Putovní zlato. Vyhrál Nor, pak ho diskvalifikovali, aby nakonec skutečně slavil

ČTK ČTK
6. 3. 2021 8:10
Norský favorit Jakob Ingebrigtsen se stal po úspěšném protestu přece jen halovým mistrem Evropy v běhu na 1500 metrů.
Marcin Lewandowski a Jakob Ingebrigtsen v cíli závodu na 1500 m na HME 2021 v Lodži
Marcin Lewandowski a Jakob Ingebrigtsen v cíli závodu na 1500 m na HME 2021 v Lodži | Foto: Reuters

Dvacetiletý evropský rekordman byl po pátečním závodu v polské Toruni diskvalifikován za vyšlápnutí z dráhy a ze zlata se mohl pár hodin radovat domácí Marcin Lewandowski. Po odvolání norské výpravy však jury kolem půlnoci vrátila Ingebrigtsena na první místo.

"Vyšlápl z dráhy, protože do něj strčil jiný běžec. Nezískal tím žádnou výhodu a závod tím nebyl nijak ovlivněn," odůvodnila jury své rozhodnutí.

Bronzový medailista z roku 2017 Filip Sasínek tak skončil devátý a další český mílař Jan Friš obsadil jedenácté místo.

Ve finále běželo nezvykle 13 atletů poté, co právě Friš vinou kolize v rozběhu přišel o postup a byl do závodu zařazen až dodatečně po úspěšném protestu. Ingebrigtsen vyšlápl mimo dráhu po kontaktu s Polákem Michalem Rozmysem, ale navzdory diskvalifikaci věřil, že se prvního halového titulu na patnáctistovce dočká.

"Pravidla jsou na mé straně. Jeden z paragrafů říká, že když vás někdo postrčí a vyšlápnete, není to vaše chyba. Neudělal jsem nic špatně, bylo nás tam jenom příliš mnoho," uvedl Ingebrigtsen, který by měl v Toruni ještě obhajovat titul na 3000 metrů.

Lewandowskému oplatil v čase 3:37,56 minuty dva roky starou porážku z Glasgow. Třiatřicetiletý Polák, který usiloval o zlatý hattrick, uznal Ingebrigtsenovu sílu.

"V závodě byl jednoznačně lepší. Ví, že mně vyhovuje spíš pomalejší tempo, tak za to vzal. Snažil jsem se ho dohnat a nebojovat jen o stříbro. Už jsem byl docela blízko, ale měl neskutečný finiš. Není ostuda prohrát s chlápkem, který málem překonal světový rekord," zmínil Norův evropský rekord z únorového mítinku v Liévin 3:31,80.

Chvíli se radoval z titulu, i když tušil, že ještě může přijít další zvrat. "Je to sport a může se to stát každému. Já to zažil na mistrovství světa, takže vím, jak mu je," komentoval Lewandowski soupeřovu diskvalifikaci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy