Olympijské hry v Tokiu • Den 10 • 2:00

Olympiáda živě: Mílařky a kanoisté jsou v semifinále. Dalším Čechům se nedařilo

Olympijské hry v Tokiu: Den 10

To nejpodstatnější z dnešního programu:

- Mílařky Kristiina Mäki Dianou Mezuliáníkovou postoupily do semifinále. Simoně Vrzalové rozběh nevyšel.

- V semifinále je také kajakář Josef Dostál a přes čtvrtfinále postoupili i bratři Martin a Petr Fuksovi.

- Střelci Petr Nymburský Jiří Přívratský skončili ve kvalifikaci v druhé desítce a nepostoupili.

- Zápasník Artur Omarov prohrál první zápas a na olympiádě skončil.

Přeji příjemné pondělí. Olympijský hry se přehouply do svého závěrečného týdne a nás dnes čeká další den nabitý sportem. Z českého pohledu se představí především atletky a rychlostní kanoisté.

2:07

Aktuálně už se rozjela akce na několika sportovištích. Na atletickém stadionu se začíná mužskou kvalifikací v hodu kladivem, kde je favoritem dvaatřicetiletý Paweł Fajdek z Polska. Ten už má za sebou první pokus, ovšem na kvalifikační limit mu teď chybí více než tři metry.

2:14

Hraje se také první volejbalové utkání dnešního programu. Srbské volejbalistky prožívají parádní vstup do zápasu, když nad Jižní Koreou vedou už 17:8. Velmi zajímavé budou především ranní utkání mezi ROV a Tureckem či Čínou a Argentinou. Právě Číňanky jsou jakožto obhájkyně jen kousek od vyřazení. Stačí, když Turkyně získají jeden bod za prohru 2:3.

Další volejbalový program: 4:05 USA - Itálie, 7:20 ROV - Turecko, 9:25 Čína - Argentina, 12:40 Japonsko - Dominikánská rep., 14:45 Brazílie - Keňa

Nespokojený jihokorejský trenér během volejbalového utkání se Srbskem.
Nespokojený jihokorejský trenér během volejbalového utkání se Srbskem. | Foto: Reuters
2:20

Klíčové utkání v boji o postup se pro změnu odehrává na palubovce haly Jojogi. Házenkářky Jižní Korey totiž bojují s Angolou o velkou šanci na přiblížení se k postupu. Obě reprezentace by v případě vítězství měly čtyři body, čímž by se dotáhly na třetí Černou Horu. Aktuálně se do vedení 11:9 dostaly házenkářky z afrického kontinentu.

Další házenkářský program: 4:00 Francie - Brazílie, 7:15 Španělsko - ROV, 9:15 Maďarsko - Švédsko, 12:30 Nizozemsko - Černá Hora, 14:30 Norsko - Japonsko

2:23

Sledujeme také střelecký areál, kde se dnes budou rozdávat poslední medaile. Rozběhnutá již je kvalifikace na 25 metrů ve střelbě mužů z rychlopalné pistole, od 4:30 budou muži střílet na padesátimetrovou vzdálenost z pušky. V akci bude také česká dvojice Petr NymburskýJiří Přívratský.

2:26

Samozřejmě už se také bojuje o postup do čtvrtfinále turnaje v plážovém volejbale. Po vítězství v prvním setu si americký pár Rossová/Klinemanová komplikuje situaci, když proti kubánskému páru Lidy/Leila ztrácí úvod druhé sady.

April Rossová ze Spojených států amerických smečuje v osmifinále OH 2020.
April Rossová ze Spojených států amerických smečuje v osmifinále OH 2020. | Foto: Reuters
2:30

Tak pozor! Paweł Fajdek se v druhém pokusu své kvalifikace v hodu kladivem nezlepšil a jako obrovský favorit se dostává do těžké pozice. Aktuálně je s hodem 74,28 až devátý a to ještě nepřišla na řadu ani druhá kvalifikační skupina.

Paweł Fajdek z Polska během kvalifikace v hodu kladivem na OH 2020.
Paweł Fajdek z Polska během kvalifikace v hodu kladivem na OH 2020. | Foto: Reuters
2:35

Od hodu kladivem posuňme kousek vedle, neboť se chystá první rozběh žen na 1500 metrů. Česká výprava bude mít zastoupení ve všech třech rozbězích a v tomto se nám představí Kristiina Mäki. Jistotu postupu má šest nejrychlejších, dalších šest postupuje na čas.

2:38

Čtyřnásobný mistr světa Paweł Fajdek si posledním kvalifikačním pokusem aspoň trochu zlepšil reputaci, když poslal kladivo do vzdálenosti 76,46 metrů. Tím ovšem nesplnil kvalifikační limit a bude doufat, že se dostane mezi nejlepších dvanáct. Momentálně je Polák pátý.

2:42

Výborně zvládnutý rozběh na 1500 metrů v podání Kristiiny Mäki. Česká reprezentantka si od startu skvěle takticky hlídala svou pozici a v cíli je v osobním rekordu 4:04,55 na šestém místě. Tím se česká mílařka dostává do semifinále!

Kristiina Mäki (na 10. místě) bojuje v rozběhu na 1500m žen na OH 2020.
Kristiina Mäki (na 10. místě) bojuje v rozběhu na 1500m žen na OH 2020. | Foto: Reuters
2:49

Nyní už sledujeme druhý rozběh na 1500m žen, ve kterém je velkou favoritkou Sifan Hassanová z Turecka. Nás ovšem musí zajímat především výkon Diany Mezuliáníkové.

2:54

A další postup! Diana Mezuliáníková se inspirovala svou reprezentační kolegyní Kristiinou Mäki a ze šestého místa svého rozběhu postupuje do semifinále. Časem 4:05,49 si navíc také vylepšuje osobní rekord.

2:57

Vítězkou rozběhu Diany Mezuliáníkové se podle očekávání stala nizozemská reprezentantka Sifan Hassanová, která byla dlouho pozadu, avšak nakonec se po razantním finiši probojovala na očekávanou pozici.

3:01

Po dvou postupech se do svého rozběhu na olympijských hrách vydala také Simona Vrzalová, která je třetí Češkou, jež bude bojovat o semifinále. Doufejme, že naváže na Mäki a Mezuliáníkovou.

Diana Mezuliáníková (na 3. místě) v rozběhu na 1500m žen na OH 2020.
Diana Mezuliáníková (na 3. místě) v rozběhu na 1500m žen na OH 2020. | Foto: Reuters
3:05

Simona Vrzalová bohužel nedokázala reagovat na rychlý úvod v podání předních běžkyň a v semifinále nebude. Rozběh s přehledem ovládla Keňanka Faith Kipyagonová.

3:06

S časem 4:19,46 je to pro Simonu Vrzalovou nakonec třinácté místo. Čeští fanoušci se tak musí spokojit s dvojnásobnou účastí ve semifinále.

3:10

Přesouváme se do vodního kanálu, kde se dnes poprvé představují rychlostní kanoisté. Již zhruba za tři minutky by se měli ukázat bratři Fuksové, kteří budou bojovat o první dvě místa. Ty by zaručily přímý postup do semifinále.

3:13

Bratři Fuksové se právě vydali do svého boje o postup do semifinále a je před nimi 1000 metrů.

3:15

Po 500 metrech se bratři Fuksové drží na pátém místě. Ztráta bohužel narostla na více než dvě vteřiny.

3:18

Martin a Petr Fuksové budou muset do čtvrtfinále. Druhá polovina trati jim sice vyšla výborně, ale na samotné čelo to nestačilo. S vypuštěným závěrem a časem 3:53 obsadili třetí místo. Přímo do semifinále jde německé duo Brendel-Hecker a španělská dvojice García-Martínez.

Bratři Fuksové (vzadu) bojují v rozjížďce na OH 2020.
Bratři Fuksové (vzadu) bojují v rozjížďce na OH 2020. | Foto: Reuters
3:21

Zásluhou Josefa Dostála nás nyní enormně zajímá první rozjížďka kajakářů. Klíč pro postup je stejný, první dva do semifinále, ostatní čeká čtvrtfinále.

3:23

V polovině své rozjížďky si Josef Dostál hlídá postupové pozice. Aktuálně je sice třetí, ale od semifinále jej dělí jen pár rychlejších temp.

3:25

A je to naprosto pohodový přímý postup do semifinále pro Josefa Dostála. Jeden z největších favoritů na zlatou medaili si mohl dovolit volnější závěr a přesto je o dvě vteřiny před Thomasem Greenem z Austrálie. Skvěle!

3:30

To nejpodstatnější z dnešního programu:

- Mílařky Kristiina Mäki Dianou Mezuliáníkovou postoupily do semifinále. Simoně Vrzalové rozběh nevyšel.

- V semifinále je také kajakář Josef Dostál, naopak bratři Fuksové musí do čtvrtfinále.

- Kvalifikace čeká střelce Petra Nymburského Jiřího Přívratského.

- Do akce půjde také zápasník Artur Omarov či tyčkařka Romana Maláčová.

3:43

Odehrané je první utkání házenkářského programu mezi Jižní Koreou Angolou. Házenkářky Angoly sice sahaly po vítězství, ale konečná remíza 31:31 jim znemožnila postup do čtvrtfinále. Ten nyní drží Jihokorejky, avšak v případě překvapivého vítězství Japonek nad Norkami by šly dál právě domácí házenkářky.

Zklamaná brankářka Helena Chidi Sousová z Angoly po remíze s Jižní Koreou na OH 2020.
Zklamaná brankářka Helena Chidi Sousová z Angoly po remíze s Jižní Koreou na OH 2020. | Foto: Reuters
3:45

Kajakář Josef Dostál mohl být takto vysmátý i po své rozjížďce na OH 2020. Jeho čas je navíc zatím suverénně nejlepší.

3:48

Již i volejbal zapisuje první konečný výsledek. Žádné překvapení nepřipustily Srbky, které ve třech setech rozdrtily volejbalistky Jižní Korey. Zajistily si tak minimálně druhé místo základní skupiny, avšak i Jižní Korea stoprocentně postoupí.

Srbsko - Jižní Korea 3:0 (25:18, 25:17, 25:15)

4:03

Velké překvapení se urodilo v pozemním hokeji. Německé reprezentantky, které prohrály jen jeden zápas základní skupiny a obhajovaly bronzovou medaili z Ria, se nepodívají ani do semifinále. V právě proběhnuvším čtvrtfinále totiž Němky podlehly Argentině 0:3!

Pozemní hokejistky z Argentiny se radují z gólu proti Německu na OH 2020.
Pozemní hokejistky z Argentiny se radují z gólu proti Německu na OH 2020. | Foto: Reuters
4:10

Známe složení ženských čtvrtfinále v plážovém volejbalu. Po dvojici Rossová/Klinemanová dnes postoupilo také favorizované duo Pavanová/Humana-Paredesová. Reprezentantky Kanady nedaly šanci svým španělským soupeřkám, které přehrály v obou setech 21:13.

Složení čtvrtfinále:

Pavanová/Humana Paredesová - Clancyová/Artachová

Kravcenoková/Graudinová - Bansleyová/Wilkersonová

Ana Patrícia/Rebecca - Heidrichová/Verge-Depreová

Kozuchová/Ludwigová - Rossová/Klinemanová

4:18

U konce už je také první utkání vodního póla dnešního programu. Maďarsko remizovalo 5:5 s Itálií, čímž se právě reprezentanti z Apeninského poloostrova výrazně přiblížili k vítězství v základní skupině A.

Další program vodního póla: 4:30 Řecko - USA, 7:00 Srbsko - Černá Hora, 8:30 Španělsko - Chorvatsko, 11:20 Japonsko - JAR, 12:50 Austrálie - Kazachstán

4:22

Známe postupující do finále hodu kladivem mužů. Nakonec to zvládli i oba favorizovaní Poláci.

4:30

Začíná kvalifikace třípolohové střelby z pušky na 50 metrů mužů, která musí české fanoušky velmi zajímat. Na startovním listině totiž figurují také jména Petr NymburskýJiří Přívratský, tedy jména dvou Čechů, kteří zabojují o finálovou účast. Postup by jim zajistilo umístění mezi osmi nejlepšími.

4:34

A nyní už se musíme zaměřit také na souboj zápasníků. Artur Omarov totiž v modrém dresu nastupuje proti Maďaru Szökemu.

4:37

Pasivita českého zápasníka, který měl několikrát hlavu příliš nízko. První bod pro maďarského zápasníka.

4:38

Další napomenutí Artura Omarova, který tak prohrává 0:3.

4:39

Bohužel po první tříminutové periodě je stav zápasu 0:3. Artur Omarov bude muset v druhé polovině zabrat.

4:40

Výborně. Omarov dobře vstoupil do druhé periody a vynutil si napomenutí za pasivitu pro Maďara Szökeho. 1:3!

4:43

Poslední atak českého zápasníka Artura Omarova nevyšel. Bohužel, naděje na cenný kov jsou velmi nízké, neboť do oprav by šel Omarov jen v případě, že by Alex Szöke prošel až do finále.

4:53

Neuvěřitelné drama nabídlo finále skoku do dálky. Miltiadis Tentoglu až posledním skokem vyrovnal Kubánce Echevarriu, který tak potřeboval lepší druhý skok než Řek. Jenže kvůli zdravotním problémům poslední pokus vůbec nemohl absolvovat. Pouhých šest centimetrů rozdílu při druhém lepším pokusu Řeka tak rozhodlo o zlaté olympijské medaili.

Miltiadis Tentoglu z Řecka se raduje ze zlaté medaile ze skoku do dálky na OH 2020.
Miltiadis Tentoglu z Řecka se raduje ze zlaté medaile ze skoku do dálky na OH 2020. | Foto: Reuters
4:55

To nejpodstatnější z dnešního programu:

- Mílařky Kristiina Mäki Dianou Mezuliáníkovou postoupily do semifinále. Simoně Vrzalové rozběh nevyšel.

- V semifinále je také kajakář Josef Dostál, naopak bratři Fuksové musí do čtvrtfinále.

- Kvalifikace střílí Petr Nymburský Jiří Přívratský.

- Zápasník Artur Omarov nezvládl své vystoupení na olympijských hrách.

4:57

Jsou známy další majitelky medailí z atletického stadionu. Jednoznačné vítězství si ve sprintu na 100m překážek připsala Jasmine Camachova-Quinnová z Portorika. Pro stříbro si doběhly Američanka Kendra Harrisonová, která o tři setiny předčila třetí Megan Tapperovou z Jamajky.

5:06

Obrovské zklamání prožíval Juan Miguel Echevarria z Kuby, který o zlatou medaili přišel až v posledních pokusech dálky. Odveze si sice stříbro, ale kromě toho i zranění, které mu znemožnilo poslední pokus.

Zklamaný Juan Miguel Echevarria z Kuby poté, co se zranil a v posledních pokusech přišel o zlato z OH 2020.
Zklamaný Juan Miguel Echevarria z Kuby poté, co se zranil a v posledních pokusech přišel o zlato z OH 2020. | Foto: Reuters
5:10

Po úvodní položce vkleče to nevypadá na postup do finále v podání českých střelců. Jiří Přívratský je s průměrem 9,625 na 28. místě, Petr Nymburský je o jednu pozici za svým kolegou. S průměrem 9,950 vede Henrik Larsen z Norska.

5:21

Již za deset minut se do svého čtvrtfinále vydají Petr a Martin Fuksovi. Rychlostní kanoisté obsadili v rozjížďce třetí, tedy první nepostupové, místo a prosto musí zabojovat v další jízdě. Proti sobě budou mít dvojici ze Svatého Tomáše a Princova ostrova, Kanady, Kazachstánu a Polska. Postupová pozice mezi nejlepšími třemi by bratrům Fuksovým neměla uniknout.

Petr a Martin Fuksovi v rozjížďce na OH 2020.
Petr a Martin Fuksovi v rozjížďce na OH 2020. | Foto: Reuters
5:29

Bratři Fuksové právě zahájili své čtvrtfinále, ve kterém bojují o jedno ze tří postupových míst. Outsidery jsou reprezentanti Svatého Tomáše a Princova ostrova, českým reprezentantům stačí porazit jen dvě lodě.

5:31

Po polovině trati se bratři Fuksové drží na druhé pozici. První Poláci, třetí Kanaďané i čtvrtí Kazaši jsou v kontaktu.

5:33

Velmi dobrý finiš v podání české dvojice Petr a Martin Fuksovi. Za polskou dvojicí ztratili necelou vteřinu a nakonec dokázali porazit nepříjemné Kanďany. Z druhého místa proto česká dvojice postupuje do semifinále.

5:41

Klíčový souboj o čtvrtfinále zvládly házenkářky Francie, které celkem bez problémů v poměru 29:22 porazily soupeřky z Brazílie. Právě Brazilky až do dnešního utkání držely čtvrté postupové místo, nicméně nakonec končí mezi poraženými.

Další házenkářský program: 7:15 Španělsko - ROV, 9:15 Maďarsko - Švédsko, 12:30 Nizozemsko - Černá Hora, 14:30 Norsko - Japonsko

Házenkářky Francie se radují po postupu do čtvrtfinále OH 2020.
Házenkářky Francie se radují po postupu do čtvrtfinále OH 2020. | Foto: Reuters
5:46

O deset pozic si na druhé položce vleže polepšil Petr Nymburský. Český střelec z padesáti pokusů této části jen jednou netrefil desítku a drží si průměr 9,8. Jiří Přívratský je s průměrem 9,762 jednadvacátý. Vede stále Henrik Larsen, postup z osmého místa je momentálně na průměru 9,875.

5:53

Za malou chvíli bude zahájen čtvrtfinálový zápas mezi Musou Jevlojevem a Alexem Szökem. Jedná se o důležitý zápas pro českého reprezentanta Artura Omarova, který prohrál právě s Maďarem. Kdyby Szöke postoupil do finále, dostane Omarov šanci v opravách.

6:06

Musa Jevlojev vítězí ve čtvrtfinále proti Alexi Szökemu a to znamená konečnou pro českého zápasníka Artura Omarova. Přestože ruský favorit Jevlojev prohrával 0:2, nakonec otočil nepříznivý vývoj a pokračuje v boji o zlatou medaili.

6:28

Poměrně povedenou závěrečnou polohu vestoje zvládá Jiří Přívratský, který už se posunul na 16. místo. Nicméně od postupu jej i Petra Nymburského (23. pozice) dělí poměrně výrazný kus.

6:35

Volejbalistky Itálie byly blízko k vítězství v základní skupině B, ale v posledním zápase nakonec prohrávají s USA 2:3. Američanky tak srovnávají bodový zisk svých dnešních soupeřek, nicméně na první místo skupiny se ještě může probojovat ROV.

Další volejbalový program: 7:20 ROV - Turecko, 9:25 Čína - Argentina, 12:40 Japonsko - Dominikánská rep., 14:45 Brazílie - Keňa

Radost amerických volejbalistek během utkání proti Itálii na OH 2020.
Radost amerických volejbalistek během utkání proti Itálii na OH 2020. | Foto: Reuters
6:49

Finále bude bez českých střelců. Petr NymburskýJiřím Přívratským bojovali ve kvalifikaci třípolohové střelby velmi dobře, nicméně výsledkem je umístění za postupovou osmičkou. Nymburský je s průměrem 9,742 sedmnáctý, Přívratský sice ještě střílí, ale na posun vpřed to nevypadá.

6:54

Velké překvapení se zrodilo v osmifinále plážového volejbalu mužů. Mnoha úspěchy ověnčená dvojice Evandro/Bruno totiž nestačila na lotyšské duo Plavinš/Točš a olympijský vítěz z Ria, Bruno Schmidt tak končí již překvapivě rychle.

6:58

Dosud poslední českou medaili získalo tenisové duo Barbora Krejčíková - Kateřina Siniaková, které tak potvrdily pozici světových jedniček a největších favoritek na zlato.

7:05

Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská je v bezpečí v Tokiu, oznámili zástupci Mezinárodního olympijského výboru. V neděli odmítla odletět zpět do své vlasti, k čemuž ji podle jejich slov nutilo proti její vůli vedení běloruské výpravy. Noc strávila v hotelu na letišti. Dnes měla startovat v běhu na 200 metrů, místo toho ji čekají další rozhovory s MOV, který si rovněž vyžádal detailní stanovisko Běloruského olympijského výboru.

"MOV a organizátoři her v Tokiu s ní budou dál mluvit, aby zjistili, jak chce dál postupovat. Je to smůla (že přišla o svůj start), ale musíme se vyhnout spekulacím. Nasloucháme jí, podporujeme ji a zajišťujeme, aby dostala to, co chce. Bylo nám řečeno, že je spokojená," řekl mluvčí MOV Mark Adams novinářům v Tokiu.

Kryscina Cimanouská z Běloruska po svém rozběhu na 100m na OH 2020.
Kryscina Cimanouská z Běloruska po svém rozběhu na 100m na OH 2020. | Foto: Reuters
7:10

Kvalifikace třípolohového závodu ve střelbě na 50m mužů je u konce a nakonec z toho bylo velké selhání Henrika Larsena. Norský střelec dlouho vedl, ale z posledních deseti střel nasbíral prachbídných 89 a propadl se z 1. až na 9. místo! První pozici tak obsadil Sergej Kamenskij. 

Jiří Přívratský skončil s průměrem 9,742 na 16. místě, Petr Nymburský končí se stejným zápisem o jedno místo za svým reprezentačním kolegou.

7:25

Další obrovské překvapení v pozemním hokeji žen! Australanky vyhrály v základní skupině všechna utkání při skóre 13:1, naopak Indky postoupily jen díky dvěma těsným vítězstvím nad Irskem a Jihoafrickou republikou. Jenže ve čtvrtfinále se Indie prosadila jednou střelou z pěti pokusů, naopak Austrálie nedokázala skórovat ani ze 14 střel. To znamená, že právě Australanky jsou ze hry o medaile.

Indky slaví šokující vítězství ve čtvrtfinále pozemního hokeje nad Austrálií na OH 2020.
Indky slaví šokující vítězství ve čtvrtfinále pozemního hokeje nad Austrálií na OH 2020. | Foto: Reuters
7:44

Velmi dobrý vstup do svého posledního souboje základní skupiny mají házenkářky z Ruska, které teď sice ztratily až šestigólové vedení, avšak stále mají navrch nad Španělkami. Utkání je důležité především pro Španělky, které by se ve čtvrtfinále rády vyhnuly Norkám. Navíc v případě překvapivého vítězství Maďarek nad Švédkami by Španělky nepostoupily.

8:00

Zlatou medaili z badmintonové čtyřhry žen právě vybojoval pár Poliiová/Rahayová. Indonéský pár vyzrál na čínskou dvojici Čchen/Ťia ve dvou setech, čímž získal pro Indonésii první zlato na letošních hrách.

Indonéské badmintonistky Greysia Poliiová a Apriyani Rahayuová ve finále čtyřhry na Apriyani Rahay
Indonéské badmintonistky Greysia Poliiová a Apriyani Rahayuová ve finále čtyřhry na Apriyani Rahay | Foto: Reuters
8:10

Po stříbru z Ria si Jean Quiquampoix rozšiřuje medailovou sbírku o zlato! Francouzský střelec totiž vyrovnáním olympijského rekordu na 25 metrů z rychlopalné pistole přestřílel druhého Leurise Pupa z Kuby i Číňana Jüe-chunga Li. Francie tak získává první střeleckou zlatou medaili od olympiády z roku 2000, kdy vyhrál Franck Dumoulin střelbu na 10 metrů z vzduchové pistole.

8:22

Finálový program olympijské regaty jachtařů se dnes na hrách v Tokiu neuskuteční. Po odkladech startu kvůli slabému větru se pořadatelé rozhodli medailové boje mužů a žen ve třídě 49er i plánované rozjížďky třídy 470 odložit na úterý.

Slabý vítr o rychlosti čtyř až šesti uzlů má podle předpovědi vydržet dnes po celý den. Podle mezinárodní jachtařské federace World Sailing je k uspořádání soutěží potřeba minimální rychlost větru šest uzlů.

8:35

Basketbalistky USA ovládly také svůj třetí zápas základní skupiny, když v poměru 93:82 porazily Francouzky, a postupují z prvního místa. Největší favoritky bodově opět táhla A'ja Wilsonová, která byla nejlepší střelkyní USA ve všech dosavadních zápasech.

Další basketbalový program: 10:20 Čína - Belgie, 14:00 Austrálie - Portoriko

8:45

Do velmi dobré formy se na olympiádě dostávají ruské házenkářky. Po úvodní remíze a prohře totiž dneska navázaly na vítězství nad Maďarskem a Francií, když 34:31 přehrály Španělky. Samy se tak prodraly na druhou pozici tabulky, zatímco španělské hráčky budou na čtvrtém místě doufat, že Maďarky neporazí dosud neporažené Švédsko.

8:53

V úterý poprvé zasáhne do olympijských her v Tokiu jedna z velkých českých medailových nadějí Adam Ondra. Mnohonásobného mistra světa čeká v premiéře sportovního lezení pod pěti kruhy kvalifikace, z níž do čtvrtečního finále postoupí nejlepších osm z 20 závodníků. Ti budou soutěžit v netradiční kombinaci lezení na obtížnost, boulderingu a rychlosti.

"Ambice určitě nějaké mám, ale nebudu je říkat. Všechno záleží na stavěčích, co pro nás připravili. Myslím si, že za poslední dva tři roky jsem udělal spoustu práce a i ve svých slabších stránkách jsem se posunul, což by dávalo poměrně velkou šanci na dobrý výsledek," řekl Ondra, jenž letos v boulderingu vyhrál dva závody Světového poháru. Naposledy ale při obtížnosti v Innsbrucku ve své další silné disciplíně podklouzl a ve finále skončil poslední.

9:04

Volejbalistky Turecka právě vyhrály třetí set zápasu s ruskými hráčkami, čímž se dostaly do vedení 2:1, čímž stvrdily, že se čínské obhájkyně olympijského zlata nepodívají do čtvrtfinále. I v případě tříbodového vítězství nad Argentinou by totiž měly 7 bodů, přičemž Turkyně už mají jistých osm, tedy stejně jako ruské volejbalistky. Přitom právě Číňanky si před olympiádou držely sérii 7 vítězství v řadě při skóre 21:3!

9:17

Do velmi důležitého utkání nastoupily házenkářky Maďarska, které nutně potřebují zvítězit. Proti však stojí dosud neporažené Švédky, jež už mají jistotu prvního místa ve skupině. Jestliže se Maďarkám podaří zvítězit, dostanou se na čtvrté místo před Španělky.

9:36

Mezi tureckými a ruskými volejbalistkami se rozhoduje až v páté sadě! Obě reprezentace už mají jistý postup, ale nedá se říct, že by se o nic nehrálo. Kdo totiž vyhraje, vyhne se ve čtvrtfinále obávaným Brazilkám! Aktuálně to vypadá lépe pro Turkyně, přitom ve čtvrté sadě se Rusky rozjely k velkému výkonu.

9:45

Jedním z hrdinů letošních olympijských her je také Satish Kumar. Indický boxer utrpěl v prvním kole nepříjemné zranění, ale přesto nastoupil do dalšího kola a srdnatě bojoval o postup.

9:50

Koulař Tomáš Staněk očekává, že k postupu do finále olympijských her v Tokiu bude muset atakovat své letošní maximum. Pro úterní večerní kvalifikaci je vypsaný limit 21,20 metru, což je vzdálenost, kterou halový mistr Evropy ještě v této venkovní sezoně nepřekonal. Po zdravotních problémech už ale může házet naplno a cítí vzestup formy.

"Tím, že máme kvaldu večer, tak si myslím, že možná bude potřeba hodit kvalifikační limit. Vzhledem k tomu, jaké jsou tabulky. Jsem radši, že je večer, zapadne sluníčko a bude to snad příjemnější," komentoval Staněk podmínky, jaké koulaře čekají v boji o postup mezi dvanáct účastníků finále.

9:56

Velmi těžké čtvrtfinále čeká ruské volejbalistky, které právě padly v pětisetové bitvě s Tureckem a s největší pravděpodobností nastoupí proti Brazilkám. Ty jsou sice ve své skupině zatím druhé, ovšem v posledním utkání dnešního programu se očekává jejich jednoznačná výhra nad Keňou. A právě tato výhra Brazilky posune na první pozici.

Turecké volejbalistky slaví v zápase s Ruskem na OH 2020
Turecké volejbalistky slaví v zápase s Ruskem na OH 2020 | Foto: Reuters
10:00

Již za několik chvil začne zámořské semifinále fotbalového turnaje žen mezi Kanadou a USA. Kanaďanky se do této části dostaly překvapivě poté, co na penalty vyřadily favorizované Brazilky. Pokutové kopy zvládly také Američanky, které si pro změnu poradily s Nizozemkami. Přitom Nizozemky mohly v 81. minutě právě z penalty rozhodnout o svém postupu.

10:10

Hned první závody dráhové cyklistiky nabídly světové rekordy. První zajelo německé kvarteto Franziska Brausseová, Lisa Brennauerová, Lisa Kleinová, Mieke Krögerová čas 4:07,307 minuty a překonalo dosavadní maximum britského týmu o takřka tři sekundy. Ten druhý pak v ženském týmovém sprintu Čína.

10:20

Své vystoupení v parkuru už má za sebou Miroslav TrundaMiloslav Příhoda. První zmíněný zapsal 13,6 trestných bodů, druhý pouze 4,0. U ani jednoho českého zástupce to ovšem nevypadá na postup do finálového souboje nejlepší pětadvacítky.

10:25

Oštěpař Jakub Vadlejch před olympijskými hrami v Tokiu definitivně doléčil natržené tříslo, které poznamenalo jeho výkon na květnové Zlaté tretře a pak mu výrazně omezilo sezonu. Už na červencové Diamantové lize v Gatesheadu házel bez bolesti a odhodlaně se chystá na středeční dopolední kvalifikaci. To považuje za svůj první velký úkol.

Léčba nešla tak rychle, jak si představoval. "Cítil jsem to dost hlavně při házení. Teď už se můžu svobodně pohybovat a už mě to nebolí. Už ta poslední Diamantová liga byla ve stoprocentním tělesném stavu," pochvaloval si. V olympijské sezoně závodil jen čtyřikrát, z toho jednou v březnu v Jihoafrické republice. "To, že jsem málo závodil, bylo i tím, že jsem všechno podřizoval olympiádě. Závodil bych i víc, ale snažil jsem se to tělo dát do maximální pohody," vysvětlil.

10:31

Miroslav Trunda už má za sebou celé vystoupení v jezdecké všestrannosti. Ani parkur nebyl úplně bez chyb a na nejlepších 25 to už určitě nevypadá.

Miroslav Trunda na svém koni Shutterflyke na OH 2020
Miroslav Trunda na svém koni Shutterflyke na OH 2020 | Foto: Reuters
10:40

Zlatou medaili v kategorii do 87 kilogramů získala vzpěračka Wang Čou-jü. Číňanka ovládla soutěž s celkovým součtem 270, čímž o sedm kilo porazila  Salazarovou Arcovou z Ekvádoru a Dominikánku Peguerovou.

10:43

Simone Bilesová nakonec přeci jen zabojuje o individuální medaili z letošních olympijských her. Poté, co kvůli psychickému zdraví odřekla účast v ostatních disciplínách, předvede se zítra ve finále ženské kladiny.

10:46

Bronzové házenkářky z olympiády v Londýně se neprobojovaly ze základní skupiny. Španělské reprezentantky dnes nestačily na Rusky, čímž sice zůstaly na čtvrtém postupovém místě, ale musely doufat v to, že Maďarky neporazí Švédky. Jenže právě to se teď stalo a právě Maďarsko se po výsledku 26:23 posunulo do čtvrtfinále.

10:57

Královskou střeleckou disciplínu ovládl Čchang-chung Čang! Číňan si ve třípolohovém klání na 50 metrů připsal fantastických 466 bodů, čímž vytvořil nový světový rekord. Na druhé pozici skončil Sergej Kamenskij reprezentující ROV, třetí místo si vystřílel Milenko Sebič ze Srbska. Připomínám, že oba čeští střelci Nymburský s Přívratským vypadli ve kvalifikaci.

11:05

Další zlato pro Čínu! Tentokrát jej pro sebe a svou zemi získal Liou Jang. Číňan ovládl finále ve cvičení na kruzích, když těsně díky lepšímu provedení předčil svého reprezentačního kolegu Chao Joua. Se třetím místem se musel spokojit vítěz z Ria Eleftherios Petrunias z Řecka.

11:19

Čína dnes přidává jednu zlatou za druhou. Další nejcennější medaili si připisuje z dráhové cyklistiky, kde dvojice Šan-ťü Pao/Tchien-š' Čung ovládla finále týmového sprintu proti německým cyklistkám. Třetí skončily Rusky!

11:25

Souboj o první zlato z dráhové cyklistiky byl neuvěřitelně vyrovnaný.

11:30

Dvě sezony jezdil dráhař Tomáš Bábek japonskou keirinovou ligu. Nyní se na ovál do Izu vrátil bojovat o olympijské medaile a může jen nostalgicky vzpomínat na dobu, kdy se volně pohyboval po okolí. Na rozdíl od většiny sportů na olympiádě ale bude závodit i před fanoušky a doufá, že z ochozů uslyší svoje jméno.

Při příjezdu k velodromu v Izu, vzdáleném přes 130 kilometrů od Tokia, Bábkovi naskakovaly vzpomínky na dobu před třemi lety. "Měl jsem nostalgické pocity. Dva roky jsem odtud kousíček přes údolí bydlel," prohodil smutně, protože kvůli koronavirovým opatřením nesmí z olympijské "bubliny". "Vidím to akorát z autobusu," posteskl si jezdec Dukly Brno.

