Sedmaosmdesátiletý Senegalec ale odmítl, že by se nechával uplácet - šlo mu prý pouze o to, aby IAAF nepřišla kvůli dopingovým skandálům o sponzory.
Soud s Diackem, jenž šéfoval světové atletice šestnáct let do roku 2015, začal po půlročním odkladu v Paříži v pondělí. Jedna z bývalých nejmocnějších postav v olympijském hnutí je obviněna v souvislosti s krytím ruského dopingu z korupce, zpronevěry a praní špinavých peněz.
Dnes Diack poprvé vypovídal a přiznal, že rozhodl o odložení trestů pro 23 ruských atletů. "Bylo to pouze kvůli tomu, abych ochránil finanční situaci IAAF. Byl jsem připraven tenhle kompromis udělat," uvedl.
Odložené tresty umožnily přistiženým Rusům startovat na olympijských hrách v Londýně 2012 a na mistrovství světa v Moskvě o rok později. A to s cílem, aby dopingové případy neohrozily jednání s potenciálními ruskými sponzory - státem vlastněnou bankou VTB či vysílací společnosti RTR.
Podle vyšetřovatelů za krytí dopingu Diack inkasoval od ruské strany zhruba 3,45 milionu eur. Za shovívavý postoj k dopingu navíc podle žaloby dostal z Ruska příspěvek 1,5 milionu eur na politickou kampaň před prezidentskými volbami v Senegalu. To Diack popřel.
Spolu s bývalým šéfem atletiky, jehož začaly francouzské úřady vyšetřovat před pěti lety, je obviněn mimo jiné jeho syn Papa Massata Diack. Někdejší marketingový konzultant IAAF pobývá v Senegalu, který ho odmítl vydat, a je souzen v nepřítomnosti.
Svému synovi Diack podle obžaloby umožňoval zpronevěřit sponzorské příspěvky i miliony dolarů od ruských atletů. Když se ho na roli Papy Massaty ptali dnes před soudem, Diack dal nejprve nesrozumitelnou odpověď a poté na synovu adresu uvedl: "Choval se jako bandita."
Soudci měli v průběhu Diackova výslechu opakovaně problém dostat z něj jasné a souvislé odpovědi. Bývalý elitní funkcionář hovořil plynně a srozumitelně o událostech z počátku svého života a kariéry, které nesouvisely s případem. Ale obě strany měly vícekrát problém porozumět si v otázkách a odpovědích o detailech kauzy.
I když šéfoval světové atletice v době, kdy byla mimořádně populární díky jamajskému sprinterovi Usainu Boltovi, potýkala se IAAF podle Diacka s finančními těžkostmi. "Ekonomická stabilita měla přednost před vším," uvedl nyní a dodal, že banka VTB prodloužila v únoru 2013 svou sponzorskou smlouvu v hodnotě 32 milionů dolarů (nyní 751 milionů korun).
Další z obviněných, bývalý Diackův právník na IAAF Habib Cissé, v týdnu před soudem uvedl, že bez ruských sponzorů by federace ekonomicky nepřežila.
Za praní špinavých peněz je ve Francii trestní sazba až deset let vězení.