Praha/Pchjongčchang - Tři roky tvrdé práce, tři roky sehrávání, nacvičování a pilování detailů. Všechno se ztratilo v jediném okamžiku.
Pouhý měsíc před začátkem olympijských her zažila kanadská hokejová trenérka Sarah Murrayová šok. Političtí reprezentanti Jižní Koreje a KLDR na poslední chvíli rozhodli o tom, že na turnaji pod pěti kruhy postaví společný tým.
"Když se začínalo mluvit o tom, že něco takového nastane, skutečně jsem tomu nevěřila," přiznává odbornice, jež na konci roku 2014 přijala nabídku jihokorejského hokejového svazu.
A vrhla se do dlouhodobé přípravy mající jediný cíl: Olympijské klání v Pchjongčchangu. Její práce se dosud vyplácela, korejský hokejový tým si za dobu jejího působení polepšil ve světovém žebříčku o šest míst.
Tím spíš si trenérka ani v nejhorším snu nedokázala představit, co se stane těsně před vrcholem.
"Šokovalo mě to. Nevím, jak to jinak popsat. Pracovali jsme tak dlouho a pak přijde tohle rozhodnutí tak neuvěřitelně těsně před začátkem turnaje," popsala své pocity zmaru.
Tým už měla dávno vytvořený. Zničehonic do něj ale chtě nechtě musela implantovat dvanáct cizích dívek. Agentura Reuters, aniž by jmenovala jedinou z konkrétních hráček, informovala o vzteku uvnitř jihokorejského týmu.
"Hráčky zuřily. Ten nápad jim připadal absurdní. To, že si nás vláda zčistajasna vybrala a požádala nás, abychom na olympiádě hrály s úplnými cizinci, nám doslova vyrazilo dech," řekl za hokejistky jeden z funkcionářů jihokorejské hokejové asociace.
Zvláštní politické gesto s primárním cílem zmírnit vojenské napětí na korejském poloostrově naštvalo nejen hokejistky. Negativně jej podle průzkumů vnímá bezmála sedmdesát procent obyvatelstva Jižní Koreje a po rozhodnutí klesla důvěra v nového prezidenta Mun Če-ina, mimochodem syna severokorejských uprchlíků, úplně poprvé pod šedesát procent.
Sepisovaly se petice, pořádaly demonstrace. Když Severokorejky na konci předminulého týdne slavně překročily přísně střeženou hranici, aby se připojily k týmu, setkání, jež mělo být symbolem jednoty, narušily desítky protestujících.
Ti provolávali hesla proti KLDR a vystavovali obrázky explicitně vyzývající k setnutí hlavy diktátora Kim Čong-una.
Nesouhlasné komentáře mluví především o nevhodném míchání politiky a sportu. Ministerstvo sportu nejdříve oznámilo, že bude brát v potaz názor veřejnosti, k ničemu takovému ale nakonec nedošlo. Rozhodnutí nebyl nikdo schopen jakkoli ovlivnit.
"Je to k neuvěření, nedává to žádný smysl. Nic s námi neprobrali," prohlásil jihokorejský funkcionář pro Reuters.
Přese všechny výrazy nesouhlasu však při oficiálním přivítání Severokorejek do týmu převažovaly úsměvy. I trenérka Sarah Murrayová s kyticí v ruce působila přívětivěji.
Hned na prvním společném tréninku ale přišel další problém. Hráčky dvou zemí totiž používají naprosto odlišnou hokejovou terminologii.
Na kapitalistickém jihu se totiž v posledních desetiletích uchytilo anglické výrazivo, zatímco na severu mají vlastní slova. Murrayová, která musela v předchozích letech trénovat Jihokorejky s pomocí tlumočníka, tak momentálně musí plnit další složitou lingvistickou výzvu.
Hráčky musely dostat seznam výrazů v obou variantách. A pomalu se učí vzájemně si rozumět.
Jak se nakonec dokáží sladit a jaký prostor na ledě dostanou severokorejské "vetřelkyně" budou fanoušci moci poprvé posoudit už v sobotu, kdy Korea nastoupí proti Švýcarsku. Dalšími soupeřkami v základní skupině B pak budou Švédky a Japonky.