Vyhýbala se kontrole, nebo agresivním komisařům? Maratonkyně tvrdý trest nepřijala

ČTK ČTK
12. 12. 2019 8:08
Vicemistryně Evropy v maratonu Clémence Calvinová z Francie nesmí čtyři roky závodit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Trest dostala za to, že se v březnu v Maroku vyhnula dopingové kontrole. Suspendována byla již v dubnu, francouzský soud ale nedlouho poté zastavení činnosti dočasně zrušil. Nyní devětadvacetiletá běžkyně řekla agentuře AFP, že obdržela čtyřletý trest, nadále ale trvá na své nevině.

Podle pravidel Světové antidopingové agentury WADA se odepření testu rovná pozitivnímu výsledku. Běžkyně nicméně od počátku kauzy tvrdí, že antidopingoví komisaři se k ní v Maroku chovali agresivně a vydávali se za policisty. Její tvrzení Francouzská antidopingová agentura popřela.

Calvinová trest nehodlá akceptovat. "Obrátím se na Státní radu, nezávislé justici důvěřuji. AFLD (Francouzská antidopingová agentura) není ani objektivní, ani nestranná," řekla běžkyně AFP. Na čtyři roky má zastavenou činnost i její manžel a trenér Samir Dahmani.

Calvinová získala stříbro v maratonu na loňském ME v Berlíně, kde o tři sekundy porazila bronzovou Evu Vrabcovou Nývltovou. Je také vicemistryní Evropy v běhu na 10.000 metrů z roku 2014. Letos v dubnu poté, co soud provizorně zrušil její suspendaci, vylepšila při Pařížském maratonu francouzský rekord na 2:23:41. Jeho platnost ale závisela na výsledku dopingové kauzy a neměl by tedy být uznán.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy