Koulař Staněk vládne halové Evropě, Maslákovy naděje zhasly v semifinále

Aktualizováno 5. 3. 2021 21:51
Koulař Tomáš Staněk je halovým mistrem Evropy. O svém vítězství na šampionátu v Toruni rozhodl v páté sérii, v níž si vylepšil sezonní maximum na 21,62 metru a poskočil z průběžného čtvrtého místa do čela soutěže. Vyhrál o 15 centimetrů před polským obhájcem titulu Michalem Haratykem. Bronz získal Chorvat Filip Mihaljevič.

O svém vítězství rozhodl v páté sérii, v níž si vylepšil sezonní maximum na 21,62 metru a poskočil z průběžného čtvrtého místa do čela soutěže. Vyhrál o 15 centimetrů před polským obhájcem titulu Michalem Haratykem. Bronz získal Chorvat Filip Mihaljevič.

Čtvrtkař Pavel Maslák čtvrtý titul halového mistra Evropy nezíská. V pátečním semifinále doběhl čtvrtý v čase 46,70, což je o více než půl sekundy za jeho sezonním maximem, a vypadl.

Koulařka Markéta Červenková skončila osmá. Ve finále nenavázala na osobní rekord z kvalifikace, zapsala 17,75 m. Vyhrála Portugalka Dongmová. Mílař Filip Sasínek doběhl osmý , Jan Friš obsadil 11. místo.

Staněk završil halovou sbírku

Český rekordman Staněk vyšperkoval nejcennějším kovem medailovou sérii z posledních halových akcí. Halový vicemistr Evropy z roku 2017 a bronzový medailista z HMS 2018 a HME 2019 se v 29 letech dočkal prvního velkého titulu.

Tak daleko jako v pátek ještě na vrcholné halové akci nevrhl. "Je obrovský rozdíl mít jen medaile a zlato, protože vítěz je jenom jeden. Jsem strašně rád, že jsem si posunul nejlepší výkon, co jsem dal na velké akci. V tom mém zdravotním stavu je to úctyhodné," řekl novopečený šampion při on-line tiskové konferenci s ČTK a Právem. Vedle stehenního svalu laboroval ještě s poraněným ukazováčkem.

Na začátku olympijské sezony získal Staněk první české zlato z HME od titulu čtvrtkaře Pavla Masláka v roce 2017. Z koulařů se před ním radovali z titulu Jaroslav Brabec (1973) a Remigius Machura (1985 a 1988).

"Prostě jsem to nezvládl."

Maslák ztratil na druhé postupové místo 44 setin.Český atlet nebude mít z haly evropské nebo světové zlato poprvé od HME 2013. Předloni v Glasgow kvůli nemoci chyběl.

Druhý muž letošních evropských tabulek Maslák seběhl k mantinelu jako první, ale pak se před něj soupeři přehnali. Zvítězil Tony van Diepen z Nizozemska v osobním rekordu 46,06 před Španělem Óscarem Husillosem (46,26), kterého Maslák nedávno porazil na mítinku v Madridu. Před českého favorita se natlačil ještě Ital Vladimir Aceti.

Pavel Maslák v semifinále běhu na 400 m na HME v 2021
Pavel Maslák v semifinále běhu na 400 m na HME v 2021 | Foto: Reuters

Český rekordman po vyřazení jen obtížně hledal vysvětlení. "Prostě jsem to nezvládl. Na finále jsem měl, před šampionátem jsem byl rychlý. Nějak mi to nesedlo," posteskl si trojnásobný halový mistra světa v nahrávce zprostředkované svazem.

"Mám nejvíc tuhé nohy, co jsem kdy měl na šampionátu. Nevím, jestli jsme toho běhali hodně, jestli jsem nestihl zregenerovat. Přeci jen už nejsem nejmladší, takže na to budu muset dávat ještě větší pozor," přemítal třicetiletý čtvrtkař.

V semifinále neuspěl ani Patrik Šorm, který byl ve svém běhu šestý v čase 47,69. Ani on nebyl s výkonem spokojený. "Nebylo to dostatečně rychlý a nevyšlo to," poznamenal čtvrtkař, který v semifinále běžel o bezmála půl sekundy pomaleji než v dopoledním rozběhu a o více než sekundu zaostal za svým letošním maximem.

Oba se nyní budou chystat na štafetu, která je na programu v neděli. V ní by Češi mohli být ve hře o medaile.

Červenková 18 metrů nepřehodila

V úvodních třech sériích se Červenková postupně zlepšovala, ale osmnáctimetrová hranice jí tentokrát odolala. Svěřenkyně Petra Stehlíka tak zopakovala umístění z kvalifikace, z níž postoupila jako osmá.

"Jsem ráda, že jsem do finále postoupila, pro mě to byl hlavní cíl. Chtěla jsem hodit osmnáct, ale nevyšlo to. Nebudu se z toho hroutit. Nebylo to ono, necítila jsem se nabitě jako včera," uvedla v nahrávce pro média devětadvacetiletá atletka, která poprvé závodila dva dny po sobě.

Koulařka Markéta Červenková ve finále HME v 2021
Koulařka Markéta Červenková ve finále HME v 2021 | Foto: Reuters

Souboj o vítězství se odehrával za hranicí 19 metrů. Pozici vedoucí ženy evropských tabulek potvrdila výkonem 19,34 třicetiletá Dongmová, která ke dvěma africkým titulům přidala první evropský z haly.

O pět centimetrů za ní zaostala Fanny Roosová, která posunula švédský rekord na 19,29. Bronz si v poslední sérii zajistila Němka Christina Schwanitzová (19,04). Po titulu v roce 2013 a stříbrných medailích z let 2011 a 2019 tak má čtvrtou halovou evropskou medaili.

Sasínek měl kolizi bezprostředně po startu a propadl se na poslední místo. Cílem proběhl jako devátý. O jednu pozici se posunul, když byl za vyšlápnutí z první dráhy diskvalifikován vítězný evropský rekordman Jakob Ingebrigtsen z Norska. Na úkor největšího favorita se z obhajoby titulu radoval domácí Marcin Lewandowski.

V rozběhu neuspěl ani jeden z trojice českých půlkařů. Nejblíže k první trojici, která přímo postupovala do semifinále, měl Filip Šnejdr. Ten odtáhl svůj běh, ale v závěru se před něj tři soupeři dostali a skončil čtvrtý. Časem 1:48,87 ho od postupu dělilo devět setin. Lukáš Hodboď (1:51,59) i Tomáš Vystrk (1:52,48) skončili ve svých bězích šestí.

Už nyní je jasné, že se v Toruni nepředstaví bývalý světový rekordman a olympijský vítěz ve skoku o tyči Renaud Lavillenie. Čtyřiatřicetiletý Francouz  si při tréninku poranil lýtko a nechce ohrozit svůj start na olympiádě v Tokiu.

Halové mistrovství Evropy v atletice v Toruni (Polsko):

Finále:

Ženy:

3000 m: 1. Markovcová (Brit.) 8:46,43, 2. Finotová (Fr.) 8:46,54, 3. Ockendenová (Brit.) 8:46,60.

Koule: 1. Dogmová (Portug.) 19,34, 2. Roosová (Švéd.) 19,29, 3. Schwanitzová (Něm.) 19,04, …8. Červenková (ČR) 17,75.

Pětiboj: 1. Thiamová 4904 (60 m př.: 8,31 - výška: 189 - koule: 15,16 dálka: 660 - 800 m: 2:18,80), 2. Vidtsová (obě Belg.) 4791 (8,27 - 183 - 13,83 - 647 - 2:12,59), 3. Krizsánová (Maď.) 4644 (8,27 - 177 - 14,48 - 610 - 2:12,49).

Muži:

1500 m: 1. Lewandowski (Pol.) 3:38,06, 2. Gómez 3:38,47, 3. Fontes (oba Šp.) 3:39,66, …8. Sasínek 3:40,64, 10. Friš (oba ČR) 3:42,97.

Dálka: 1. Tentóglu (Řec.) 835, 2. Montler (Švéd.) 831, 3. Pulli (Fin.) 824.

Koule: 1. Staněk (ČR) 21,62, 2. Haratyk (Pol.) 21,47, 3. Mihaljevič (Chorv.) 21,31.

Kvalifikace a rozběhy s českou účastí:

Muži:

400 m - rozběh: 1. Van Diepen (Niz.) 46,54, …11. 46,88, 2Maslák 1. Šorm 47,21 - oba postoupili do semifinále, 29. Müller 47,60 (všichni ČR) - nepostoupil do semifinále,

400 m - semifinále: 1. Van Diepen 46,06, …6. Maslák 46,70, 16. Šorm 47,69 - nepostoupili do finále.

800 m: 1. Kramer (Švéd.) 1:47,55, …8. Šnejdr 1:48,87, 34. Hodboď 1:51,59, 38. Vystrk (všichni ČR) 1:52,48 - nepostoupili do semifinále.

Koule: 1. Belo (Portug.) 21,04, 2. Staněk (ČR) 20,97 - postoupil do finále.

Ženy:

400 m: 1. Healyová (Ir.) 52,00, …18. Vondrová 52,83, 28. Petržilková (obě ČR) 53,46 - obě nepostoupily do semifinále,

800 m: 1. Wielgoszová (Pol.) 2:02,79, …12. Hluchá (ČR) 2:04,87 - nepostoupila do semifinále,

1500 m: 1. Kleinová (Něm.) 4:09,35, …8. Mezuliáníková (ČR) 4:11,48 - nepostoupila do finále