Kardiochirurg Pirk: Zdravotní rizika v Riu? Dobrá výmluva pro ty, co tam nechtějí

Ondřej Kurečka
3. 8. 2016 11:23
Praha - Centrum Prahy v okolí Národního divadla a Újezdu před pár dny patřilo triatlonu. Konal se zde druhý ročník akce TriPrague, v rámci níž poměřili své síly nejlepší čeští závodníci na tratích polovičního závodu ironman. Při páteční registraci bylo možné potkat také slavného českého kardiochirurga, profesora Jana Pirka, mimo jiné jednoho ze zakladatelů českého triatlonového hnutí.
Profesor Jan Pirk.
Profesor Jan Pirk. | Foto: DVTV

Na který závod se zítra chystáte? Na „mini“ nebo na "halfironmanskou" trať?

Na mini. Mně by u té dlouhé tratě nevadilo plavání ani běh, ale na kolo nemám natrénováno. Kolo je strašně časově náročné. Tam je trénink minimálně tři hodiny. A tři hodiny volného času na den nemám. A taky je mi 68 let.

Ale maratony pořád běháváte, ne?

Maratony už jsem přestal běhat. Protože, víte co… Abych to běžel za 4 a půl hodiny… To je taková vycházka. To mě neláká. Já to běhával kolem 3 a půl hodiny. A to v tomhle věku už musíte hodně trénovat. A pak už nezbývá čas na plavání a na kolo a hlavně na vnoučata, protože jsem i hodně v práci. Takže už jenom půlmaratony.

Kolik byl váš nejlepší čas na maratonu?

Tři hodiny, čtrnáct minut.

Hmmm…

No ne, maratonci říkají, že čas na maraton začíná dvojkou. (smích)

A zkusil jste si někdy delší triatlon?

Olympijský. My jsme si dělali triatlon někdy nejpozději v roce 1985, to byl ještě triatlon v plenkách. V Hostivaři jsme si pronajali bazén a škvárovou atletickou dráhu. Každý musel mít svého rozhodčího, aby mu počítal těch 25 okruhů na dráze. To byl první triatlon, který jsem jel. Já ani nevím, jestli se už v té době vůbec nějaké regulérní triatlony jezdily. Pak jsme léta jezdili a zase někdy pojedeme na mistrovství světa lékařů. To je olympijský triatlon.

Podařilo se vám někdy vyhrát MS lékařů?

No, vyhrál jsem. I duatlon. Nějaké stříbrné taky mám. Ale ve věkových kategoriích, ty tam jsou po pěti letech.

Můžete jako lékař říci, nakolik je triatlon ze zdravotního hlediska vhodný sport?

Je. Je několik zdravých sportů a triatlon mezi ně patří. Obzvláště pro hobíky. To, co zítra budeme absolvovat, pokud bude dobré počasí… To může zvládnout každý zdravý člověk. A triatlon je pro hobíky nádherný v tom, jak je všestranný. Já to vidím třeba na některých mých vnoučatech, která hrají tenis. To jsou malé děti a už je bolí záda, protože pořád plácají tou raketou… Kdežto triatlon je ohromný. A pak jsou ještě skvělé běžky.

Máte vy sám nějakého oblíbeného triatlonistu? Sledujete tu elitní scénu?

Ne, moc to nesleduju. Protože těch věcí je tolik, že to moc nestíhám. Ale je to nádherné. Občas jsem se byl třeba podívat na nějakém pohárovém závodě, letos ještě tuším ne. Ale to jsou krásní, mladí lidé, štíhlí… (smích) Ale já ocením každého, kdo je dobrý.

Příští týden začínají olympijské hry v Riu. Co jako lékař říkáte na ta zdravotní rizika, o kterých se mluví a píše?

Myslíte ziku, jo?

Jednak zika a pak se taky píše o velkém znečištění vod, v nichž budou probíhat některé sporty.

To jsou podle mě výmluvy lidí, kteří tam nechtějí jet. Jediné, co nechápu, proč se pořád všude píše „překrásná pláž Copacabana“. Já jsem tam byl. Vůbec nevím, co je na ní hezkého. To je špinavá městská pláž, mezi ní a hotelem je čtyřproudá dálnice. Když tam jdete s manželkou, nemůžete se jít vykoupat oba, protože když se vrátíte na břeh, nic vám tam nezůstane. Opravdu nevím, co je na tom tak krásného. Ale ta zdravotní rizika, to je spíše taková propaganda. A golfisti nebo tenisti, kteří místo toho jedou na nějaký turnaj, kde vydělají mnohem více peněz, to mají jako dobrou výmluvu.

Tak já vám děkuji a přeji, abyste zítra obhájil loňské vítězství ve své kategorii.

No, já tam byl loni sám. (smích) Ale letos jsme tam čtyři, takže když se člověk bude chtít dostat na pódium, musí aspoň jednoho porazit, takže to bude zajímavější (přes větší konkurenci loňský triumf obhájil, pozn. redakce).

 

Právě se děje

před 2 minutami

V centru Prahy shořel autobus, nikdo nebyl zraněn

V ulici Na Poříčí shořel ve středu před půlnocí autobus soukromého dopravce, při požáru nebyl nikdo zraněn. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Kvůli požáru autobusu byl v místě krátce omezen provoz tramvají v obou směrech.

Požár vypukl po půl jedenácté večer, v autobuse nebyli cestující. Plameny zcela zničily autobus a kouř poškodil fasádu vedlejšího domu. Hasiči oheň uhasili zhruba za deset minut, poté ještě místo zkontrolovali termokamerou.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Zaměstnankyně amerického rezortu obrany během slyšení zpochybnila republikánský argument na Trumpovu obhajobu

"Co se děje s americkou vojenskou pomocí Ukrajině?" ptali se podle Laury Cooperové, která na americkém ministerstvu obrany řídí odbor Ukrajiny a Ruska, ukrajinští diplomaté 25. července. Bylo to ve stejný den, kdy americký prezident Donald Trump telefonoval se svým protějškem v Kyjevě, Volodymyrem Zelenským. 

Trumpovi republikánští spojenci dříve tvrdili, že prezident na Ukrajince nemohl tlačit tím, že by jim přislíbil obnovení dodávek pomoci výměnou za zkompromitování svého konkurenta, demokrata Joea Bidena a jeho syna, protože o pozastavení dodávek tehdy jeho partneři vůbec nevěděli. 

Výpověď Cooperové tento argument republikánů na Trumpovu obhajobu oslabuje. Cooperová vypovídala ve středu při veřejném slyšení před výborem pro tajné služby. Série výpovědí pokračuje dnes, poslanci si předvolali Trumpovu poradkyni Fionu Hillovou, která měla na starosti evropské a ruské záležitosti, a politického radu velvyslanectví USA v Kyjevě Davida Holmese.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Velkoobchody můžou mít ode dneška o svátcích otevřeno, týká se to zejména řetězce Makro

Prodejnám to umožňuje novela zákona o prodejní době, která dnes nabývá účinnosti. První příležitost k využití výjimky budou mít velkoobchodníci letos o Vánocích. Týká se to zejména velkoobchodního řetězce Makro.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

U hokejistů Toronta skončil trenér Babcock

U hokejistů Toronta skončil po sérii šesti porážek trenér Mike Babcock. Vedení Maple Leafs šestapadesátiletého Kanaďana odvolalo, jeho pravomoci převzal o 17 let mladší Sheldon Keefe, který dosud vedl farmářský tým Marlies v nižší AHL. V prohlášení to oznámil klubový prezident Brendan Shanahan.

Babcock působil v Torontu pátým rokem, v uplynulých třech ročnících dovedl kanadský tým do play off, ale tam bylo vždy konečnou první kolo. V této sezoně Toronto vyhrálo jen devět z 23 zápasů a s 22 body je desáté ve Východní konferenci. Aktuální série bez vítězství je nejdelší od roku 2016

před 19 minutami

V 15 městech si dnes zájemci mohou vyzkoušet život lidí bez domova a přenocovat na ulici.

Osmý ročník takzvané Noci venku chce bořit předsudky vůči bezdomovcům a formou netradičního zážitku upozornit na jejich problémy. V Česku žilo letos na jaře bezmála 24 tisíc bezdomovců, asi 2600 z nich ještě nebylo 18 let.

Nejvíce lidí jich je v Moravskoslezském kraji a Praze. Výrazně převažují muži, zhruba polovina bezdomovců žije venku nebo využívá přechodné noclehárny pro lidi bez přístřeší. Vyplývá to ze sčítání a odhadu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Noc venku se letos uskuteční v Ostravě, Praze, Hradci Králové, Pardubicích, Berouně, Dvoře Králové, Litoměřicích, Jičíně, Mělníku, Valašském Meziříčí, Znojmě, Opavě, Mostě, Trutnově a v Kralupech nad Vltavou. Každé z měst zapojených do akce si připravilo vlastní program, na kterém se kromě neziskových organizací podílejí jejich klienti, tedy lidé bez domova. Kromě koncertů, divadelních představení, výstav, filmů či přednášek se města snaží poukazovat i na specifické problémy člověka na ulici.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Průzkum: Konzervativci Borise Johnsona mírně zvýšili náskok před labouristy

Britští vládní konzervativci mírně zvýšili náskok před opozičními labouristy, vyplývá to z nového průzkumu společnosti Savanta ComRes pro deník The Daily Telegraph. Tři týdny před volbami by nyní pro konzervativce premiéra Borise Johnsona hlasovalo 42 procent dotazovaných, zatímco pro labouristy 31 procent.

Jak dále vyplynulo z průzkumu, preference prounijních liberálních demokratů vzrostly na 15 procent a Stranu pro brexit by volilo pět procent respondentů. Společnost Savanta ComRes se v pondělí a v úterý dotazovala 2035 lidí, k volebním urnám půjdou Britové 12. prosince. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy