Neumannová, Drobný a Sáblíková? Největší sportovní obojživelníci

Martina Sáblíková se chystá na šampionátu v silniční cyklistice vstoupit mezi nesmrtelné sportovce planety.
Pouze 35 sportovců se dosud dokázalo zúčastnit zimních i letních olympijských her. Jen pět z nich vlastní medaili z obou klání – boxer a bobista Eddie Eagan (1920 a 1932), Jacob Tullin Thams (plachtění 1936 a skoky na lyžích 1924), cyklistky a rychlobruslařky Christa Luding-Rothenburgerová (1988 a 1984-92) s Clarou Hughesovou (1996 a 2002-2010) a Lauryn Williamsová (atletika 2004 a 2012, boby 2014).
V seznamu sportovních obojživelníků z pod pěti kruhů od úterý figurují tři české ženy – Kateřina Neumannová, Kateřina Nash a nově tuzemská sportovní královna – Martina Sáblíková. My vám nyní nabízíme galerii nejzajímavějších "obojživelníků" nejen dle olympijského kritéria, ale také s ohledem na zajímavou kombinaci sportů.
MARTINA SÁBLÍKOVÁ (28 let, ČR, rychlobruslení a cyklistika) – trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení, dvanáctinásobná mistryně ČR v cyklistice. "Martina je sportovní superstar, u které se sešlo hned několik X faktorů. Skvělá kondice, mentální odolnost, chuť soupeřit a životní průvodce (Petr Novák) a trenér v jedné osobě. Rychlobruslařská sezona navíc dovoluje se soustředit přes léto i na silniční cyklistiku, která může být skvělou přípravou, potažmo doplňkovou disciplínou. Slabiny má Martina v cyklistice především v technice, kterou ale dohání svou bojovností a vytrvalostí,“ říká elitní český kondiční kouč Martin Štěpánek, který připravuje špičkové boxery, bojovníky a atlety v čele s pětinásobným mistrem republiky Danielem Táborským.
CLARA HUGHESOVÁ (42, Kanada, rychlobruslení a cyklistika) – jediný sportovec, který získal více medailí jak na LOH (2), tak i ZOH (4).  "Clara je stejný případ jako Martina. Přes léto mají rychlobruslaři oproti například tenistům dlouhé volno, které využívají k tvrdé přípravě. Cyklistika, především pak silniční a dráhová, je pro ně skvělým nástrojem při nabírání objemů či intervalových tréninků. Navíc na kole umí jezdit každý, opačný příklad si dovedu představit jen velmi těžko,“ říká Štěpánek.
Foto: ČTK
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
21. 9. 2015 11:44
Pouze 34 sportovců se dosud dokázalo zúčastnit zimních i letních olympijských her. Jen pět z nich má medaili z obou klání – boxer a bobista Eddie Eagan (1920 a 1932), Jacob Tullin Thams (plachtění 1936 a skoky na lyžích 1924), cyklistky a rychlobruslařky Christa Luding-Rothenburgerová (1988 a 1984-92) s Clarou Hughesovou (1996 a 2002-2010) a Lauryn Williamsová (atletika 2004 a 2012, boby 2014). V seznamu sportovních obojživelníků z pod pěti kruhů dosud figurují také dvě české ženy – Kateřina Neumannová a Kateřina Nash. V úterý sestavu na číslo 35 rozšířila díky 12. místu v časovce na MS v cyklistice další tuzemská sportovní královna – Martina Sáblíková.

Pouze 34 sportovců se dosud dokázalo zúčastnit zimních i letních olympijských her. Jen pět z nich má medaili z obou klání – boxer a bobista Eddie Eagan (1920 a 1932), Jacob Tullin Thams (plachtění 1936 a skoky na lyžích 1924), cyklistky a rychlobruslařky Christa Luding-Rothenburgerová (1988 a 1984-92) s Clarou Hughesovou (1996 a 2002-2010) a Lauryn Williamsová (atletika 2004 a 2012, boby 2014).

V seznamu sportovních obojživelníků z pod pěti kruhů dosud figurují také dvě české ženy – Kateřina Neumannová a Kateřina Nash. V úterý sestavu na číslo 35 rozšířila díky 12. místu v časovce na MS v cyklistice další tuzemská sportovní královna – Martina Sáblíková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy