Medailovou šanci mají všechny čtyři české lodě, tvrdí Hilgertová před olympiádou

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
3. 8. 2016 16:58
Praha - Vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová se zúčastnila šesti olympijských her, z nichž si v letech 1996 a 2000 dojela na svém kajaku pro zlaté medaile.
Štěpánka Hilgertová.
Štěpánka Hilgertová. | Foto: Kanoe.cz

Ještě před čtyřmi lety v Londýně skončila těsně pod stupni vítězů a letos v dramatických bitvách o letenku do Brazílie podlehla pouze mistryni světa Kateřině Kudějové.

Má dokonalý přehled o výkonnosti všech členů reprezentačního týmu, a proto je i nejpovolanější pro odborný pohled na vystoupení českých slalomářů v Riu.

„V jednotlivých kategoriích C1, C2 a K1 může za každou zemi startovat pouze jeden závodník, na což český vodní slalom doplácí,“ zdůraznila Hilgertová úvodem rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Kdy toto kruté rozhodnutí začalo platit?

Ještě v roce 1996 v Atlantě mohli startovat tři slalomáři, na dalších olympiádách v Sydney a Aténách už jen dva a od her v Pekingu roku 2008 pouze jeden. Pro český vodní slalom je to v současnosti přímo bolestivé v kategorii K1. Cestu do Ria našel Jiří Prskavec, ale stejně tak si účast na olympiádě zasloužili Vavřinec Hradílek, Vít Přindiš či Ondřej Tunka. Také v dalších kategoriích skončili na druhých či třetích místech slalomáři, kteří se prosazovali i na mezinárodní scéně. Jen jim v nominačních závodech chybělo víc štěstí.

Do jaké míry to ovlivní úroveň letošní olympijské soutěže?

Ze zemí, v nichž patří vodní slalom k úspěšným sportům, zůstanou až dvě třetiny výborných závodníků doma. Vedle České republiky je to například Německo, Slovinsko či Slovensko. Naopak dveře otevřené mají slalomáři, kteří ve Světovém poháru mají k předním příčkám dost daleko. Vysokou úroveň by tedy měli zachraňovat ti nejlepší z nejlepších.

Český vodní slalom budou reprezentovat kanoista Vítězslav Gebas, deblkanoisté Jonáš Kašpar a Markem Šindlerem a kajakáři Jiří Prskavec s Kateřinou Kudějovou. Mohou tedy mluvit o štěstí, že se jim to podařilo?

Především chci zdůraznit, že všichni jmenovaní podávali stabilní, velice dobré výkony a určitě jsou schopni je předvést i na olympiádě. Z vlastní zkušenosti však velice dobře vím, že v takovéto soutěži je ještě potřeba mít den D.

Prskavec i Kudějová jsou úřadujícími mistry světa. Je to pro ně z hlediska soupeřů plus či mínus?

Málokdy se jim nedařilo, a proto jsou také papírově největšími favority. Z tohoto důvodu lze čekat, že na ně bude velký tlak. Špičkoví kajakáři z několika už zmíněných zemí přijedou do Ria určitě velice dobře připraveni a vydají ze sebe maximum, aby si z největší sportovní události odvezli některý z cenných kovů. Čeští šampioni to tedy budou mít těžké, ale odjeli optimisticky naladěni, což je dobrý základ k úspěšnému vystoupení.

Nezůstávají kanoisté tak trochu v jejich stínu?

Zůstávají a přitom i oni jsou rychlí a technicky na výši. Deblkanoisté se například netají tím, že se jim zatím podařilo splnit všechny úkoly, které si v přípravě na Rio stanovili. A teď jim zbývá zvládnout i ten poslední, ale jaký to je, neprozradili. Myslím si, že jejich velkým přáním jsou stupně vítězů.

A jaký je váš názor na očekávanou úspěšnost pěti českých vyslanců ve čtyřech kategoriích?

Jsou to vesměs zralí a zkušení závodníci, takže by mě nepřekvapilo, kdyby při návratu z olympiády byli medailemi ozdobeni všichni.

 

Právě se děje

Další zprávy