Zetko na počest Zátopka musí pryč. RunCzech přišel kvůli invazi o milionovou kampaň

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
24. 3. 2022 11:21
Legendární československý běžec Emil Zátopek by v září oslavil 100 let. A tak společnost RunCzech, pořadatel populárních půlmaratonů a maratonů, spustila kampaň, ve které bylo dominantní písmeno Z jako připomínka slavného olympionika. Když na konci února obletěly svět obrázky ruských tanků, které se stejným písmenem na ocelových pláštích drancují Ukrajinu, musela česká kampaň do koše.
Původní vizuál kampaně RunCzech
Původní vizuál kampaně RunCzech | Foto: RunCzech

S písmenem Z se počítalo v české i anglické variantě hesel. Zahraniční běžci měli na transparentech vedle fotky Zátopka sledovat i slogan "It says all runnerZ are beautiful". To tedy muselo pryč.

"Nápady se v našich hlavách začaly rodit již koncem roku 2021 a v lednu letošního roku jsme měli připravenou reklamní kampaň a první vizuály. Museli jsme jednat s předstihem a některé produkty byly naskladněné hned začátkem února, aby se vše stihlo," řekl Aktuálně.cz předseda organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

Tou dobou nikdo nemohl tušit, že poslední písmeno abecedy dostane během pár týdnů negativní konotaci. Po ruské invazi na Ukrajinu se organizátoři rozhodli kampaň stáhnout i přesto, že to znamená finanční ztráty.

"Když odmyslíme kreativní práci a zaměříme se čistě na finanční stránku, tak všechny naše dosavadní investice jako medaile, baťůžky, reklamní trička a jiné počítáme v řádu milionů korun," přiznal Capalbo.

Marketing tak musel dostat novou podobu, ale Zátopkův odkaz se snaží RunCzech zachovat. 

"Vytvořili jsme novou mediální a PR kampaň a brandové produkty, které nebudou budit negativní emoce. Také na jaro plánujeme výstavu na Zátopkovu počest na Letišti Václava Havla. Je pro nás důležité, abychom zrealizovali co nejvíce speciálních projektů k tomuto velkému výročí," prohlásil šéf RunCzech.

Rusko-ukrajinský konflikt má přímý dopad i na první závody. Úvodní letošní půlmaraton startuje v Praze už v sobotu 2. dubna. 

"Když nepočítám změnu nálady ve společnosti a opatrnost běžců, kteří s nákupem vstupenek čekají do poslední chvíle, tak se přímá omezení týkají hlavně našich běžců z Ukrajiny, Ruska a Běloruska, kteří se letos nemohou účastnit," vysvětluje Capalbo.

Po dvou letech covidové přestávky se závodníci opět postaví na start pražského půlmaratonu a tentokrát poběží symbolicky za mír.

"Organizujeme velký závod uprostřed složité situace a nemůžeme to ignorovat. Záběry z pražského půlmaratonu zprostředkováváme do stovek zemí a chceme světu sdělit, že kdo běhá, neválčí," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

před 1 hodinou

Euro vůči dolaru sestoupilo nejníže za dvacet let

Euro se v úterý dopoledne na devizovém trhu propadlo vůči dolaru na nejnižší hodnotu od prosince 2002. Podle analytiků k tomu přispívají obavy z recese a také energetická krize v eurozóně. Dolar naopak těží z razantního zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech. Euro před polednem ztrácelo téměř 1,2 procenta a obchodovalo se za 1,0301 dolaru.

Analytik společnosti MUFG Derek Halpenny uvedl, že po dalším výrazném růstu cen zemního plynu v Evropě a Británii se zvyšuje riziko, že Evropa sklouzne do recese. Náladu také zhoršují obavy z toho, jak bude reagovat Evropská centrální banka. Šéf německé centrální banky Joachim Nagel se totiž snaží ochránit vysoce zadluženou zemi před prudkým růstem úrokových sazeb, což ohrožuje plány Evropské centrální banky. Ta už dříve naznačila, že v červenci hodlá zvýšit sazby o 0,25 procentního bodu a v září o 0,5 procentního bodu.

Další zprávy