Ruské atletice skončil trest za doping, zákaz startu kvůli válce trvá

ČTK ČTK
23. 3. 2023 18:11
Světová atletika (WA) dnes rozhodla o zrušení zákazu startu ruských sportovců za rozsáhlé dopingové skandály, který platil od roku 2015. Rusové a Bělorusové nicméně dál budou vyloučeni z mezinárodních soutěží kvůli válce na Ukrajině. Vedení WA to oznámila po zasedání rady.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Světová atletika potrestala ruskou atletickou federaci v roce 2015 po odhalení masivního státem podporovaného dopingu a jeho následného zakrývání. WA od té doby mnohokrát distanc prodloužila, neboť podle ní nenastal na ruské straně v přístupu k dopingu žádný výrazný pokrok.

Dnes nicméně šéf pracovní skupiny WA pro Rusko Rune Andersen uvedl, že je konečně spokojen s "novou kulturou kvalitního řízení a nulovou tolerancí k dopingu v celé organizaci". Rada WA pak odhlasovala zrušení trestu.

V minulých letech směli vybraní ruští atleti startovat pod neutrální vlajkou, pokud potvrdili, že mají dopingový "čistý rejstřík". Ani ti ale aktuálně závodit nesmějí, neboť rada WA rozhodla o prodloužení zákazu startu Rusů a Bělorusů, jenž vešel v platnost krátce po zahájení invaze na Ukrajinu loni v únoru.

"Rada odsouhlasila doporučení vyloučit ruské a běloruské sportovce a funkcionáře ze všech našich světových akcí. Platí to pro dohlednou dobu vzhledem k invazi a probíhající válce na Ukrajině," uvedl prezident Světové atletiky Sebastian Coe.

Rozhodnutí WA přišlo týden poté, co rada Evropské atletiky odhlasovala, že ruští a běloruští atleti zůstanou vyloučeni z jejích akcí po dobu trvání války na Ukrajině.

Po letech téměř automatického prodlužování ruského distance za doping loni v listopadu Andersen poprvé připustil, že situace v Rusku je mnohem lepší a že by po splnění dalších podmínek mohl doporučit zrušení zákazu. Podle norského experta na boj proti dopingu je testování v ruské atletice na přijatelné úrovni kvality a kvantity a Ruská antidopingová agentura (RUSADA) dostala více informací od whistleblowerů z atletiky než z jakéhokoli jiného sportu.

"Dá se to brát jako důkaz, že v ruské atletice začíná zapouštět kořeny změna kultury," uvedl Andersen. Varoval však, že není jisté, že tato změna bude trvalá, a doporučil, aby trest znovu vstoupil v platnost v případě selhání při dodržování stanovených podmínek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Ratifikaci Istanbulské úmluvy vláda projedná zřejmě až v polovině června

Vláda ve středu nebude rozhodovat o postoupení Istanbulské úmluvy k ratifikaci. Věc projedná zřejmě 14. června, uvedl bez dalších podrobností mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Předchozí vlády ratifikaci dokumentu odsouvaly kvůli kontroverzím, které text budí. Úmluva z roku 2011 odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií.

Kabinetu Petra Fialy (ODS) zaslalo ministerstvo spravedlnosti návrh minulé pondělí, na následné středeční jednání ale zařazen nebyl. Blažek tehdy uvedl, že očekává, že se tak stane za týden. Ministři ve středu rozhodli pouze o tom, že při jednání Evropské unie o přijetí Istanbulské úmluvy by se měl český zástupce zdržet.

Dokument v Česku vyvolává rozporuplné reakce, a to i mezi představiteli vládní koalice. Odmítají ho konzervativci či sedm křesťanských církví. Zastánci úmluvy uvádějí, že pomůže zlepšit pomoc obětem a představuje i symbol, že násilí je v Česku nepřijatelné. Podle ženských organizací je úmluva terčem dezinformační kampaně některých spolků i jednotlivců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy