Dostál musel skočit do ledu, Fuksovi vítají protivítr. Kanoisté se v Tokiu vaří

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
2. 8. 2021 11:46
Studené ručníky, ledové bazény. Čeští rychlostní kanoisté se při olympijských závodech chladí, jak se dá. Na vodě to ještě jde, ale jak vylezou z vody, opře se do nich nemilosrdné tokijské slunce a vlhkost.
Josef Dostál
Josef Dostál | Foto: Reuters

Tokio (Od našeho zpravodaje) - Rozpálený beton v loděnici areálu Sea Forest Waterway hřeje do nohou. Japonci se snaží zpříjemnit podmínky vodními mlhami, ale to spíš jen dotváří pocit těžko stravitelné sauny.

Když kajakář Josef Dostál po suverénně ovládnuté rozjížďce vylezl z vody a absolvoval první kolečko televizních rozhovorů, musel se jít zchladit. 

"Omlouvám se, ale musel jsem si jít dát ledový bazén, byl jsem přehřátý," vysvětlil píšícím novinářům, když se po půlhodince vrátil zpátky do prostor pro média. 

V kajaku mu vysoké teploty a ostré sluníčko problémy nedělají. "Nejhorší je to po dojetí. Co se týká vedra, nejvíc jsem se trápil, když jsme v tréninku jezdili nějaké vytrvalosti, kde má člověk krátkou pauzu a jede víc úseků za sebou. To jsem úplně vařil."

Jakmile opustí kajak, musí na sebe hodit něco studeného. "Třeba včera jsem se musel polévat vodou, dávat si delší pauzy než normálně. Byl jsem z toho takový nesvůj. Ale ten jeden úsek naplno, to člověku ani nedojde, že je mu vedro. Spíš ho bolí svaly a soustředí se na výkon." 

Naštěstí mohl ušetřit síly, protože v pondělí suverénním způsobem ovládl rozjížďku a postoupil rovnou do semifinále. I tak ale musí myslet na zdraví.

"Měl jsem nějaké chladivé ručníky. Je tady se mnou super tým, dokonce tu mám i morální podporu ségry. Oni mi vždycky přinesou třeba ručník, který je namočený v ledu. Nebo studené vody, kterými se můžu polít a je mi dobře," libuje si.

To deblkanoisté Petr a Martin Fuksovi museli absolvovat vedle rozjížďky i čtvrtfinále, postup jim ale neutekl a naskočí v úterý do semifinále. Tokijské vedro jim alespoň zpříjemňoval vítr.

"Sice foukal proti, do zad by byl lepší, ale aspoň nás ochlazoval. Po závodě to na nás dolehlo, ale rychle jsme přes sebe hodili ručníky z ledové vody, což hodně pomohlo. Ledovou vodou jsme polili čepice a zvládáme to," přiznal mladší z bratrů Petr Fuksa.

Ten druhým dechem dodal, že dvě pondělní jízdy bratrské dvojici v boji o medaile jen pomůžou.

"Já potřebuju jednu jízdu na rozjetí, vydat se, aby se mi pak jelo lépe. Vždy jsem na začátku takový nerozjetý. Ale teď máme za sebou i druhou už jsem stoprocentně připravený podat výkon, který v sobě mám schovaný. Moc se těším na semifinále," burcuje Fuksa.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy