Ruští atleti v Riu startovat nebudou. Pohřbili jste atletiku, reagovala Isinbajevová

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2016 12:39
Sportovní arbitráž CAS dnes v Lausanne zamítla odvolání 68 atletů proti kolektivnímu trestu od mezinárodní federace IAAF za rozsáhlou dopingovou aféru. "Díky, že jste pohřbili atletiku. Je to politika," přidala tyčkařka Jelena Isinbajevová, která chtěla po mateřské pauze bojovat o třetí olympijské zlato.
Jelena Isinbajevová
Jelena Isinbajevová | Foto: ČTK

Lausanne - Ruští atleti nebudou startovat na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Sportovní arbitráž CAS dnes v Lausanne zamítla odvolání 68 atletů proti kolektivnímu trestu od mezinárodní federace IAAF za rozsáhlou dopingovou aféru.

"Panel CAS potvrdil platnost pravidel IAAF, podle kterých se atleti vyloučených svazů nesmějí účastnit soutěží zastřešovaných atletickou federací," uvedla arbitráž v prohlášení.

Verdikt podle všeho bude mít vliv na rozhodování Mezinárodního olympijského výboru, který chystá sankce pro Rusko v důsledku pondělní zprávy nezávislé komise antidopingové agentury WADA. Podle ní ruské ministerstvo sportu od roku 2011 krylo doping svých sportovců a ve spolupráci s tajnou službou zaměňovalo jejich vzorky.

Díky, že jste pohřbili atletiku

Celé ruské výpravě, kterou tvoří 387 sportovců včetně atletů, hrozí vyloučení z her. Výkonný výbor MOV kvůli tomu svolal na neděli mimořádnou telekonferenci a o trestu by měl rozhodnout nejpozději do úterý. "Rozhodnutí jsme zaznamenali a budeme ho studovat a analyzovat," uvedl MOV v prohlášení.

"Rozhodnutí CAS mě mrzí. Bohužel byl stanoven precedens pro kolektivní vinu. Rozhodnutí bylo politické a bez právního základu. Zvažujeme, jaké další kroky podnikneme," citovala agentura Interfax ruského ministra sportu Vitalije Mutka. "Myslím, že možná přišel čas obrátit se na civilní soud," dodal s tím, že atleti musí bránit svou čest a důstojnost. A to i přesto, že soud by o případě nestihl rozhodnout do 5. srpna, kdy olympijské hry v Riu odstartují.

Mluvčí ministerstva zahraničí pro změnu verdikt CAS označila za "zločin proti sportu" a na instagramu ho zkritizovala i tyčkařka Jelena Isinbajevová. "Díky, že jste pohřbili atletiku. Je to politika. Aspoň si všichni ti pseudo-čistí atleti můžou oddechnout a získat pseudo-zlaté medaile. Vždycky se báli naší síly," uvedla atletka, která chtěla po mateřské pauze bojovat o třetí olympijské zlato.

IAAF verdikt uvítala. "Jsem rád, že byla podpořena naše pravidla a snaha o čistý sport," konstatoval předseda federace Sebastian Coe. "Ale není to důvod k oslavě. Nedělám atletiku kvůli tomu, abych někomu zakazoval sportovat. Naším hlavním cílem je spolupracovat, ne někoho vylučovat," dodal.

Závažný precedens

Podle českého experta na sportovní právo Jana Šťovíčka jde o závažné rozhodnutí. "Je to zásadní precedens. A bude sloužit jako precedens i pro MOV, který má na stole kauzu vyloučení všech ruských sportovců z olympijských her. MOV čekal právě na dnešní rozhodnutí a bude se jím zřejmě řídit. To naznačuje, jak by rozhodnutí MOV mohlo dopadnout," řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

IAAF suspendovala ruský svaz vloni v listopadu, od té doby nemohou ruští atleti startovat na mezinárodních soutěžích. Výjimku obdržely běžkyně Julia Stěpanovová a dálkařka Darja Klišinová, které nežijí v Rusku a podrobují se dopingovým kontrolám mimo tamní systém.

Podobný přístup může podle generálního sekretáře CAS nyní využít i MOV. "Dveře mají otevřené, olympijská charta jim to umožňuje. Záleží jen na nich, jestli budou brát případ od případu," uvedl Mattieu Reeb, podle kterého navíc IAAF zpětným udělením výjimek nedala dalším atletům možnost splnit zmiňované podmínky. "Měli na to jen měsíc a to je málo," uvedl.

Kvůli dopingu nesmí na hrách v Brazílii startovat také vzpěrači Ruska, Běloruska a Kazachstánu a také rychlostní kanoisté Rumunska a Běloruska.

 

Právě se děje

Další zprávy