Praha - První zlatá česká olympijská medaile v moderním pětiboji je již v Česku.
S hlavní částí výpravy totiž přicestoval z Londýna do Prahy v pondělí večer i David Svoboda (27).
A novopečený olympijský šampión v disciplíně, kterou moderním hrám dal sám jejich zakladatel Pierre de Coubertin, měl po příletu jediné přání.
"Potřebuji se nutně vyspat," pronesl upřímně po příletu.
Ještě než se na parkovišti vojenského letiště v Kbelích srdečně rozloučil se "zlatým parťákem" bikerem Jaroslavem Kulhavým a zamířil do pražské noci, rozpovídal se i o svých dalších pocitech.
Davide, jak jste stihl od sobotního zlatého závodu svou medaili oslavit?
Nejdříve proběhla tradiční oslava v Českém domě a poté jsem šel se sportovci a svými blízkými kamarády do centra do hospody, kde jsme zlato trošku zapili. Trošku až do šesti do rána. (usmívá se)
Takže když jsem se vracel zpět do olympijské vesnice, tak jsem potkal Natálku (Natálii Dianovou, českou moderní pětibojařku, pozn. redakce), jak jde s trenérem na závod, tak to byla trochu vtipná situace.
Hodinu a půl jsem se vyspal a pak jsem musel zpět do Českého domu splnit mediální povinnost a potom jsem sledoval Jardu Kulhavého a jeho boj o zlato.
No a druhý večer se celý kolotoč opakoval. Jsem opravdu hodně unavený, moc jsem to nenaspal, i když to na mne možná není vidět. Těším se na to, až se pořádně vyspím.
Kolik hodin jste teda za poslední dvě noci naspal?
Pokaždé asi jeden a půl hodiny, takže to jsou asi tři hodiny. Plus teď zhruba další hodinku a půl v letadle.
Plánujete teda ještě nyní nějaké oslavy?
Na dnešek jsem nějaké nabídky dostal (rozhovor vznikal v pondělí večer, pozn. redakce), ale musel jsem všechny odmítnout, protože se potřebuji teď nutně vyspat. Jsem vážně šíleně unavený, takže s oslavami budu pokračovat zase až od úterý.
A jak dlouhá bude vaše závodní pauza?
Tak ta bude delší, jak dlouho ale, to zatím nevím. Jediné, co vím je, že do tréninku se opět pustím až v okamžiku, kdy mi začne závodění chybět.
Nová sezóna vám začíná kdy?
Obvykle začíná sezóna někdy na přelomu února, března. To ale rozhodně neplánuji, chtěl bych začít závodit až tak kolem května, června.
Uvidíme, jestli zvládnu všechny vrcholy sezóny, kterými je mistrovství Evropy, mistrovství světa a finále Světového poháru. Takže je klidně možné, že budu odpočívat až do Vánoc.
Máte v sobě stále tu euforii olympijského vítěze?
Ano, pořád to ve mně je. Stále jsem si ještě nestihl úplně uvědomit, čeho jsem dokázal. Jak řekl Jarda (Kulhavý), budu taky potřebovat být chvilku sám, aby se mi to vše rozleželo v hlavě.
Kromě lenošení vás ale čeká i učení a státnice, kdy je budete skládat?
V polovině září bych se měl dostavit ke státní bakalářské zkoušce na FTVS. Jsem zvědavý, zda se dokáže pořádně připravit a vše naučit. Snad mi to program příštích dnů dovolí.
Jaký bude mít váš úspěch vliv vnímání veřejnost moderního pětiboje?
Už jsem nad tím přemýšlel a doufám, že teď se dostane náš sport více do povědomí lidí a že mi odpadnou ty nepříjemnosti, které prožívám, když musím neustále odpovídat na otázky typu: z čeho se vlastně skládá moderní pětiboj. Doufám, že se nás sport dostane nyní více na výsluní a budu moct třeba odpovídat i na zajímavější otázky.
Moderní pětiboj patří zároveň mezi „ohrožené druhy“, co se týká setrvání v rodině olympijských sportů...
Jsem na podobné spekulace zvyklý, protože se o tom, že by měl moderní pětiboj vypadnout z programu olympijských her se mluví více jak deset let. Zatím máme jistotu, že pětiboj zůstane do Ria 2016, takže já a moje generace můžeme být relativně v klidu. Samozřejmě bych byl rád, kdyby se můj sport v programu her udržel i poté.
Je nějaká disciplína, na které potřebuje olympijský vítěz David Svoboda zapracovat?
My jako vícebojaři máme značné rezervy ve všech disciplínách, takže mám co zlepšovat neustále. Je to takový náš celoživotní osud a dřina.
Po šermu jste říkal, že jste se poslední dva roky jakoby schovával, že jste neprokazoval naplno své kvality. Nakolik to bylo myšlené vážně a nakolik to byla nadsázka?
Popíšu to trochu v delším kontextu, táhne se to vlastně celý jeden olympijský cyklus. Do Pekingu jsem jel coby jeden ze spolufavoritů, bohužel se mi tam nepovedly kvůli horšímu losu na koně ambice naplnit.
Další dvě sezóny jsem proto měl touhu ukázat všem, že do špičky patřím, moc jsem neodpočíval, každý závod jsem chtěl vyhrát, což mě stálo hodně sil.
Před dvěma lety jsem bral všude medaile, jenže na konci sezóny, když bylo mistrovství světa, tak mi došly síly. Tehdy jsem si uvědomil, že není třeba být na všech závodech první, ale je potřeba se zaměřit na určitý vrchol, kterým pro mě byla olympiáda v Londýně.
Proto jsem v loňské sezóně trochu polevil. Takže, nedá se říct, že bych schválně prohrával svá šermířská utkání, ale myslím si, že lidi, kteří tento sport sledují, tak nemohli přehlédnout rozdíl mezi mým přístupem k šermu v posledních dvou letech a teď v Londýně.
Kromě šermu jste se hodně zlepšil také v parkuru...
Ano. Armáda nám po neúspěchu v Pekingu koupila čtyři velice kvalitní koně, což naší jezdecké přípravě hodně pomohlo. Navíc jsme se začali zúčastňovat jezdeckých závodů, získali jsme díky tomu určitou stabilitu výkonů, ty čtyři roky tréninku se jednoduše musely někde projevit.
Určitě se dá říct, že nejen já, ale celá česká reprezentace moderních pětibojařů se v parkuru od Pekingu výrazně zlepšila.
Dostal jste po svém úspěchu už hodně zpráv od fanynek, případně žádostí o rande, nabídky k sňatku?
Smsek mi přišlo skutečně hodně, ještě jsem nestihl na žádnou odpovědět. Stejně tak jsem nepročítal ani diskuze na internetu, nebyl na to čas. Podívám se na vše až dorazím domů a budu mít trochu klidu. Uvidíme, zda mne něco překvapí. Připravený na tyto záležitosti nijak nejsem.
Takže fanynky nemusí smutnit? Stále mají u olympijského vítěze Davida Svobody šanci...
Fanynky mají vždycky šanci. (směje se)