Vrzalová nezvládla finále takticky, myslí si Formanová. A pochválila Sasínka

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
4. 3. 2019 17:42
Letos je to rovných dvacet let, co si vynikající půlkařka Ludmila Formanová přivezla ze světových šampionátů v hale i pod otevřeným nebem z běhu na 800 metrů zlaté medaile. Atletický život stále pozorně sleduje, což dvojnásobně platí pro víkendové halové mistrovství Evropy ve skotském Glasgow, kde kromě bronzového koulaře Tomáše Staňka dosáhli nejlepších výsledků v běhu na 1500 metrů Filip Sasínek a Simona Vrzalová. "Především čtvrté místo Sasínka je pro mě příjemným překvapením,“ zdůraznila hned v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Lída Formanová
Lída Formanová | Foto: Milan Kammermayer

Znamená to, že výsledky Vrzalové (šesté místo) a Sasínka (čtvrtý) považujete za velký úspěch?

Určitě! Vždyť Sasínek skoro celou loňskou sezonu promarodil a cenný byl už v silné konkurenci jeho postup do finále. A dal o sobě vědět i v této partě elitních mílařů. Běžel velice dobře takticky, je přemýšlivý a podařilo se mu i načasovat formu. Škoda, že se mu nepodařilo víc se přiblížit vedoucí trojici, mezera před závěrečným kolem byla už dost velká. Třeba mu už chyběly potřebné síly.

Trochu ho mrzí, že si nedoběhl pro medaili…

Nemusí ho to mrzet, vždyť se představil ve velice dobrém světle a stal se druhým nejúspěšnějším českým atletem na šampionátu. Zdobí ho už řada pěkných výsledků a určitě má na to, aby na této své vydařené cestě pokračoval. Po delší době má česká atletika kvalitního běžce na středních tratích, který při své šikovnosti má reálnou naději na další krásné výsledky.

Vrzalová měla podle názoru většiny odborníků bojovat o některou z medailí. Byla jste stejného názoru?

Pokud by zopakovala své nedávné výborné vystoupení z Ostravy, tak určitě. Jenže to se jí nepovedlo. Ani šesté místo však není žádným zklamáním. Příčiny trošku horšího výkonu, než se čekalo, vidím tři. Především závod se Simoně nepovedl takticky, dost dlouho běžela ve druhé dráze. Po velice náročném rozběhu jí pak možná chybělo více sil, a tím i potřebná šťáva, kterou hýřila právě v Ostravě. A potom asi není zvyklá na dva závody po sobě.

Takže i Simoně věříte, že na sebe ještě na velkých závodech upozorní?

Má pro to všechny předpoklady už proto, že vedle výborné formy je její silnou zbraní psychika, která je často pro pěkné výsledky rozhodujícím faktorem. A protože jsme v předolympijském roce, má tato výborná běžkyně před Tokiem nemalý motiv.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy