Praha – V souvislosti s kauzou Martiny Sáblíkové se Český svaz cyklistiky ocitl pod obrovskou vlnou kritiky. Místopředseda svazu Miroslav Poche připouští, že do značné míry oprávněně. Zároveň však v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz poukazuje na další problematické skutečnosti, které podle něj měly svůj podíl na tom, že se závodnice na startu olympijské časovky nakonec neocitla.
Špatný výklad kvalifikačních kritérií Poche přičítá i tomu, že se olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková spolu se svým trenérem Petrem Novákem zcela vymkli strukturám cykllistického svazu, pohybovali se podle něj mimo rámec dosahu reprezentačního trenéra, mimo standardní komunikaci.
Poche by do budoucna rád tyto věci napravil. Jak naznačil, svolal v této věci na září koordinační schůzku, na které přislíbil svou účast i Petr Novák a zástupci agentury Sport Invest, která Martinu Sáblíkovou marketingově zastupuje.
Pro úplnost dodejme, že vedle své cyklistické funkce je Miroslav Poche zároveň europoslancem za ČSSD a koordinátorem volební kampaně své strany před blížícími se krajskými volbami.
Když v červnu vydala Mezinárodní cyklistická federace (UCI) startovní listiny pro olympijské závody, vypuklo v zemi zděšení, zjistilo se totiž, že se v Riu se startem žádné české ženy v silniční cyklistice nepočítá. Až v tu chvíli vešlo ve známost, že tým kolem Martiny Sáblíkové neznal správná kvalifikační kritéria. Čím si ten komunikační lapsus vysvětlujete?
"Ten problém musíme nahlížet šířeji. Začal vlastně už před několika lety, když Martina Sáblíková, respektive její trenér Petr Novák, oznámili svou snahu o účast na olympijských hrách v Riu. Už tehdy nebyla pořádně nastavena pravidla vzájemné komunikace mezi cyklistickým svazem a Martinou a jejím týmem."
Co si pod tím máme představit konkrétněji?
"Její tréninkový i závodní program je zcela odlišný od toho běžného. Martina Sáblíková trénuje sama, mimo startů na mistrovství republiky a světa mnoho jiných závodů nejezdí, a tím pádem nezapadá příliš do státní reprezentace, kterou v kategorii mužů i žen vede Tomáš Konečný, bývalý úspěšný závodník. Považuji za velkou chybu, že jsme nechali Petra Nováka, aby do značné míry suploval úlohu národního trenéra. Mimo jiné také právě on komunikoval s médii o tom, jakým způsobem vypadají kvalifikační kritéria, stejně tak jim již po loňském MS v Richmondu řekl, že Martina je už nominována na OH. Proto žily veřejnost i realizační tým kolem Martiny Sáblíkové v domnění, že to místo je z hlediska kvalifikačních kritérií potvrzené. Velmi mě to mrzí, protože Martina Sáblíková se na časovku na OH usilovně připravovala a je to samozřejmě velká sportovní tragédie, že nakonec nemohla startovat."
Ale proč to tedy Petru Novákovi nikdo z cyklistického svazu včas neřekl? Předseda cyklistického svazu Marián Štětina zmiňoval, že kvůli nedostatku financí nefunguje na svazu sekce ženské cyklistiky. Je to snad ten důvod? Že na svazu nebyla osoba kompetentní to Novákovi, Sáblíkové a spol. říct?
"To jsou dvě různé roviny. Na svazu máme koordinátorku paní Mixovou, která se stará o ženskou reprezentaci. Když jsem před třemi lety na svaz přišel, zasadil jsem se o to, aby právě ženská cyklistika dostala z rozpočtu víc peněz, protože celosvětově zaznamenává velký vzestup. Do té doby nebyl přístup k ženské cyklistice na svazu nijak systematizován."
No a ta druhá rovina?
"Jak jsem nastínil, koncept ženské reprezentační cyklistiky jsme na svazu vytvořili, ale Martina Sáblíková vzhledem ke svému specifickému sportovnímu programu prakticky není součástí reprezentace, vybírá si závody, které jí vyhovují, má svého vlastního trenéra... Do konceptu toho našeho systému tedy nezapadá, nikdo ze svazu nebyl zodpovědný za to, jakým způsobem ona závodí. A nikdo s ní ta kvalifikační kritéria nekomunikoval."
Jestli tomu dobře rozumím, tak komunikace mezi týmem Sáblíkové a svazem cyklistiky byla tedy patrně takřka nulová. Projevili jste někdy snahu o to, aby ta spolupráce probíhala na nějaké standardnější bázi, aby kupříkladu Martina pracovala také pod dohledem vašeho reprezentačního trenéra?
"V začátcích jí pomáhal tehdejší reprezentační trenér René Anderle. Ta komunikace nějak fungovala, posléze se to podle mého názoru zhoršilo. Proto jsme teď iniciovali schůzku na září, rádi bychom tam s Petrem Novákem na základě toho, co se stalo, přistoupili na nějaké nové řešení. Už loni v listopadu jsme Martině Sáblíkové doporučovali, aby se zúčastňovala většího množství cyklistických závodů, jak v cizině, tak v Česku, aby se stala součástí reprezentace. A to nejen kvůli OH, ale i MS, protože Česko potřebuje v mezinárodním žebříčku víc bodů a v tuhle chvíli ženská reprezentace nemá výkonnost na to, aby jezdila mezi top týmy na světě. Přičemž právě Martina Sáblíková by tomu hodně mohla pomoci."
Takže vy jste jí už loni přímo doporučovali, aby jezdila i silniční závody jednotlivců s hromadným startem?
"Ano, jak časovky, tak tyhle závody, ale kvůli své vytíženosti se neúčastnila téměř žádného z těch závodů, které jsme jí doporučovali."
Tím se znovu vracíme k té základní otázce a jádru celého problému: Sáblíková a její tým předpokládaly, že když se Martina umístila na příslušné pozici v redukovaném pořadí časovky na MS v Richmondu, má automaticky jistou účast v olympijské časovce v Riu. Přitom kvalifikační kritéria vycházejí ve skutečnosti z principu, že účast na OH si daná země musí vybojovat ziskem příslušného počtu bodů, které musí získat zejména v silničních závodech jednotlivců. A teprve ten, kdo jede olympijský silniční závod s hromadným startem, smí pak startovat i v časovce. Tahle kritéria v češtině visela dlouhodobě dokonce na webových stránkách cyklistického svazu. Já pořád nechápu, jak je možné, že se tam ta informace zasekla a nedostala se včas tam, kam se dostat měla?
"Nejenže ta kritéria visí dlouhodobě na stránkách Českého svazu cyklistiky, ale i v minulosti byla velmi obdobná. To, na co se ptáte, je opravdu úhelný kámen celého problému. I já se ptám, kde se ten mylný výklad kvalifikačních kritérií vlastně vzal. Jisté je, že Petru Novákovi jeho tvrzení, že 12. místo z MS v Richmondu na Rio stačí, nikdo ze svazu cyklistiky nepotvrdil. On o tom přitom mluvil dva roky neustále, ta informace kolovala médii."
Ale nikdo od vás ji nedementoval.
"Ano, ta zpráva měla být dementována. Nicméně vazba mezi svazem a týmem Martiny Sáblíkové byla tak slabá a možná i mediální pozice Petra Nováka tak silná, že se k tomu nikdo neodvážil a nikdo se tím nezabýval."
Poslyšte, vy ty dosavadní vztahy nelíčíte jako právě vstřícné a přátelské. Nebylo nakonec to mlčení ze strany cyklistického svazu vlastně tak trochu naschvál?
"Ne, to určitě ne. My bychom určitě stáli o to, aby Martina Sáblíková jela na olympiádě časovku nebo oba závody, to je velice prestižní záležitost a každý takový výsledek pomáhá."
Ne-li naschvál, pak tedy opomenutí? A to fatální? S tím souhlasíte?
"Fatální, ano, je to velká tragédie. Ale na druhou stranu, když se ještě vrátím k tomu MS v Richmondu... Nejenže tam trenér Novák sám určil a potvrdil kvalifikační kritéria, ale on tam vlastně osobně nominoval Martinu Sáblíkovou na olympiádu."
Aniž by k tomu měl oprávnění?
"Neměl k tomu oprávnění, ani za to nenese zodpovědnost, tu má jenom reprezentační trenér. Já si neumím představit, že by v jakékoli jiné kategorii nějaký závodník nebo jeho osobní trenér rok před olympiádou svého svěřence sám nominoval. Kdyby to udělal Zdeněk Štybar nebo Leo König, tak by to mělo obrovskou mediální odezvu a vyvolalo by to bezesporu i reakci svazu. Ale bohužel postavení Petra Nováka u médií a veřejnosti je takové, že k tomu v tomto případě nedošlo, my na svazu jsme byli příliš benevolentní a nechali tomu volný průběh."
Vnímáte to jako chybu? Bude za ni někdo trestán či sankcionován?
"Určitě se k tomu ještě vrátíme, až skončí sezona, která vyvrcholí na MS v Kataru. Musíme si nově stanovit pravidla, kdo nese zodpovědnost za veškeré právní akty, které vydává Mezinárodní cyklistická unie, musíme je sledovat ve všech disciplínách. Zároveň jsem inicioval schůzku s panem Trávníčkem ze Sport Investu, abychom si v září vše vyjasnili a měli čistý stůl. Je potřeba stanovit si nějaká pravidla komunikace vůči médiím, vůči ženské reprezentaci. A myslím, že pokud se Martina Sáblíková bude chtít nominovat i za čtyři roky na OH v Tokiu, může se to povést. Vidím u nás řadu mladých nadějných závodnic, které by do toho bodovacího systému mohly přispět tak, aby se Česko posunulo na žebříčku výš. Mohli bychom to dokázat."
Mají ty mladé závodnice motivaci vyjíždět body, za které pak Martina Sáblíková případně pojede na olympiádu?
"V tom nevidím problém. Olympiáda je ojedinělá akce, ale ten bodovací systém slouží i kvalifikaci na MS, a směrem k němu určitě zájem mladých závodnic povede. Takže pokud přijmeme příslušná opatření, abychom zamezili problémům, jaké nastaly letos, můžeme toho společného cíle dosáhnout."
Zmínil jste letošní MS v Kataru, to se bude Martiny Sáblíkové nějak týkat?
"Vzhledem k tomu, že Petr Novák s námi komunikuje velmi omezeně, tak čerpám informace z médií – a podle jeho vyjádření, jež jsem zaznamenal tam, Martina Sáblíková už cyklistickou sezonu pro letošek uzavřela. V Kataru je pro závod určen specifický termín, kvůli vedru se tam jede až v říjnu, a to už asi Martině zasahuje do její bruslařské sezony."
Chápu správně, že se budete snažit standardizovat vše kolem Martiny Sáblíkové tak, aby se napříště více podřídila koordinaci reprezentačního trenéra a aby případně častěji jezdila silniční závody jednotlivců s hromadným startem? I proto, aby se zvýšila šance na to, že si Česko potřebné kvalifikační body vyjede?
"To je hlavní úkol, který teď před sebou máme. Musí skončit systém, kdy jeden závodník stojí úplně mimo reprezentaci a příliš s ní nekomunikuje. A to nejen kvůli bodům, ale i atmosféře v ženské cyklistice. Pokud chceme získat potřebné kvalifikační body pro olympijské Tokio, musí se získat i v silničních závodech, jenom z časovek se to prakticky vyjet nedá. Navíc budeme chtít, aby Martina Sáblíková spadala pod reprezentaci i marketingově, se vším, co k tomu patří. Tak, jak je to běžné u mužů i v jiných disciplínách. Já vnímám její sportovní kvality, ale tohle neštěstí nás poučilo. Musíme něco změnit."
Bohužel, je to definitvní Martina Sáblíková v časovce startovat nemůže https://t.co/saaqfmb2Cp pic.twitter.com/dxwyPd6czA
— Český olympijský tým (@olympijskytym) August 9, 2016
Říkáte "spadat marketingově"... Předpokládám, že cyklistický svaz má jiné sponzory než tým Martiny Sáblíkové. Nemůže tu dojít k dalším třecím plochám, lze to podle vás sladit?
"Vzhledem k tomu, že jsme v kategorii mužů schopni sladit pět závodníků, kteří jezdí za nejbohatší a marketingově nejsilnější světové týmy a s jejich zapojením do reprezentace nikdy nebyl nejmenší problém, tak věřím, že to půjde i tady."
Neobáváte se, že rychlobruslařka Martina Sáblíková bude po tom všem, co teď zažila, znechucená a na cyklistiku zanevře?
"Vzhledem k tomu, že lidé z jejího týmu přistoupili na to, že se zúčastní té zářijové schůzky, tak očekávám, že všechny strany mají zájem na tom, aby hledaly společnou cestu, jak pokračovat v dalším působení Martiny Sáblíkové v cyklistice. A to je jedině dobře, my velmi stojíme o to, aby Martina českou cyklistiku reprezentovala."