Nevídané medailové sucho, příští zlatá přebije Nagano. Pošklebky si turnaj nezasloužil

Daniel Poláček Daniel Poláček
26. 2. 2018 6:03
Až (pro pesimisty: pokud) čeští hokejisté v budoucnu ovládnou olympiádu, dost možná přebijí dávný megaúspěch z Nagana.
Překonaný Pavel Francouz v semifinále Česko - Rusko na ZOH 2018
Překonaný Pavel Francouz v semifinále Česko - Rusko na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Komentář - Skončil podivný hokejový turnaj ozdobený pěti kruhy, jeden z nejpodivnějších v historii. Češi nezklamali ani neuhranuli, skončili čtvrtí. Nejlepší hráči chyběli. Zlato, jak šlo snadno uhodnout, berou "Olympijští sportovci z Ruska". Co akce v Pchjongčchangu ukázala?

Zaprvé: Příští zlatá přebije Nagano

Český hokej je nasuchu, čekání na medaili trvá šest let, nejdéle v historii. Nejde o smůlu, hrozivá série pramení z nekvality. Zlato z mistrovství světa visí hodně vysoko, o výhře na olympiádě lze jenom fantazírovat. 

Před 20 roky měli Češi úplně jiné postavení. Cenné kovy sbírali před "turnajem století" i po něm. Byli podceňovaní, přestože do Nagana přivezli nejlepšího brankáře planety a nejlepšího útočníka. Kromě krajánků z NHL měli tahouny, které ještě poznamenal úspěšný model výchovy mládeže. Kvalita, moment překvapení, správný přístup a trochu štěstí. Z toho vyklíčil stále připomínaný megaúspěch.

V dnešní realitě Čechům mnoho nezbylo. Do Jižní Koreje odcestovali odhodlaní, což pak většinou předvedli i mezi mantinely. Přístup jim vytýkat nejde. Ve čtvrtfinále mohli děkovat bohu, že Američan napálil v závěru jenom tyčku. Štěstí tedy také měli.

Jenže v semifinále narazili. Překvapit nemohli, Rusové byli připravení. Rozhodla kvalita. Jeden příklad za všechny: Nikita Gusev parádně trefil těžkou (a geniální) nahrávku od Pavla Dacjuka a otevřel skóre. Martin Růžička a spol. v podobných situacích mířili vedle.

S opomenutím gólů do prázdné brány skórovali Češi víc než dvakrát jenom v boji o bronz proti Kanadě (4:6). Stříleli sice často, ale nepřesně. Někdy příliš vyčkávali, jindy zkoušeli pálit z málo nebezpečných pozic. Za vším stojí individuální dovednosti, umění dělat v rychlosti blesková rozhodnutí.

V Pchjongčchangu mělo Česko podobně kvalitní tým jako elitní konkurence, znatelně ztrácelo akorát na Rusy. Kanadu porazilo, ale ne v klíčovém klání. Potenciál těsně nenaplnilo.

Smutnější je, že bez hvězd NHL ukázala hokejová kolébka své - řekněme - "esko". Hodně oslabení byli také Američané a Švédové. Ani Finové neměli ideální výběr.

U Čechů nemusíme v abecedě chodit tak daleko, neboť vyslali své "béčko". Ale ani s nejlepšími nemají - na rozdíl od Nagana - nic, čím by nedisponovali ostatní. Naopak v lecčems ztrácejí. Na světě jsou reálně šestí, což znamená, že postup do semifinále světového šampionátu je slušný výsledek. Zlato z olympiády by bylo v blízké budoucnosti šokující. Mnohem víc než v roce 1998.

Zadruhé: Turnaj si nezasloužil zatracení

Přetahovaná sportovních funkcionářů o peníze skončila neshodou. Takřka rok předem bylo jasné, že hvězdy NHL tentokrát zůstanou za Atlantikem. Na politováníhodné rozhodnutí doplatili fanoušci a také reprezentanti, kteří i před rozhodujícími bitvami mohli slyšet, že medaile z Pchjongčchangu stejně nemá velkou hodnotu.

Má, byť ne nejvyšší možnou. Nešlo o přípravný turnaj à la Euro Hockey Tour. Díky pěti kruhům čišely z hráčů emoce. V posledních dnech všichni zúčastnění cítili, že jde o hodně. Finále bylo strhující. A třeba Pavel Dacjuk vstoupil do Triple Gold Clubu. Nikdo mu neřekl: "Počkej, ještě jsi nevyhrál pořádnou olympiádu!"

Úspěch lze relativizovat pokaždé v každém oboru. Někdy více, jindy méně. Nikdo ale v Karlových Varech nepřebírá Křišťálový glóbus otráveně, protože je na sotva "áčkovém" filmovém festivalu. Nikdo si zpravidla nepovzdychne nad přijetím na Karlovu univerzitu, protože "to není Harvard".

Je pravda, že čistě optikou kvality probíhalo v Koreji horší mistrovství světa. S přihlédnutím k nepříjemnému časovému posunu ale odezvu mělo. Třeba bitvu o bronz sledovalo na ČT 1,7 milionu lidí.

Paradoxní je, že kolem globálně nejslavnějších hokejových momentů olympiády šla NHL obloukem. V Lake Placid 1980 skolila "nepřemožitelné" Sověty nadaná parta amerických studentů. V Lillehammeru 1994 rozhodl Peter Forsberg finálové nájezdy nevídanou kličkou.

Tentokrát byli blízko nesmrtelnosti Němci, kteří senzačně sahali po zlatu. Mohli ho mít, kdyby minutu před koncem udrželi vedení 3:2. Kdyby zvládli vlastní přesilovku. Kdyby Yannic Seidenberg neztratil helmu a v klíčový moment neodjel na střídačku.

Šokující tečka by zatracovanému turnaji prospěla.

Zatřetí: Extraliga je průměrná soutěž

Olympiáda potvrdila, že po NHL má ve světovém hokeji největší váhu Kontinentální liga. Zásadně z ní čerpalo pět z nejlepších šesti reprezentací. Česko, Kanada, Švédsko a Finsko povolaly z východu zhruba polovinu svých opor.

Lze jen spekulovat, jak by Češi dopadli, kdyby vybírali pouze z domácí soutěže. Statistiky však napoví. Mezi deseti nejproduktivnějšími hráči mančaftu jsou jen dvě extraligové tváře. Sparťan Michal Řepík by navíc zůstal ve Slovanu Bratislava, kdyby mu tam nekončila sezona. Druhým jménem je Martin Růžička.

Víc než půlku týmu si v extralize vyhlédli Slováci. A po debaklu vypadli už v kvalifikaci.

Výhradně z domácí soutěže složilo soupisku Rusko, ale rovněž Švýcarsko a Německo. A jak dokázali Němci, nešlo o z nouze ctnost. Ligy obou států mají dostatečnou hokejovou tradici a relativně hodně peněz, takže udrží své hvězdičky a navíc ještě přitáhnou vynikající cizince. V takovém podhoubí klíčí zajímavý potenciál.

Extraliga zatím drží krok, ale nic víc. Mezi pětkou šestkou evropských soutěží druhého sledu nijak nevyčnívá. 

Nade všemi ční KHL, kde se mísí sportovní, ale i obchodní a politické zájmy. Rusové díky tomu mohli hrám v Pchjongčchangu obětovat víc než ostatní. Za mořem ulovili řadu krajánků, na stadionech Petrohradu a CSKA Moskva vybudovali základny pro reprezentaci, čímž připomněli sovětský model. Podle očekávání došli pro prvenství, byť měli namále.

Zvláštní je, že olympiádu ještě nikdy nevyhráli pod hlavičkou Ruska. Kdysi koukali na stoupající vlajku SSSR, v Albertville slavili jako "Sjednocený tým". Tentokrát vezou zlato pod označením "Olympijští sportovci z Ruska". Zda se dočkají za čtyři roky v Číně, bude hodně záviset na účasti NHL.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy