Kardiochirurg Pirk: Zdravotní rizika v Riu? Dobrá výmluva pro ty, co tam nechtějí

Ondřej Kurečka
3. 8. 2016 11:23
Praha - Centrum Prahy v okolí Národního divadla a Újezdu před pár dny patřilo triatlonu. Konal se zde druhý ročník akce TriPrague, v rámci níž poměřili své síly nejlepší čeští závodníci na tratích polovičního závodu ironman. Při páteční registraci bylo možné potkat také slavného českého kardiochirurga, profesora Jana Pirka, mimo jiné jednoho ze zakladatelů českého triatlonového hnutí.
Profesor Jan Pirk.
Profesor Jan Pirk. | Foto: DVTV

Na který závod se zítra chystáte? Na „mini“ nebo na "halfironmanskou" trať?

Na mini. Mně by u té dlouhé tratě nevadilo plavání ani běh, ale na kolo nemám natrénováno. Kolo je strašně časově náročné. Tam je trénink minimálně tři hodiny. A tři hodiny volného času na den nemám. A taky je mi 68 let.

Ale maratony pořád běháváte, ne?

Maratony už jsem přestal běhat. Protože, víte co… Abych to běžel za 4 a půl hodiny… To je taková vycházka. To mě neláká. Já to běhával kolem 3 a půl hodiny. A to v tomhle věku už musíte hodně trénovat. A pak už nezbývá čas na plavání a na kolo a hlavně na vnoučata, protože jsem i hodně v práci. Takže už jenom půlmaratony.

Kolik byl váš nejlepší čas na maratonu?

Tři hodiny, čtrnáct minut.

Hmmm…

No ne, maratonci říkají, že čas na maraton začíná dvojkou. (smích)

A zkusil jste si někdy delší triatlon?

Olympijský. My jsme si dělali triatlon někdy nejpozději v roce 1985, to byl ještě triatlon v plenkách. V Hostivaři jsme si pronajali bazén a škvárovou atletickou dráhu. Každý musel mít svého rozhodčího, aby mu počítal těch 25 okruhů na dráze. To byl první triatlon, který jsem jel. Já ani nevím, jestli se už v té době vůbec nějaké regulérní triatlony jezdily. Pak jsme léta jezdili a zase někdy pojedeme na mistrovství světa lékařů. To je olympijský triatlon.

Podařilo se vám někdy vyhrát MS lékařů?

No, vyhrál jsem. I duatlon. Nějaké stříbrné taky mám. Ale ve věkových kategoriích, ty tam jsou po pěti letech.

Můžete jako lékař říci, nakolik je triatlon ze zdravotního hlediska vhodný sport?

Je. Je několik zdravých sportů a triatlon mezi ně patří. Obzvláště pro hobíky. To, co zítra budeme absolvovat, pokud bude dobré počasí… To může zvládnout každý zdravý člověk. A triatlon je pro hobíky nádherný v tom, jak je všestranný. Já to vidím třeba na některých mých vnoučatech, která hrají tenis. To jsou malé děti a už je bolí záda, protože pořád plácají tou raketou… Kdežto triatlon je ohromný. A pak jsou ještě skvělé běžky.

Máte vy sám nějakého oblíbeného triatlonistu? Sledujete tu elitní scénu?

Ne, moc to nesleduju. Protože těch věcí je tolik, že to moc nestíhám. Ale je to nádherné. Občas jsem se byl třeba podívat na nějakém pohárovém závodě, letos ještě tuším ne. Ale to jsou krásní, mladí lidé, štíhlí… (smích) Ale já ocením každého, kdo je dobrý.

Příští týden začínají olympijské hry v Riu. Co jako lékař říkáte na ta zdravotní rizika, o kterých se mluví a píše?

Myslíte ziku, jo?

Jednak zika a pak se taky píše o velkém znečištění vod, v nichž budou probíhat některé sporty.

To jsou podle mě výmluvy lidí, kteří tam nechtějí jet. Jediné, co nechápu, proč se pořád všude píše „překrásná pláž Copacabana“. Já jsem tam byl. Vůbec nevím, co je na ní hezkého. To je špinavá městská pláž, mezi ní a hotelem je čtyřproudá dálnice. Když tam jdete s manželkou, nemůžete se jít vykoupat oba, protože když se vrátíte na břeh, nic vám tam nezůstane. Opravdu nevím, co je na tom tak krásného. Ale ta zdravotní rizika, to je spíše taková propaganda. A golfisti nebo tenisti, kteří místo toho jedou na nějaký turnaj, kde vydělají mnohem více peněz, to mají jako dobrou výmluvu.

Tak já vám děkuji a přeji, abyste zítra obhájil loňské vítězství ve své kategorii.

No, já tam byl loni sám. (smích) Ale letos jsme tam čtyři, takže když se člověk bude chtít dostat na pódium, musí aspoň jednoho porazit, takže to bude zajímavější (přes větší konkurenci loňský triumf obhájil, pozn. redakce).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 2 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy