Rychlejší než Bolt. Úkaz z Tampy láme rekordy, přitom chtěl být jen lepší fotbalista

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
4. 5. 2022 11:52
O víkendu způsobil ve světě atletiky solidní poprask. Americký sprinter Erriyon Knighton zaběhl v 18 letech dvoustovku v čase 19,49. Fantastickým výkonem překonal vlastní juniorský světový rekord a v dané věkové kategorii je nyní už skoro o půl sekundy rychlejší než Usain Bolt. Jamajčana nepřekonal zdaleka poprvé.
Americký sprinter Erriyon Knighton zaběhl v 18 letech čtvrtou nejrychlejší dvoustovku historie (19,49).
Americký sprinter Erriyon Knighton zaběhl v 18 letech čtvrtou nejrychlejší dvoustovku historie (19,49). | Foto: Reuters

Už před sobotním mítinkem v Baton Rouge v Louisianě držel Knighton světový rekord juniorů ve sprintu na 200 metrů (19,84), ale výkon z loňského roku, kdy ještě běhal v mladší kategorii do 18 let, dokázal stlačit dolů o dalších 35 setin.

Časem 19,49 se zařadil dokonce na čtvrté místo úplných historických tabulek dvoustovky. Za Bolta (19,19), Yohana Blakea (19,26) a Michaela Johnsona (19,32).

Světová média v titulcích okamžitě oprášila spojení "Nový Bolt" a byť může příměr s největším atletickým fenoménem 21. století působit poněkud lacině, zde má pevné základy.

Už vloni Knighton zlomil Boltův rekord na 200 metrů v kategorii do 18 let (20,13). A posunul ho hned sedmkrát. Nejlepší čas vyšponoval v červnu v Eugene na 19,84, ostatně právě toto vlastní maximum si teď vylepšil.

Další srovnání s jamajským bleskem? Před dovršením dvaceti let běžel Bolt trať začínající zatáčkou nejrychleji za 19,93. Rodák z Tampy je tedy už nyní o 44 setin rychlejší, to přitom jako junior bude závodit ještě v příštím roce. 

Na stovce je Knighton ve světových tabulkách do 18 let druhý (10,16), v historickém pořadí do 20 let devátý (10,04 - tento čas zaběhl den před senzační dvoustovkou za 19,49), ale tam svou specializaci nevidí.

"Mojí hlavní tratí je dvoustovka," měl Knighton jasno už v roce 2020, kdy v barvách Hillsborough High School bořil americké školní rekordy. Ačkoli atletice a běhu se začal věnovat až při svém nástupu na střední školu v roce 2019.

Když ho trenér coby studenta prvního ročníku přiměl k návštěvě oválu, přemýšlel Knighton tak, že mu atletická průprava pomůže stát se lepším fotbalistou. Do té doby totiž hrál americký fotbal na postu receivera, kde je rychlost základním předpokladem.

S přicházejícími atletickými úspěchy si však kariéru na hřišti rozmyslel.

K Boltovi se už před dvěma lety v jednom z rozhovorů sám připodobnil. "Můj běžecký styl je mu docela podobný. Zřejmě proto, že jsme stejně vysocí," zmínil Knighton, ve skutečnosti o čtyři centimetry menší.

V době nejpřísnějších restrikcí v rámci koronavirové pandemie na sobě tvrdě pracoval. "Pořád jsem cvičil a posiloval, i když se mi třeba zrovna nechtělo. Nemohl jsem chodit běhat se svým týmem, tak jsem často zvedal činky," vyprávěl tehdy šestnáctiletý sportovec.

Příprava se vyplatila hned o rok později, kdy se Knighton kvalifikoval na olympiádu. V sedmnácti letech jako nejmladší atlet Spojených států od roku 1964 a vytrvalce Jima Ruyna.

V Tokiu opanoval svůj rozběh i své semifinále, v bitvě o medaile skončil s časem 19,93 čtvrtý. Za vítězným Kanaďanem Andrem De Grassem zaostal o 31 setin, od bronzového krajana Noaha Lylese ho dělilo 19 setin.

První velkou medaili mezi dospělými by Knighton mohl vybojovat na mistrovství světa, které letos v červenci hostí jeho oblíbené město Eugene. Už teď je jisté, že dvoustovka tam bude ostře sledovaná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Austrálie má nového premiéra, Anthony Albanese složil přísahu

Lídr australských labouristů Anthony Albanese složil přísahu a stal se 31. australským premiérem. Informuje o tom agentura Reuters. V Austrálii tak po třech volebních obdobích končí konzervativní vláda.

Australané dali v sobotních parlamentních volbách přednost středolevicové vládě, která vystřídá konzervativce dosavadního premiéra Scotta Morrisona. Ti utrpěli velké ztráty a byli kritizováni především za svou klimatickou politiku. Albanese tak povede první vládu labouristů za téměř deset let.

Spolu s Albanesem bylo dnes v Canbeře uvedeno do funkce také několik členů nového kabinetu, včetně nové ministryně zahraničí Penny Wongové. Sčítání hlasů ale stále pokračuje a není jasné, zda bude mít Albaneseho kabinet v 151místném parlamentu většinu aspoň 76 křesel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně sedm lidí zemřelo při požáru trajektu na Filipínách

Nejméně sedm mrtvých si na Filipínách vyžádal požár trajektu se 134 lidmi na palubě. Po sedmi lidech se stále pátrá. S odkazem na filipínskou pobřežní stráž o tom informuje agentura Reuters. Plavidlo začalo hořet krátce před dosažením přístavu v Realu v provincii Quezon, asi 60 kilometrů východně od hlavního města Manily.

O život přišlo pět žen a dva muži. Zachráněno bylo 120 lidí, 23 z nich podstoupilo kvůli zraněním ošetření, uvedla pobřežní stráž v prohlášení.

V oblasti Filipínského souostroví jsou ztroskotání plavidel poměrně běžná. Vinu na nich nesou nejen tropické bouře, ale také stav špatně udržovaných plavidel a prakticky žádné prosazování bezpečnostních pravidel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy