Bratislava - Kdekdo je už po šokující výhře nad Rusy viděl přímo ve čtvrtfinále olympijského turnaje, i po porážce proti USA stačilo zdolat Slovince. Jenže to se slovenským hokejistům nepovedlo, v osmifinále schytali od Američanů výprask 1:5 a na olympiádě znovu skončili mezi posledními.
Stejně jako před čtyřmi lety v Soči, podobně jako loňském MS v Kolíně. "Naše účinkování na hrách hodnotím jako velmi neúspěšné, připomnělo mi turnaj v Naganu," uvedl pro slovenskou Tablet TV Jozef Golonka.
Zatímco Češi slavili před dvaceti lety v Japonsku svůj možná největší sportovní úspěch v historii, Slováci se tehdy přes Kazachstán nedostali ani do hlavní fáze turnaje. Letos se výhra nad Ruskem ukázala jako výkřik do tmy, až po ní se projevil opravdový stav slovenského hokeje.
"Všichni tvrdili, že dostaneme od Rusů debakl, ale já jsem čekal, že nás trochu podcení, čehož bychom mohli využít. Tak se i stalo, jenže jeden zápas nedělá celý turnaj. Historie se bohužel bude ptát jen na konečné umístění," prohlásil bývalý reprezentační útočník a olympijský medailista.
V Pchjongčchangu se jednalo o první větší akci, již Slováci absolvovali pod vedením nového trenérského štábu Kanaďana Craiga Ramsayho. Kouč s bohatými zkušenostmi v NHL se snaží naordinovat Slovákům nový herní systém. Útočnější pojetí hry a častější držení kotouče.
Změnili Slováci hru, nebo ne?
Mnozí hráči si změnu navzdory špatnému výsledku v Koreji pochvalují, Golonka však ve hře výrazný progres nezaznamenal. "Co jsme pod jeho vedením vyhráli? Nechci trenéra Ramsayho kritizovat, on je obětí, není příčinou našeho neúspěchu. Bavíme se o nějakém forčekingu, ale ten jsme hráli, už když mi bylo devatenáct," řekla osmdesátiletá legenda.
Že situace není beznadějná, věří manažer národního týmu Miroslav Šatan. "Ve skupině jsme odehráli vyrovnané zápasy, v naší hře byly i pozitivní věci. Brankáři chytali výborně, ale ukázalo se, že ve velké rychlosti děláme chyby," všiml si člen úspěšné slovenské generace.
"Ty zápasy otestovaly hlavně mladíky. Mrzí mě, že jsme proti Slovinsku byli jeden gól od čtvrtfinále, ale z takových proher a zklamání se dá do budoucnosti hodně naučit," pokračoval Šatan v rozhovoru pro deník Šport. Ostatně také Golonka uznal, že mladí hráči nezklamali.
Mladíci budou hrát o olympijskou čest
Poněkud neznámá jména jako Krištof, Paulovič, Bubela nebo Lamper ze slovenské extraligy nahradila v nominaci osvědčené bratry Hudáčkovy, Meszároše nebo Viedenského. A za svým rozhodnutím si Šatan stojí.
"Není vyloučeno, že pro mistrovství světa ještě přibudou další mladí hráči. Hodí se nám do systému, který chceme hrát, nastavený trend byl vidět už na olympiádě," poznamenal Šatan. Na MS v Dánsku budou chtít Slováci napravit dojem z loňska, kdy v Německu bojovali o udržení.
Budou muset střílet více gólů, což je problém, kterému čelí vedle Slováků také česká reprezentace. "Chybí nám agresivita před brankou soupeře, špinavé góly. Nemáme rozené střelce, kteří by dominovali v kvalitní zahraniční lize," povzdechl si Ramsayho asistent Vladimír Országh.
Na šampionátech v Dánsku a doma v Bratislavě (2019) přitom budou Slováci počítat doslova každý bod. V žebříčku zemí IIHF se totiž po olympiádě propadli za Němce a Nory na desáté místo a po 24 letech hrozí opakování jejich mnohem smutnější verze Nagana.
Pokud se Slováci neposunou do první osmičky, čeká je kvalifikační boj o místo pod pěti kruhy v Pekingu 2022. Což o to, Němci letos z této kvalifikace dokráčeli až ke stříbru. Jenže byli vůbec první v historii.