11:38

Právě běží 76. minuta zápasu a kanadské fotbalistky se dostávají v semifinále s USA do vedení! Z penalty se prosadila Jessie Flemingová.

11:43

Jednadvacetiletá Jade Careyová má při svém debutu na olympijských hrách zlato z prostných. Mladá Američanka porazila Italku Ferrariovou díky větší obtížnosti cviku, o bronz se podělila Murakamiová z Japonska a Angelina Melnikovová startující pod vlajkou Ruského olympijského výboru.

11:58

Pražští hygienici při trasování našli u jednoho z nakažených z letu do Tokia tři blízké osoby v ČR, které měly pozitivní test na koronavirus. V tiskové zprávě o tom dnes informovala ředitelka Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová. O kterého cestujícího šlo, to neuvedla. Sportovci a členové týmu letěli z Prahy do Tokia vládním speciálem v pátek 16. července, u šesti cestujících byla postupně prokázána nákaza. Český olympijský výbor (ČOV) v pátek informoval, že systémová porušení protiepidemických pravidel, která mohla vést k nákaze, prokázána nebyla. Lidé v letadle ale neměli roušky či respirátory po celou dobu třináctihodinového letu do Japonska.

12:01

O prvních finalistkách fotbalového turnaje v rámci olympiády v Tokiu je rozhodnuto! O zlatou medaili se s vítězem zápasu Austrálie-Švédsko utká Kanada, která porazila Spojené státy americké 1:0. O jedinou branku se z pokutového kopu v 74. minutě postarala Jessie Flemingová.

12:04

Postup do svého prvního olympijského finále slaví kanadské fotbalistky.

12:20

O postup do finále nyní zabojuje česká tyčkařka Romana Maláčová. V rámci kvalifikace by pro přímý postup musela překonat 470 cm, což by znamenalo vylepšení osobního rekordu. I bez toho však může proklouznout do finále. Musí být ale mezi dvanácti nejlepšími.

12:24

Ještě jedno ohlédnutí za fotbalovým semifinále žen. Američanka Carli Lloydová si dnes připsala 311. mezinárodní start, ovšem po porážce od Kanady jí zbyly oči pro pláč.

Smutná Američanka Carli Lloydová po porážce s Kanadou v semifinále fotbalového turnaje žen na OH 2020
Smutná Američanka Carli Lloydová po porážce s Kanadou v semifinále fotbalového turnaje žen na OH 2020 | Foto: Reuters
12:31

Pěkný příspěvek do své sportovní kariéry obdrží čeští vítězové medailí. ČZa triumf v Tokiu to bude 2,4 milionu korun, za stříbro je 1,8 mil., za bronz 1,2. Stejné prémie byly při posledních ZOH.

12:34

Zlatou medaili z týmového klání jezdecké všestrannosti si připisuje Velká Británie, která s velkým náskokem porazila Austrálii i třetí Francii. Zároveň registrujeme konečné pořadí pro Miloslava Trundu Miroslava Příhodu. První zmíněný skončil na 33. pozici, druhý byl o šest míst pozadu.

12:39

Romana Maláčová vstoupila do kvalifikace tyčkařek neúspěšným pokusem na základní výšce 425 cm.

12:48

Zatímco sledujeme především tyčkařský sektor atletického stadionu, další medaile se rozdávaly v gymnastice. Jeahwan Shin z Jižní Korey ovládl finále přeskoku, když zaznamenal stejný výsledek jako Denis Abljazin, avšak zlato získal díky lepšímu druhému pokusu. Třetí skončil Arménec Artur Davtjan.

12:50

Na druhý pokus už to Romaně Maláčové na základní výšce 425 cm vyšlo. Půjde se tedy na 440!

Romana Maláčová během kvalifikace skoku o tyči na OH 2020.
Romana Maláčová během kvalifikace skoku o tyči na OH 2020. | Foto: Reuters
13:02

Poprvé se Romana Maláčová představila na výšce 440 centimetrů a je z toho druhý křížek v soutěži. Další komplikace v případném boji o finálovou účast.

13:10

Rozběhlo se finále diskařek a po prvních pokusech je ve vedení Valarie Allmanová, která to odpálila ve velkém stylu. 68,98 znamená více než třímetrový náskok na druhou Yaime Perézovou.

13:14

Ani na druhý pokus se Romaně Maláčové nepodařilo zdolat laťku ve výšce 440 cm. To je pro českou tyčkařku velký problém!

13:21

Světová špička golfistek se sjela do Tokia bojovat o olympijské medaile. Od středy se na hřišti Kasumigaseki Country Clubu představí devět z deseti nejlepších hráček planety v čele s jedničkou Nelly Kordovou z USA. Mezi šedesátkou hráček je i Češka Klára Spilková.

Spilková už startovala před pěti lety v Riu de Janeiro při návratu golfu do programu her po 112 letech a ráda by vylepšila 48. místo. "Je to můj velký cíl. Všichni tam ale jedeme s tím umístit se co nejlépe," řekla jediná česká profesionálka hrající americkou sérii LPGA.

13:25

Na poslední možnou chvíli se zachránila Romana Maláčová, která třetím pokusem zdolala 440 cm a pokračuje tedy ve kvalifikaci tyčkařek.

13:30

Olympijským vítězem v řeckořímském stylu ve váhové kategorii do 60 kg se stal Kubánec Luis Orta. Ve finále porazil 5:1 Japonce Keničira Fumitu. Během celé soutěže si reprezentant Kuby připsal skalpy světových i olympijských šampionů.

13:34

Atletický stadion v Tokiu skrápí hustý déšť a soutěže jsou přerušeny. Nicméně chvíli to pořadatelům trvalo než se tyčku i disk konečně přerušili. Minimálně Liliana Caová, která v kruhu uklouzla by měla dostat náhradní pokus.

13:35

Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská obdržela v dějišti olympijských her polské humanitární vízum a je v přímém kontaktu s diplomaty v Tokiu. Na twitteru to oznámil náměstek polského ministra zahraničí Marcin Przydacz. V neděli atletka odmítla odletět zpět do své vlasti, k čemuž ji podle jejích slov nutilo proti její vůli vedení běloruské výpravy. Noc strávila v hotelu na letišti, následně byla na polském velvyslanectví. Dnes měla startovat v běhu na 200 metrů, místo toho ji čekaly další rozhovory s Mezinárodním olympijským výborem (MOV), který si rovněž vyžádal detailní stanovisko Běloruského olympijského výboru.

13:43

V těžkých deštivých podmínkách bojují o postup do finále překážkářky na 400 metrové trati. Pro jednoznačný postup si doběhla favoritka favoritek Dalilah Muhammadová z USA, na další dva rozběhy zatím čekáme.

13:50

Již čtvrtou zlatou z olympijských her v řadě si dnes vyzápasil Kubánec Mijaín Nuňéz Lopéz z Kuby, který tak potvrdil naprostou dominanci ve váhové kategorii nad 130 kg.

13:55

Bez branek se zatím hraje v druhém fotbalovém semifinále žen mezi Švédskem a Austrálií. Vyrovnaný poločas nabídl po jedné velké šanci na obou stranách, ovšem na úvodní branku si musíme počkat.

13:58

Základní skupiny vodního póla mužů jsou u konce a známe čtvrtfinálové souboje. Ve středu budou o semifinále bojovat Řecko s Černou Horou, Itálie se Srbskem, Maďarsko s Chorvatskem a USA se Španělskem.

14:04

Zatímco kvalifikace tyčkařek a finále diskařek jsou přerušeny, připravuje se první ze dvou závěrečných finále dnešního dne. Před pětitisícovkou žen bude k vidění 3000m Steeplechase v podání mužů.

14:12

Velmi důležitou úvodní branku semifinálového souboje s Austrálií před chvílí záhy po začátku druhé půle vstřelila Fridolina Rolfová. Švédská fotbalistka tak přiblížila svou zemi k postupu do vysněného finále.

Fridolina Rolfová ze Švédska se zaduje z úvodní branky semifinále proti Austrálii na OH 2020.
Fridolina Rolfová ze Švédska se zaduje z úvodní branky semifinále proti Austrálii na OH 2020. | Foto: Reuters
14:18

Dán Viktor Axelsen se výrazně přiblížil k zisku své první olympijské zlaté medaile, když ovládl úvodní set badmintonového finále proti Lung Čchenovi.

14:28

Pětadvacetiletý Soufiane El Bakkali vítězí v běhu na 3000 metrů steeplechase. V čase 8:08,90 Maročan ovládl takový malý africký šampionát, když nedal šanci Etiopanovi Girmovi ani Benjaminu Kigenovi z Keni.

14:36

Finále diskařek se znovu rozjelo a boj o finále se dramatizuje. Sandra Perkovičová si polepšila hodem dlouhým 65,01 metru, avšak zatím zůstává čtvrtá. Druhá Perézová i třetí Pudenzová však nejsou daleko.

14:40

Poprvé od roku 1980 se stalo, že závod na 3000 m překážek vyhrál někdo jiný než keňský reprezentant.

14:47

Viktor Axelsen je prvním dánským mužským majitelem zlaté medaile z této olympiády. Ve finále dvouhry badmintonu si totiž poradil s Číňanem Lung Čchenem a po setech 21:15, 21:12 slaví druhou medaili z olympijských her.

Viktor Axelsen během finálového utkání na OH 2020.
Viktor Axelsen během finálového utkání na OH 2020. | Foto: Reuters
14:52

Druhý neúspěch na 455 cm si zapisuje Romana Maláčová. Češka se tak znovu dostává na hranu vyřazení.

14:57

Sifan Hassanová má první zlato z těchto olympijských her. Reprezentantka Nizozemska tak skvěle načala svůj plán na medailový zisk ze tří disciplín. Za sebou nechala Obiriovou z Keni i Tsegayovou z Etiopie!

14:58

Ve fotbalovém finále ženského turnaje se Kanadě postaví Švédsko, které před malou chvílí nejtěsnějším rozdílem 1:0 porazilo Austrálii. O jedinou branku se postarala Fridolina Rolfová, která svůj tým nasměrovala k vítězství záhy po začátku druhé půle.

15:01

Předposledním pokusem se na druhou pozici v hodu diskem žen dostává Kristina Pudenzová z Německa. Osobním rekordem 66,86 přeskakuje Yaime Perézovou, avšak na dosud vedoucí Allmanovou stále ztrácí dva metry.

15:03

Romana Maláčová ani na třetí pokus nezdolala výšku 455 cm a ve končí ve kvalifikaci tyčkařek. Jakékoliv šance na postup si Češka znemožnila problémy od samotného začátku soutěže.

15:40

Olympijskou soutěž diskařek ovládla v Tokiu Američanka Valarie Allmanová hned prvním pokusem dlouhým 68,98 metru. Závod po dvou sériích přerušil déšť a po návratu do okruhu už ji nikdo nepřehodil. Stříbro získala překvapivě Němka Kristin Prudenzová a bronz mistryně světa z Dauhá Yaimé Pérezová z Kuby. Před pěti lety v Riu de Janeiro Pérezová neunesla tíhu finále a po vyhrané kvalifikaci měla tři neplatné pokusy, to si tentokrát pohlídala.

Chorvatské diskařce Sandře Perkovičové útok na třetí olympijské zlato v řadě nevyšel. Dvojnásobná světová šampionka a pětinásobná mistryně Evropy skončila bez medaile. Už dříve nechala slyšet, že chce závodit i za tři roky v Paříži i za sedm let v Los Angeles.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy