Staňka děsila další "brambora", tak radši poslal kouli k metě evropského titulu

ČTK ČTK
6. 3. 2021 7:00
Představa dalšího čtvrtého místa děsila před pátým pokusem koulaře Tomáše Staňka natolik, že se vyhecoval k životnímu pokusu na velké akci. Výkon 21,62 metru ho vystřelil do čela soutěže na halovém mistrovství Evropy v Toruni a devětadvacetiletý hromotluk si zařval radostí jako už dlouho ne.

"Pamatoval jsem si, že jsem naposledy řval asi v Bělehradě, kdy to byl můj otvírák do světa velké atletiky," vzpomínal na čtyři roky starý kontinentální halový šampionát, kde získal první velkou medaili.

Na tehdejší stříbro navázal bronzy na HMS 2018 a HME 2019. Mezitím ale zažil trpká zklamání ze čtvrtých míst na světovém šampionátu 2017 v Londýně a na berlínském mistrovství Evropy o rok později.

Po čtyřech sériích páteční soutěže byl čtvrtý o čtyři centimetry za Portugalcem Franciscem Belem. A vzpomínky se mu vybavily. "Být zase čtvrtý, to by mě trenér asi zabil a já sebe asi taky. To bych si asi nezasloužil za to, co podávám," svěřil se v on-line rozhovoru ČTK a Právu.

Pak vzal kouli a poslal ji nejdál ze všech. Před šestou sérií se přesypalo pořadí finálové osmičky, tak mohl čekat, jestli někdo dokáže odpovědět. "Bál jsem se všech tří, i když Bela nejmíň. Nejvíc Haratyka. Radši jsem se na to nedíval, jenom jsem doufal a modlil jsem," řekl Staněk, který o patnáct centimetrů porazil lídra evropských tabulek Michala Haratyka. Třetí skončil Chorvat Filip Mihaljevič.

Během závěrečných pokusů ho intenzivně sledovala kamera. "Já jsem se to snažil nevnímat a furt zůstat soustředěný na možnost dalšího pokusu. Dokonce jsem tu kameru i trošku odháněl, už to bylo trošku moc. Ale chápu, že když dostane Haratyk na domácí půdě, tak je to pro Poláky trochu šok," reagoval s odstupem.

K oslavě patří i test

Už měl za sebou oslavu s českou vlajkou. Medailový ceremoniál ho čeká v sobotu před zahájením programu. "Strašně se těším, až si poslechnu českou hymnu. Doufám, že nebudu brečet," poznamenal. Večerní oslava bude příznačná pro dnešní dobu. "Půjdu na test. Ráno odjíždíme," poznamenal po zlatém šampionátu s přísnými opatřeními proti koronaviru.

V autě bude veselo. Trenér Petr Stehlík poveze vedle šampiona také koulařsku Markétu Červenkovou, která si v kvalifikaci vylepšila osobní rekord na 18,16 metru a poprvé postoupila na velké akci do finále. V něm v pátek skončila osmá. "Trenér je málokdy spokojený, ale teď bude," glosoval to Staněk.

Koulař Tomáš Staněk slaví titul halového mistra Evropy 2021
Koulař Tomáš Staněk slaví titul halového mistra Evropy 2021 | Foto: Reuters

Může příští týden odletět na plánované soustředění do Jihoafrické republiky, kde zahájí přípravu na letní sezonu s olympijským vrcholem v Tokiu. "Afriku nám potvrdili, dostali jsme výjimku. Jsem nadšenej. Maso je levný, Kuba Vadlejch se na nás těší, je tam gril," radoval se z kempu v zemi, kam mají Češi kvůli výskytu jihoafrické mutace koronaviru cesty zakázané.

V minulosti na JAR zanevřel i Staněk, který si stěžoval na špatné podmínky pro regeneraci a s tím spojená zranění. "V tu chvíli to nefungovalo. Naštěstí se to změnilo, podmínky jsou tam fajn. Hlavně to maso, teplo, stálost počasí, dobrá posilovna. Pro nás optimální," dodal.

Halové evropské zlato si dá do vitríny, kde má i další medaile a trofeje. Cenné kovy z velkých akcí visí nejvýše. "Tahle bude ještě výš než birminghamský bronz z halového mistrovství světa. Zlato je jenom jedno," plánoval Staněk.

Tomáš Staněk

Koulař Tomáš Staněk ve finále HME 2021
Foto: Reuters

Datum a místo narození: 13. června 1991, Praha
Klub/trenér: USK Praha/Petr Stehlík
Výška a váha: 190 cm, 127 kg
Největší úspěchy: HMS 2018 (Birmingham) - bronz; HME 2021 (Toruň) - zlato, HME 2017 (Bělehrad) - stříbro, HME 2019 (Glasgow) - bronz; MS 2017 (Londýn) - 4. místo; český rekordman
Osobní rekord: 22,17 m (hala; halový i absolutní český rekord, Düsseldorf, 2018), 22,01 metru (Schönebeck, český rekord, 2017)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Běloruští advokáti hájící Cichanouského a Kalesnikavovou přišli o licenci

Dva běloruští advokáti, kteří obhajovali známé opoziční tváře včetně Maryji Kalesnikavové nebo Sjarheje Cichanouského, přišli o licenci, uvedl nezávislý běloruský portál Zerkalo. Advokáti nemohou pokračovat v činnosti nebo navštěvovat uvězněné opoziční aktivisty.

Advokáta Uladzimira Pylčanku, který hájil Kalesnikavovou, vyloučila rada minského kolegia advokátů, sdělil na sociálních sítích opoziční politik Viktar Babaryka. Pylčanka tak podle něj nebude moci za Kalesnikavovou docházet. Kalesnikavová v prezidentských volbách v roce 2020 podporovala hlavní opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Nyní si odpykává 11letý trest odnětí svobody. V minulých dnech prodělala operaci a byla na ARO.

O možnost vykonávat advokátní činnost přišel také Viktar Mackevyč, obhájce známého blogera a manžela Cichanouské Sjarheje Cichanouského. Ten byl v minulém roce odsouzen k 18 letům vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy