Astana o licenci na rok 2016 nepřijde, UCI zastavila řízení

ČTK ČTK
9. 11. 2015 16:52
Nezávislá licenční komise Mezinárodní cyklistické unie (UCI) uzavřela řízení, v němž zvažovala, zda kazašskému týmu Astana udělí licenci. Pro Astanu to znamená, že má nyní místo mezi elitou zajištěno a nemusí se obávat žádných sankcí.
Cyklistický tým Astana
Cyklistický tým Astana | Foto: Reuters

Aigle - Cyklistická stáj Astana bude moci závodit v elitním seriálu WorldTour i v příštím roce. Nezávislá licenční komise Mezinárodní cyklistické unie (UCI) uzavřela řízení, v němž zvažovala, zda kazašskému týmu udělí licenci. Pro Astanu to znamená, že má nyní místo mezi elitou zajištěno a nemusí se obávat žádných sankcí.

"Řízení ohledně odejmutí licence už nyní ztrácí smysl a je uzavřeno," potvrdila komise ve svém prohlášení.

Ke svému rozhodnutí dospěla komise na základě výsledků monitorovacího období, jež začalo v květnu a trvalo čtyři měsíce. To měl na starosti Institut sportovních věd univerzity v Lausanne, navíc s velkými pravomocemi.

Zahrnovaly přístup k organizaci týmu, jeho kultuře i komunikaci. To vše s cílem zjistit, zda už tým dokázal nastavit "strukturu, která v největší možné míře zamezí dopingovým případům, jež postihly tým v sezoně 2014". Výsledky monitorovacího období byly vyhodnoceny jako velmi uspokojivé.

Působení Astany v profesionálním pelotonu je provázeno mnoha dopingovými případy. Otazník nad budoucností stáje se vznášel právě vloni kvůli prohřeškům pětice cyklistů, z nichž tři patřili do týmové juniorky.

Licenci pro účast na elitních závodech WorldTour pro tento rok sice stáj nakonec v prosinci získala, v únoru ale UCI vyzvala licenční komisi k přezkoumání případu. Koncem dubna se komise rozhodla licenci Astaně ponechat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy