Ruská média se rozčilují nad zprávou o dopingu: Je to demonstrace síly

Sport Sport
19. 7. 2016 20:22
Ruští novináři považují zprávu Mezinárodní antidopingové agentury za neobjektivní a součást kampaně proti jejich zemi. "Sport je příliš velké pokušení na to, nezkusit ho využít," píše list Izvěstija.
Nad olympijskými nadějemi Rusů v Riu se smráká, tamní média věří v zahraniční spiknutí.
Nad olympijskými nadějemi Rusů v Riu se smráká, tamní média věří v zahraniční spiknutí. | Foto: Reuters

Moskva - Ruská média jsou bez ohledu na svůj postoj k tamní vládě v jednom šiku rozhořčená výsledky zprávy Mezinárodní antidopingové agentury (WADA) o státem řízeném dopingu v zemi.

Zprávu považují za neobjektivní a cela kampaň je prý namířena proti Rusku a má za cíl znemožnit jeho sportovců cestu na olympiádu do Rio de Janeira.

Státem vlastněná Rossiskaja Gazeta přišla s teorií, že WADA není politicky neutrální. Naopak právě ona má být epicentrem protiruské kampaně. "Komise WADA, která měla připravit závěrečnou zprávu pod dohledem svého kanadského šéfa, se označuje jako 'nezávislá'. To je dost nestandardní," cituje britská BBC z článku Nikolaje Dolgopolova.

"Práce probíhala tak, jako by ji někdo řídil. Musíme obvinit Rusy, tečka," dodal autor.

V tom samém materiálu je podobného názoru také akademik Andrej Smolenský: "To není zpráva, to je fraška."

Také Kremlu nakloněný list Izvěstija si myslí, že je za tím víc. Podle jeho úvodníku se ruští sportovci stali jen figurkou na geopolitické šachovnici. "Sport je příliš velké pokušení na to, nezkusit ho využít," píše deník.

V podobném duchu se ale nevyjadřují jen provládní média. Také Andrej Kolesnikov z Moskevského Carnegieho centra píše v anglicky psaném liberálním ekonomickém deníku RBC, že Rusko je terčem cílené provokace.

"Pro nás je důležité  zúčastnit se olympiády. Je to kvázi-válka, demonstrace síly," domnívá se zkušený ruský žurnalista.

I další ruská média lamentují i nad nevyhnutelným dopadem celého skandálu, tedy tím, že země byla vyloučena  účasti na srpnové olympiádě v Riu.

"Zbývá jen pár hodin, než bude ruský sport postaven mimo zákon," napsala Natala Marjančiková ve Sport Expressu.

Zároveň však vidí světlo na konci tunelu: "Tento dokument má řadu slabých míst. Od špatných příjmení až po absenci konkrétních jmen sportovců."

V tom samém listě se ale objevil v Rusku dnešních dnů výjimečný názor, že WADA má pravdu. Přišel s ním bývalý úspěšný tenista Jevgenij Kafelnikov.

"Nemyslím, si, že obvinění proti ruského sportu jsou dílem našich nepřátel. Není možné, aby představitelé WADA jen tak vypustili do světa pouhé drby. Evidentně se takové věci děly," míní bývalá světová jednička.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy