Kolektivní trest pro Rusy nepatří do 21. století, tvrdí Šťovíček. Boj s dopingem je ale důležitější

ČTK ČTK
21. 7. 2016 12:48
"Tříčlenný panel měl velmi těžké rozhodování, protože proti sobě stály dva významné právní momenty. A to uplatnění principu kolektivní viny a druhý je boj proti systémovému dopingu," řekl Šťovíček v rozhovoru pro Českou televizi. "A rozhodnutí znamená, že je třeba bojovat proti systémovému dopingu i za cenu uplatnění kolektivní viny," dodal.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - Podle českého právníka Jana Šťovíčka je rozhodnutí arbitráže CAS o vyloučení ruských atletů z olympijských her v Riu de Janeiro velmi závažným precedentem. Navíc velmi pravděpodobně výrazně ovlivní i verdikt Mezinárodního olympijského výboru, který bude v neděli řešit vyloučení kompletní ruské výpravy kvůli státem organizovanému dopingu.

"Tříčlenný panel měl velmi těžké rozhodování, protože proti sobě stály dva významné právní momenty. A to uplatnění principu kolektivní viny a druhý je boj proti systémovému dopingu," řekl Šťovíček v rozhovoru pro Českou televizi. "A rozhodnutí znamená, že je třeba bojovat proti systémovému dopingu i za cenu uplatnění kolektivní viny," dodal.

"Můžete to brát dvěma způsoby. Že došlo k očistě a nebudou tam startovat podezřelí sportovci," pokračoval Šťovíček. "Ale na druhou stranu jsou i další podezřelé země a je otazník, jak se v jiných zemích povedlo systémový doping vymýtit," dodal odborník na sportovní právo.

"Je to zásadní rozhodnutí a zásadní precedens. Já z toho nadšený nejsem, protože nejsem zastáncem principu kolektivní viny. Do demokratického světa, právního státu a 21. století, úplně nepatří," uvedl. "Ale soud se k němu přiklonil a bude to sloužit jako precedens i pro MOV, který má na stole kauzu vyloučení všech ruských sportovců z olympijských her," přidal.

Podle Šťovíčka, který u CAS úspěšně zastupoval kanoistu Jana Štěrbu, cyklistu Romana Kreuzigera a v současnosti se snaží vybojovat start v časovce v Riu pro Martinu Sáblíkovou, byla rozhodující publikace zprávy nezávislé komise Světové antidopingové agentury WADA.

"Vyplynulo z ní zapojení agentů tajné služby a napojení na státní struktury. To byl zásadní důkaz pro soudní panel," uvedl Šťovíček. "Tlaky musely být obrovské, řeší to celý svět. Rusko je velmoc, ale rozhodčí se nenechali zviklat a rozhodli takto tvrdě," prohlásil.

Rusko by sice mohlo zkusit verdikt změnit žalobou u švýcarského federálního soudu, to je ale podle Šťovíčka nepravděpodobné. "Trvalo by to tak dlouho, že se o tom ani nedá uvažovat. Takže se to dá považovat za definitivní rozhodnutí," uvedl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy