 11:22
Kolaps Colluma Hawkinse | Video: Youtube.com |  04:40
Skot Callum Hawkins zkolaboval dva kilometry před cílem coby lídr závodu na Hrách Commonwealthu.

Gold Coast - Jen týden poté, co při cyklistickém závodu Paříž - Roubaix zkolaboval a přes okamžitou pomoc zemřel belgický cyklista Michael Goolaerts, vyděsil svět sportu další kolaps.

Skotský vytrvalec Callum Hawkins vedl s dvouminutovým náskokem nedělní maratón při Hrách Commonwealthu, když se necelé dva kilometry před cílem zhroutil. Pětadvacetiletý atlet se nejprve motal a upadl přes obrubník. Ještě se ale dokázal zvednout a pokračoval další stovky metrů, než znovu zkolaboval. Při druhém pádu se navíc udeřil hlavou o bariéru a zůstal ležet na silnici několik minut, než přišla pomoc.

Po prvním ošetření byl při vědomí a s lékaři komunikoval, ale sanitka ho převezla do nemocnice. Tu opustil dnes ráno. "Chtěl bych poděkovat veškerému zdravotnickému personálu v univerzitní nemocnici v Gold Coast za péči během posledních 24 hodin. A je skvělé být znovu se svými týmovými kolegy," uvedl na webu televizní stanice ESPN.

Probíhá ale vyšetřování, proč mu zdravotníci pomohli až po několika minutách. Australští funkcionáři to vysvětlují tím, že mu nesměli poskytnout pomoc, dokud nebylo jasné, že ze závodu odstupuje. Jinak by mu za přijetí cizí pomoci hrozila diskvalifikace.

Brian Roe ze světové atletické federace IAAF s tím ale nesouhlasí. IAAF totiž změnila pravidla poté, co byl Francouz Yohann Diniz diskvalifikován z chodecké padesátky na OH 2012 v Londýně, protože dostal od pořadatele vodu.

Na chodecké závody a maratony při Hrách Commonwealthu dohlíželi pořadatelé najatí organizátory maratonu v Gold Coast, nikoliv zástupci australského svazu.

"Pokud by to byl zdravotník IAAF, tak by zakročil a zjistil, jestli je ten běžec OK. Podle současných pravidel může poskytnout asistenci i v případě, že si myslí, že díky tomu bude moci závodník pokračovat," řekl Roe australské agentuře AAP.

autor: ČTK | 16. 4. 2018 11:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama