Staňka děsila další "brambora", tak radši poslal kouli k metě evropského titulu

ČTK ČTK
6. 3. 2021 7:00
Představa dalšího čtvrtého místa děsila před pátým pokusem koulaře Tomáše Staňka natolik, že se vyhecoval k životnímu pokusu na velké akci. Výkon 21,62 metru ho vystřelil do čela soutěže na halovém mistrovství Evropy v Toruni a devětadvacetiletý hromotluk si zařval radostí jako už dlouho ne.

"Pamatoval jsem si, že jsem naposledy řval asi v Bělehradě, kdy to byl můj otvírák do světa velké atletiky," vzpomínal na čtyři roky starý kontinentální halový šampionát, kde získal první velkou medaili.

Na tehdejší stříbro navázal bronzy na HMS 2018 a HME 2019. Mezitím ale zažil trpká zklamání ze čtvrtých míst na světovém šampionátu 2017 v Londýně a na berlínském mistrovství Evropy o rok později.

Po čtyřech sériích páteční soutěže byl čtvrtý o čtyři centimetry za Portugalcem Franciscem Belem. A vzpomínky se mu vybavily. "Být zase čtvrtý, to by mě trenér asi zabil a já sebe asi taky. To bych si asi nezasloužil za to, co podávám," svěřil se v on-line rozhovoru ČTK a Právu.

Pak vzal kouli a poslal ji nejdál ze všech. Před šestou sérií se přesypalo pořadí finálové osmičky, tak mohl čekat, jestli někdo dokáže odpovědět. "Bál jsem se všech tří, i když Bela nejmíň. Nejvíc Haratyka. Radši jsem se na to nedíval, jenom jsem doufal a modlil jsem," řekl Staněk, který o patnáct centimetrů porazil lídra evropských tabulek Michala Haratyka. Třetí skončil Chorvat Filip Mihaljevič.

Během závěrečných pokusů ho intenzivně sledovala kamera. "Já jsem se to snažil nevnímat a furt zůstat soustředěný na možnost dalšího pokusu. Dokonce jsem tu kameru i trošku odháněl, už to bylo trošku moc. Ale chápu, že když dostane Haratyk na domácí půdě, tak je to pro Poláky trochu šok," reagoval s odstupem.

K oslavě patří i test

Už měl za sebou oslavu s českou vlajkou. Medailový ceremoniál ho čeká v sobotu před zahájením programu. "Strašně se těším, až si poslechnu českou hymnu. Doufám, že nebudu brečet," poznamenal. Večerní oslava bude příznačná pro dnešní dobu. "Půjdu na test. Ráno odjíždíme," poznamenal po zlatém šampionátu s přísnými opatřeními proti koronaviru.

V autě bude veselo. Trenér Petr Stehlík poveze vedle šampiona také koulařsku Markétu Červenkovou, která si v kvalifikaci vylepšila osobní rekord na 18,16 metru a poprvé postoupila na velké akci do finále. V něm v pátek skončila osmá. "Trenér je málokdy spokojený, ale teď bude," glosoval to Staněk.

Koulař Tomáš Staněk slaví titul halového mistra Evropy 2021
Koulař Tomáš Staněk slaví titul halového mistra Evropy 2021 | Foto: Reuters

Může příští týden odletět na plánované soustředění do Jihoafrické republiky, kde zahájí přípravu na letní sezonu s olympijským vrcholem v Tokiu. "Afriku nám potvrdili, dostali jsme výjimku. Jsem nadšenej. Maso je levný, Kuba Vadlejch se na nás těší, je tam gril," radoval se z kempu v zemi, kam mají Češi kvůli výskytu jihoafrické mutace koronaviru cesty zakázané.

V minulosti na JAR zanevřel i Staněk, který si stěžoval na špatné podmínky pro regeneraci a s tím spojená zranění. "V tu chvíli to nefungovalo. Naštěstí se to změnilo, podmínky jsou tam fajn. Hlavně to maso, teplo, stálost počasí, dobrá posilovna. Pro nás optimální," dodal.

Halové evropské zlato si dá do vitríny, kde má i další medaile a trofeje. Cenné kovy z velkých akcí visí nejvýše. "Tahle bude ještě výš než birminghamský bronz z halového mistrovství světa. Zlato je jenom jedno," plánoval Staněk.

Tomáš Staněk

Koulař Tomáš Staněk ve finále HME 2021
Foto: Reuters

Datum a místo narození: 13. června 1991, Praha
Klub/trenér: USK Praha/Petr Stehlík
Výška a váha: 190 cm, 127 kg
Největší úspěchy: HMS 2018 (Birmingham) - bronz; HME 2021 (Toruň) - zlato, HME 2017 (Bělehrad) - stříbro, HME 2019 (Glasgow) - bronz; MS 2017 (Londýn) - 4. místo; český rekordman
Osobní rekord: 22,17 m (hala; halový i absolutní český rekord, Düsseldorf, 2018), 22,01 metru (Schönebeck, český rekord, 2017)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Pražská plynárenská zdraží od listopadu plyn o čtvrtinu

Pražská plynárenská od 1. listopadu zdraží u části svých zákazníků plyn v průměru o 24,6 procenta. Zvýšení cen se nedotkne klientů se zafixovanými cenami, naopak s ním musí počítat domácnosti a maloodběratelé, kteří nyní využívají základní ceník Standard. Firma zdražení odůvodnila nepříznivou situací na trhu. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí firmy Miroslav Vránek.

Podle firmy "nepříznivý a turbulentní vývoj na velkoobchodních trzích" nemá v posledních letech obdobu a cena zemního plynu za poslední rok vzrostla několikanásobně. "Pražská plynárenská se i přes zmíněný průběžný nepřetržitý růst cen zemního plynu po celý letošní rok snažila nepřenášet důsledky této situace na své zákazníky. To je však za současného stavu dlouhodobě neudržitelné," uvedl mluvčí.

Pražská plynárenská dlouhodobě patří mezi největší tuzemské dodavatele energií. Plynem a elektřinou zásobuje asi 425.000 odběrných míst. Jediným akcionářem společnosti je Pražská plynárenská Holding, ovládaná hlavním městem Prahou.

Aktualizováno před 9 minutami

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích hoří technologie. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu, kouř je vidět z velké dálky

před 22 minutami

Španělský soud schválil vydání exšéfa venezuelské tajné služby do USA

Španělský nejvyšší soud ve středu schválil vydání bývalého šéfa venezuelské vojenské tajné služby do USA. Generál Hugo Carvajal nezískal ve Španělsku politický azyl, informovala agentura Reuters. Carvajal patřil k nejbližším spolupracovníkům bývalého venezuelského prezidenta Huga Cháveze. Spojené státy jej viní z organizování obchodu s drogami.

Policie zatkla bývalého šéfa tajné služby na začátku září. Před španělskou justicí se skrýval tři roky.

Washington doufá, že by jim Carvajal mohl poskytnout cenné informace o údajných drogových aktivitách současného venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a jeho spolupracovníků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Evropský parlament udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení ruskému opozičníkovi Alexeji Navalnému. Ocenil jeho boj za svobodu a demokracii

Evropský parlament udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení ruskému opozičnímu předákovi Alexeji Navalnému. Kritika ruského prezidenta Vladimira Putina ocenil za odvahu v boji za svobodu, demokracii a lidská práva. Navalnyj si nyní odpykává trest odnětí svobody v délce zhruba 2,5 roku kvůli porušení podmínky staršího rozsudku, který se týkal obvinění ze zpronevěry. Evropský soud pro lidská práva považuje jeho proces za nespravedlivý.

Parlament uděluje cenu pojmenovanou po předním sovětském disidentovi Andreji Sacharovovi každoročně od roku 1988 za podporu lidských práv a základních svobod. O letošním držiteli ceny rozhodli předsedové parlamentních politických skupin. Ocenění parlament oficiálně udělí při ceremonii naplánované na 15. prosince ve Štrasburku.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vláda schválila snížení DPH u energií na nulu pro celý příští rok. Chybí však souhlas EU

Vláda podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) schválila novelu zákona, která od 1. ledna příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na nulu, a to na celý nadcházející rok.

Novela nyní míří do Sněmovny. Nulová DPH bude platit na elektřinu a plyn také letos v listopadu a prosinci, ministryně dnes podepsala potřebný dokument. Vláda těmito kroky reaguje na rostoucí ceny energií na světových trzích. Schillerová to napsala na twitteru.

Na elektřinu a plyn platí nyní sazba DPH 21 procent. Ke snížení DPH na nulu je potřeba souhlas Evropské komise. Vláda si je přitom vědoma, že do udělení výjimky půjde o úpravu, která bude v rozporu se směrnicí EU o DPH. 

Další zprávy