Bojkot atletů z Ruska a Běloruska trvá, běloruský fotbal by neměl bojovat o Euro

ČTK Sport ČTK, Sport
15. 3. 2023 18:13
Evropská atletika (EA) trvá na vyloučení ruských a běloruských ze soutěží a dalších svých aktivit, dokud neskončí válka na Ukrajině. Více než stovka poslanců Evropského parlamentu se obrátila na Evropskou fotbalovou unii UEFA s výzvou, aby vyloučila Bělorusko z kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2024.
Výškař Maksim Nědosekov z Běloruska slaví titul na HME 2021 v Toruni
Výškař Maksim Nědosekov z Běloruska slaví titul na HME 2021 v Toruni | Foto: Reuters

Pokračování bojkotu sportovců z Ruska a Běloruska potvrdila rada Evropské atletiky. EA o tom informovala v tiskové zprávě.

Podle zákonodárců evropského parlamentu by běloruská reprezentace neměla být do boje o postup na evropský fotbalový šampionát připuštěna kvůli porušování lidských práv v zemi.

MOV atletiku nezviklal

Kontinentální atletická  federace po loňské ruské invazi na Ukrajinu stejně jako ta světová zakázala start atletům z Ruska i jeho spojence Běloruska. Na tomto postoji se nic nezměnilo, ani když nyní Mezinárodní olympijský výbor zvažuje účast sportovců z těchto zemí v neutrálních barvách na OH 2024 v Paříži.

"Vzhledem k tomu, že válka na Ukrajině už nyní trvá více než rok, rada Evropské atletiky chtěla ukázat, že jsme neustoupili z naší pozice ohledně vyloučení ruských a běloruských atletů, členů realizačních týmů a dalších funkcionářů nejen ze soutěží, ale ze všech akcí a aktivit," uvedl prezident Evropské atletiky Dobromir Karamarinov z Bulharska.

Připomněl, že boje na Ukrajině poškozují i tamní sportovní infrastrukturu a její sportovce. "Budeme podporovat Ukrajinskou atletickou federaci, aby atleti z této země mohli navzdory tragické situaci na Ukrajině dosáhnout svého potenciálu," doplnil.

Bělorusové mají hrát v Srbsku

"V sázce nejsou jen hodnoty UEFA, ale také pověst a image UEFA ve všech demokratických společnostech a mezinárodních komunitách," uvádí se v dopise skupiny europoslanců předsedovi UEFA Alexandru Čeferinovi.

Rusko i Bělorusko byly vloni po zahájení ruské invaze na Ukrajinu vyloučeny ze všech soutěží UEFA i FIFA. UEFA ale později rozhodla, že Bělorusku umožní zapojit se do kvalifikace Eura 2024, přestože zástupci Německa, které bude šampionát hostit, žádali jeho vyloučení.

Do kvalifikace by měl běloruský tým vstoupit 25. března zápasem se Švýcarskem na neutrálním hřišti v Srbsku. Ve skupině dál figurují Izrael, Rumunsko, Andorra a Kosovo.

Poslanci Evropského parlamentu se nyní obávají, že propaganda start běloruské reprezentace zneužije jako důkaz toho, že je tamní autoritářský režim ve světě uznáván. "To by bylo urážkou obětí ruské agrese na Ukrajině, všech Bělorusů, kteří museli uprchnout ze své vlasti, i těch, kteří zůstali doma a musí žít ve strachu a hrůze," uvádí zákonodárci.

Bělorusko, jehož prezident Alexandr Lukašenko je blízkým spojencem Vladimira Putina, vloni umožnilo ze svého území vstup ruské armádě na Ukrajinu. Přímo se sice invaze neúčastní, i nadále ale nechává Moskvu například využívat svůj vzdušný prostor k útokům na Ukrajinu.

Lukašenkův autoritářský režim v zemi dlouhodobě potlačuje opozici a projevy protestů přísně trestá. Minulý týden byla v nepřítomnosti odsouzena opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská k 15 letům vězení, mimo jiné za spiknutí za účelem neústavního převzetí moci. Minulý týden navíc Lukašenko podepsal zákon, který zavádí možnost uložení trestu smrti pro veřejné činitele odsouzené za vlastizradu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do klubu primátora Ostravy Macury vstoupili všichni, kdo opustili klub ANO

Do nově vzniklého zastupitelského klubu ostravského primátora Tomáše Macury (dříve ANO) už vstoupili všichni zastupitelé, kteří opustili klub hnutí ANO. V krajské metropoli začala i první jednání o podobě nové koalice. Původní koalice tvořená hnutím ANO, uskupením Spolu a Piráty se rozpadla poté, kdy se začal štěpit klub ANO a koalice přišla o většinu hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Macura vidí možností řešení situace několik, vyjednávat nechce s SPD a Ostravskou levicí. První jednání má za sebou uskupení Spolu, druhý nejsilnější klub zastupitelstva Ostravy po hnutí ANO. ANO plánuje schůzky po středečním sněmu.

Problémy v ostravské buňce ANO odstartovala volba prezidenta. V ní Macura, podobně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, veřejně podpořil Petra Pavla na úkor stranického šéfa Andreje Babiše. Oba moravskoslezští politici pak hnutí opustili. V případě Macury následovalo jeho vyloučení z klubu ostravských zastupitelů. Stejně tak klub vyloučil i náměstkyni primátora Zuzanu Bajgarovou. Následně klub opustili náměstkyně Kateřina Šebestová a zastupitelé Robert Čep, Ondřej Němeček a Maxim Pachomov. Počet členů klubu ANO tak klesl z 21 na 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy