Překážkářky Štolová a Jiranová jsou na halovém ME v semifinále

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 3. 2021 13:10
Překážkářky Markéta Štolová a Helena Jiranová poběží na atletickém halovém mistrovství Evropy semifinále. Dvacetiletá Štolová postoupila přímo ze třetího místa v rozběhu. Jiranová díky vyrovnání sezonního maxima 8,21 proklouzla do semifinálové čtyřiadvacítky jako poslední časem.

Na šampionátu v Toruni se dnes naopak nedařilo sprinterům. Jan Veleba, Zdeněk Stromšík i Štěpán Hampl na šedesátce výrazně zaostali za svými možnostmi a vypadli už v rozběhu.

Štolová se při debutu na velké seniorské akci přiblížila na dvě setiny osobnímu rekordu. Z postupu měla ohromnou radost. "Byl to můj nejtajnější sen se dostat do semifinále. Jsem ráda, že se to splnilo. Uvidíme, jak to půjde. Moc bych si přála ještě udělat osobní rekord," uvedla v nahrávce pro média. Semifinále je na programu v neděli od 13:30.

Jiranová, která na HME startuje díky svazové divoké kartě, si vyrovnala sezonní maximum 8,21 sekundy a zůstala setinu za osobním rekordem. "Spokojená nejsem, protože vím, že jsem udělala chybu hned na startu, takže to mohlo být mnohem lepší," řekla.

Doběhla pátá ve druhém rozběhu a musela čekat, zda se dostane mezi šest postupujících časem. Nakonec jí to vyšlo, časem sedmá Maďarka Gréta Kerekesová byla o šest tisícin pomalejší. V běhu Jiranové zaujala halová vicemistryně Evropy z roku 2011 Tiffany Porterová, která závodila v roušce. Britská překážkářka postoupila ze druhého místa.

Překážkářky zaskočily za sprintery, kterým se nedařilo. Republikový šampion Veleba zaběhl nejhůře v letošní halové sezoně. Výkonem 6,75 skončil v rozběhu pátý a měl daleko k prvním dvěma příčkám zajišťujícím přímý postup i k šesti nejrychlejším postupovým časům.

Veleba v této sezoně pravidelně běhal časy pod 6,70. Poslední postupový výkon byl dnes 6,72 sekundy, což před HME čtyřiatřicetiletý sprinter zaběhl v hale v jedenácti ze dvanácti startů.

Na vrcholu sezony ale neuspěl. "Je to zklamání. Jak umístění, tak ten čas. Určitě jsem měl na to, abych běžel rychleji Přitom se mi neběželo tak špatně. Trochu jsem zaspal na startu, ale byl jsem překvapený, že to byl až takhle špatný čas," řekl na svazovém facebookovém profilu. Svým sezonním maximům se nepřiblížili ani Stromšík (6,77) a Hampl (6,83).

V semifinálové čtyřiadvacítce chyběl i bronzový medailista z minulého HME Joris van Gool z Nizozemska, který byl v rozběhu diskvalifikován za ulitý start. Naopak bez problémů do večerního finále postoupil slovenský obhájce titulu Ján Volko. Vyhrál rozběh i semifinále, v němž si posunul sezonní maximum na 6,57 sekundy.

Tyčkařská soutěž po odstoupení zraněného Francouze Renauda Lavillenieho přišla o dalšího favorita. Obhájce titulu Pawel Wojciechowski v domácí hale třikrát shodil 550 centimetrů a s výkonem 535 byl daleko za postupovou osmičkou.

Naopak jen jeden kvalifikační skok potřeboval světový rekordman Armand Duplantisovi. Švédský tyčkař napoprvé založil na 560 centimetrech. Následnou výšku 570 vynechal a dál skákat nemusel, protože 560 s čistým zápisem stačilo.

Halové mistrovství Evropy v atletice v Toruni (Polsko):

Kvalifikace a rozběhy s českou účastí:

Muži:

60 m: 1. Jacobs (It.) 6,59, …32. Veleba 6,75, 37. Stromšík 6,77, 52. Hampl (všichni ČR) 6,83 - všichni nepostoupili do semifinále.

Ženy:

60 m př.: 1. Visserová (Niz.) 7,92, …18. Štolová 8,14, 23. Jiranová (obě ČR) 8,21 - obě postoupily do semifinále.

Finále:

Muži:

Sedmiboj (po 3 disciplínách): 1. Ehammer (Švýc.) 2780 bodů (60 m: 6,75 - dálka: 789 - koule: 14,75), 2. Mayer (Fr.) 2731 (6,86 - 747 - 16,32), 3. Dester (It.) 2599 (6,97 - 761 - 14,25).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy