"Je třeba chránit ženskou kategorii." Atletika řekla ne transgenderovým sportovkyním

ČTK ČTK
23. 3. 2023 19:32
Světová atletika (WA) zakázala transgenderovým ženám startovat v elitních ženských soutěžích, pokud prošly mužskou pubertou. O podobném kroku, který udělala loni mezinárodní plavecká federace, rozhodla dnes rada WA. Na svém zasedání také zpřísnila dosud platné podmínky pro start atletek s odlišným sexuálním vývojem.
Caster Semenyaová
Caster Semenyaová | Foto: Reuters

Prezident Světové atletiky Sebastian Coe na tiskové konferenci uvedl, že rozhodnutí vyloučit trans ženy bylo motivováno "potřebou ochránit ženskou kategorii". Dodal, že WA vytvoří pracovní komisi, jež se bude inkluzí trans lidí zabývat a jíž bude předsedat transgenderová sportovkyně.

Organizace World Aquatics loni v červnu zakázala start trans ženám v elitních plaveckých soutěžích, pokud si prošly alespoň částí mužské puberty. Odůvodnili to zjištěním vědecké komise, podle níž mají i při snížení hodnot testosteronu léčebnými prostředky trans ženy stále výraznou výhodu oproti rodilým ženám.

Rada WA dnes také odsouhlasila omezení pro atletky s odlišným sexuálním vývojem (DSD) a snížila maximální povolené množství testosteronu u těchto sportovkyň o polovinu z pěti na 2,5 nanomolů na litr.

Přísnější pravidlo bude mít dopad na atletky s DSD, jako jsou dvojnásobná olympijská šampionka na 800 metrů Caster Semenyaová, stříbrná olympijská medailistka z Tokia na 200 m Christine Mbomaová či Francine Niyonsabaová, jež skončila za Semenyaovou druhá na 800 m na OH 2016.

Podle dřívějšího pravidla nesměly atletky s DSD startovat na tratích 400 metrů až jednu míli, pokud měly hladinu testosteronu vyšší než pět nanomolů na litr. Nyní musejí snížit hodnotu testosteronu pod novou hranici po dobu minimálně 24 měsíců, aby mohly startovat na mítincích v ženské kategorii.

Kvůli pravidlu Jihoafričanka Semenyová a Niyonsabaová z Burundi přešly před OH v Tokiu na pětikilometrovou trať. Semenyaová se na hry nekvalifikovala, Niyonsabaová postoupila do finále, ale byla diskvalifikována za vyšlápnutí z dráhy. Namibijka Mbomaová přešla ze čtvrtky na dvoustovku a získala stříbro.

Lidé s DSD mají varlata, ale nevytvářejí dostatek hormonu dihydrotestosteronu (DHT), jenž je nutný k rozvoji mužských vnějších genitálií.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy