O triumfu čínské reprezentantky rozhodl v dramatické bitvě úplně poslední výstřel, před nímž její soupeřka Galašinová vedla o 0,2 bodu. Ruská závodnice však poslední ránu neustála, trefila jen 8,9 bodu a Jang Čchien stačila ke zlatu i jinak slabší střela za 9,8 bodu. Závod vyhrála v olympijském rekordu 251,8 bodu.
"Celá soutěž byla hodně těsná a byla jsem hrozně nervózní. Jsem ale ráda, že se mi podařilo vyhrát. Na body jsem během soutěže nemyslela. Jen jsem se snažila co nejlépe soustředit," doplnila.
Mladá Číňanka vystřídala na trůnu Američanku Virginii Thrasherovou a devět let po vítězství krajanky I S'-ling zajistila asijské velmoci opět olympijský triumf v této disciplíně. Osobně ji poblahopřál i předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, který tradičně předává první medaile na hrách.
Stříbrná Galašinová přiznala, že se v ní po poslední ráně mísily smíšené pocity. "Cítím radost i hořkost zároveň. Udělala jsem chybu. Je to pro mě lekce," řekla ruská střelkyně.
"Byla jsem už hodně nervózní a držela tu ránu moc dlouho. Je to jednoduché. Neudržela jsem myšlenky, kde měly být, a ztratila jsem koncentraci. Za stříbro jsem ale ráda. Je to pro mě velký krok. Jsem na své první olympiádě a tohle je i má první medaile," doplnila Galašinová.
Vítězka kvalifikace a držitelka olympijského kvalifikačního rekordu (632,9 bodu) Norka Jeanette Hegg Duestadová skončila čtvrtá.
Šarounová, která na předchozí olympiádě v Riu de Janeiro startovala pod dívčím jménem Mazurová, nenavázala na pět let starou osmnáctou příčku a mezi padesátkou účastnic skončila již v kvalifikaci. Nastřílela 618,4 bodu a od finálové osmičky ji dělilo 10,1 bodu.
Česká republika má na úvodní medailovou disciplínu olympijských her příjemné vzpomínky. Kateřina Emmons ve vzduchovce vybojovala v roce 2004 v Aténách bronz a o čtyři roky později v Pekingu zlato.
Šarounová bude startovat ještě 27. července ve vzduchové pušce smíšených družstev a o čtyři dny později také ve sportovní třípolohové malorážce.
Íránec vyhrál v olympijském rekordu
Mezi muži se Džavád Forúghí stal prvním Íráncem v historii, který získal zlatou olympijskou medaili ve sportovní střelbě. Jednačtyřicetiletý závodník ovládl v Tokiu soutěž ve vzduchové pistoli a výkonem 244,8 bodu stanovil nový olympijský rekord. Druhý skončil se ztrátou 6,9 bodu Srb Damir Mikec. Bronz bral stejně jako před pěti lety v Riu de Janeiro Pchang Wej z Číny. Češi v závodě nestartovali.
Forúghí se stal nejen prvním íránským olympijským šampionem ve střelbě, ale rovněž prvním střeleckým medailistou své země. Hlavní triumfy dosud Írán získával pod pěti kruhy v zápase (10) vzpírání (9) nebo taekwondu (2).
Rodák z Ilamu se do finálové osmičky probojoval z páté příčky, v rozhodující vyřazovací fázi se ale od úvodu dostal do čela a náskok jen zvyšoval. Před rozhodujícím duelem s Mikecem měl již o 4,2 bodu více a ještě triumf umocnil.
Vítěz kvalifikace Čaudhrí Saurabh z Indie skončil sedmý. Ještě hůř dopadl obhájce prvenství Vietnamec Hoang Xuan Vinh. Ten se do závěrečné osmičky neprobojoval a byl celkově až dvaadvacátý.
XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:
Sportovní střelba:
Muži - vzduchová pistole:
1. Forúghí (Írán) 244,8, 2. Mikec (Srb.) 237,9, 3. Pchang Wej (Čína), 4. Korostylov (Ukr.) 198,9, 5. Reitz (Něm.), 6. Čang Po-wen (Čína), 7. Saurabh (Indie), 8. Kim Mo-se (Korea).
Ženy - vzduchová puška:
1. Jang Čchien (Čína) 251,8, 2. Galašinová (Rus.) 251,1, 3. Christenová (Švýc.), 4. Duestadová (Nor.), 5. Mullerová (Fr.), 6. Tuckerová (USA), 7. Kwon Un-či, 8. Pak I-mun (obě Korea),… v kvalifikaci 41. Šarounová (ČR).