Strašně to ženou. A proč jedničky hrají vzadu? Nabitý program naštval české deblistky

ČTK ČTK
27. 7. 2021 14:55
Dvě česká deblová super tie-breaková dramata uzavírala program tenisového dne na olympijských hrách v Tokiu. Zatímco turnajové jedničky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková koncovku zvládly, Karolína Plíšková s Markétou Vondroušovou nevyužily čtyři mečboly a s pavoukem se rozloučily ve druhém kole.
Karolína Plíšková a Markéta Vondroušová v druhém kole čtyřhry na OH 2020
Karolína Plíšková a Markéta Vondroušová v druhém kole čtyřhry na OH 2020 | Foto: Reuters

Krejčíková a Siniaková postoupily po výhře 6:2, 5:7 a v super tie-breaku 10:5 nad Španělkami Paulou Badosaovou a Sarou Sorribesovou a ve čtvrtfinále se utkají s Australankami Ashleigh Bartyovou a Storm Sandersovou.  Plíšková s Vondroušovou prohrály s Brazilkami Laurou Pigossiovou a Luisou Stefaniovou 6:2, 4:6 a v super tie-breaku 11:13. Oba zápasy se hrály v Ariake Areně pod světly najednou a skončily stejně po hodině a půl.

Siniaková a Krejčíková vedly ve druhé sadě 5:4 a při podání Krejčíkové nevyužily dva mečboly. "Mohly jsme být už doma, ale trošku se nám to nesešlo. To byla škoda, ale je super, že jsme se daly na super tie-break do kupy a zvládly to. Toho si ceníme," řekla Siniaková.

Krejčíková dopoledne prohrála ve třetím kole dvouhry a po zápase říkala, že už jí moc sil nezbývá. Na čtyřhru se ale dokázala dát dohromady. "Ptala jsem se Báry, kdyby něco, ať řekne. Unavená byla, ale zvládly jsme to na jedničku," pronesla Siniaková.

O semifinále, které už znamená boj o medaile, se letošní vítězky Roland Garros utkají s Australankami. A dojde na střet letos nejlepšího deblového páru světa a singlové jedničky Bartyové. "Očekávám těžký zápas. Obě jsou dobrý, i Sandersová je nepříjemná, je to levačka. Budeme se snažit být co nejvíc ready a co nejmíň si to zkomplikovat," řekla Siniaková.

Rozvrh je smutný

Při rozhovoru s médii se Krejčíková a Siniaková dozvěděly, že čtvrtfinále mají na programu další den už od 12:30. Rozhořčená Krejčíková se omluvila a odešla zkusit vyjednat změnu.

"Tomu nerozumím. Vlastně tady zavíráme areál v půl deváté večer a dávají nás ve dvanáct třicet druhý den. Bára hrála singla i debla, musela tady od rána čekat. Nic by se nestalo, kdybychom hrály později, nebo nehrály vůbec, když finále, jestli se nepletu, je až v neděli," řekla Siniaková. Krejčíková se později vynořila z útrob stadionu a spokojená nebyla, zápas začne ve 13:00.

Češky navíc hrají na zadním dvorci bez možnosti využití jestřábího oka. "Na to, že jsme první nasazený, tak nemáme žádné výhody, nebo aspoň něco. Pokaždý hrajeme vzadu, tak je to smutný," podotkla Siniaková.

Strašně to ženou

Rozvrh olympijských zápasů v Tokiu kritizovala po dvouhře a znovu po čtyřhře i Plíšková. "Strašně to ženou. Program je naprosto šílenej. To neříkám, že jsem prohrála, ale na takovýmhle turnaji rozhoduje každá síla," řekla světová sedmička dvouhry.

Plíšková s Vondroušovou měly možnost zápas ukončit v super tie-breaku. Vedly 10:7 a ještě 11:10, ale ani jednou mečbol neproměnily. "Něco zahrály soupeřky dobře. Nejvíc si vyčítám mečbol na svůj servis, zahrála jsem ho dobrý a mohla jsem zahrát trošku lepší liftovaný volej. Ale tak to někdy je. Trošku nám někde chyběl kousek," posteskla si Plíšková.

"Měly jsme i výhody na 5:3, ale tam byl trošku smolný game. I v tie-breaku jsem měly strašně moc šancí, ale myslím si, že tam jsem nezahrály úplně blbě. Ony se držely, bylo to o kousek," uvedla Vondroušová a dodala: "Na to, že jsme spolu hrály debla poprvé a ještě na olympiádě, tak první zápas byl super. Dneska to bylo taky dobrý, bylo to o pár míčkách."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

V hlavním městě Burkiny Faso se střílí a v ulicích jsou vojáci. Zřejmě dochází k pokusu o převrat

V Burkině Faso zřejmě dochází k pokusu o převrat, píše zpravodajský web BBC. Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se v pátek rozléhala těžká střelba, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k úřadům a státní televizi, která přerušila vysílání. S mluvčím armády se agentuře Reuters nepodařilo spojit. Vláda na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP.

V pátek dopoledne byl podle zpravodajů Reuters v blízkosti prezidentského paláce slyšet silný výbuch. Vojenská vozidla podle BBC zablokovala přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize. Ta na chvíli přerušila vysílání, později jej sice obnovila, ale o událostech v hlavním městě neinformuje. Místo toho odvysílala reportáž o pěstiteli bavlny. Agentura Reuters píše, že události v Burkině Faso nesou znaky minulých převratů v západní a centrální Africe. Agentura AP píše o možné vojenské vzpouře devět měsíců po vojenském puči.

Armáda letos v lednu svrhla prezidenta Rocha Kaborého, zdůvodnila to jeho neschopností vypořádat se se skupinami islamistických radikálů. V bojích s nimi umíralo mnoho vojáků. Vůdce pučistů Paul-Henri Damiba následně složil přísahu jako nový prezident a slíbil, že bezpečnostní situaci zlepší. Zda je Damiba nyní v zemi, podle agentury AP není jasné. Ve čtvrtek měl projev na severu ve městě Djibo a minulý týden promluvil na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Damiba ve svém projevu obhajoval svůj lednový převrat jako "otázku přežití našeho národa", ačkoliv mohl podle něj být mezinárodním společenstvím považován za "odsouzeníhodný".

"Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí, včetně plukovníka vládních revolučních gard, uvedla státní televize

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Belgická policie zadržela radikálního muslimského vůdce hledaného ve Francii

Belgická policie zadržela muslimského vůdce, kterého francouzské úřady viní z podněcování nenávisti v duchu radikálního islámu. Agentuře AFP to sdělilo belgické ministerstvo spravedlnosti. Na Maročana Hasana Ikuiusena Francie v srpnu vydala mezinárodní zatykač.

Paříž chtěla osmapadesátiletého kazatele už od konce července vyhostit ze země, muž ovšem po výnosu rozhodnutí zmizel. Předtím už byl několik měsíců na seznamu osob sledovaných úřady kvůli podezření z radikalizace.

Ikuiusen se sice narodil ve Francii, ale má marockou státní příslušnost. Ve svých promluvách k věřícím podle francouzských soudů šířil nenávist a zastával antisemitské postoje, hlásal také podřadnost žen a jejich podřízenost mužům. Jeho kanál na sociální síti YouTube sleduje 178 tisíc odběratelů. V příkazu k vyhoštění je obviněn z "proselytismu (verbování nových věřících), podněcování k nenávisti a diskriminaci a šíření vize islámu, která je v rozporu s hodnotami republiky".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Bouře Ian udeřila na pobřeží Jižní Karolíny. Má sílu hurikánu prvního stupně

Rychlost větru dosahuje až 137 kilometrů za hodinu. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy