Ósaka - Zatímco stovky účastníků atletického MS v Ósace nasedli v pondělí na letadlo a opustili Japonsko, manažeři mnohých z nich zůstávali a dojednávali jejich návrat na asijský kontinent za dalšími závody.
V předolympijském roce najednou nabývají na oblibě a významu mítinky v čínské Šanghaji (28. září), v japonské Jokohamě (30. září) či korejském Daegu (3. října).
Jak prozradili atletičtí agenti, do Asie se na závody vrátí trojnásobný světový šampion Tyson Gay, elitní sprinter Asafa Powell, světová rekordmanka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová, trojnásobný mistr světa v běhu na 10 000 m Kenenisa Bekele, světová rekordmanka v běhu na 5000 m Meseret Defarová, olympijský a světový šampion v běhu na 400 m Jeremy Wariner a další a další.
"Na asijských atletických oválech se toho děje a bude dít opravdu hodně - po MS v Ósace následuje olympiáda v Pekingu a MS 2011 v korejském Daegu," objasňuje agentuře Reuters Paul Doyle, agent Asafy Powella.
Dále čtěte:
- Ósaka byla skvělá, jen kvůli sauně nepadaly rekordy
- MS v Ósace bylo nejlepší v historii ČR
- Česká atletika slaví. Stále patří ke světové elitě
Podle Marka Wetmora, agenta Tysona Gaye, však nejde jen o letní olympiádu v Číně, ale o soudobý fenomén. Asijské mítinky se zkrátka začínají prosazovat, možná i díky tomu, že peníze za účast na evropských podnicích lehce klesají.
Například Číňan Liu, světový i olympijský šampion v běhu na 110 m překážek, nepojde po šampionátu na žádné evropské závody. Je to prý velice unavující, navíc všechny podstatné soupeře prý potká v Šanghaji.
Sem by měla totiž přijet většina úspěšných atletů z Ósaky, Jokohama a Daegu budou spíše paběrkovat.
Asijské mítinky se vyplatí i po olympiádě
Aijské soutěže zřejmě nenahradí tradiční evropské podniky, mohou být však silnou konkurencí.
Překonat "x" časových pásem se může vyplatit i v dalších letech, kdy již nebude potřeba aklimatizace na světové veleakce pořádané v Asii.
Atleti, kteří se zde stanou populární, mohou totiž uzavřít velmi zajímavé sponzorské smlouvy.
Navíc pro Američany je "cestování časem" do Asie příjemnější než do Evropy.
"Když letíme z USA do Evropy, po přistání je tu ráno. Když letíme do Asie, je tu už noc. Takže je jednodušší se aklimatizovat," vysvětluje Deon Minor, agent Jeremyho Warinera.