Boltova poslední stovka. Fenomén se chce rozloučit jako vítěz

ČTK ČTK
5. 8. 2017 8:48
Mistrovství světa v atletice má v sobotu na programu loučení jamajského sprintera Usaina Bolta. Večer bude bojovat o medaili i český dálkař Radek Juška, který v pátek ovládl kvalifikaci.
Usain Bolt
Usain Bolt | Foto: Reuters

Londýn - Legendární jamajský sprinter Usain Bolt má před sebou poslední individuální závod kariéry. Jedenáctinásobný světový šampion se chystá dnes večer na mistrovství světa v Londýně loučit se stovkou jako vítěz. Vysněný scénář mu ale bude chtít překazit smečka soupeřů, kteří mají letos zaběhnuté lepší časy.

Ve finále soutěže dálkařů může zaútočit na první českou medaili v Londýně Radek Juška, který výkonem 824 cm vyhrál páteční kvalifikaci. Dopoledne budou usilovat o finále koulaři, Tomáš Staněk jde díky národnímu rekordu 22,01 do boje jako letošní světová čtyřka. Halový mistr světa Pavel Maslák absolvuje rozběh čtyřstovky.

Bolt v pátek večer vyhrál poslední rozběh stovky, do semifinále postoupil celkově osmým časem 10,07. Jeho krajan Julian Forte se jako jediný dostal pod deset sekund (9,99), o dvě setiny pomalejší byl jednadvacetiletý lídr světových tabulek Christian Coleman z USA. Semifinále stovky je na programu od 20:05, finále ve 22:45.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy