Nejdivočejší zápas dějin, míní Britové. Ve světě oceňují heroický výkon Čechů

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 6. 2024 11:32
Doma nevybíravá kritika, ve světě uznání za statečný výkon v dlouhém oslabení. Češi se rozloučili s Eurem porážkou 1:2 s Tureckem, zahraniční média referují o zábavném chaosu i nejdivočejším utkání celé historie evropských šampionátů.
Čeští fanoušci popisují dojmy po zápasu s Tureckem | Video: Reuters

Byl tohle nejdivočejší zápas historie Eura? Britská stanice SkySports už si na anketní otázku odpověděla sama kladně v titulku, hlasující čtenáři pak její verdikt jen potvrdili.

Pro reakci "Ano, stoprocentně!" se přiklonilo 70 procent z nich.

The Athletic zvolil podobný narativ, pro duel si vybral označení "nejšpinavější zápas historie Eura". 

"Z fotbalové perspektivy by se na ten zápas dalo lehce zapomenout. Ale díky té přehlídce slavného bezpráví a anarchie, zvlášť v závěru, zaujme zvláštní místo v dějinách evropských šampionátů," napsal renomovaný magazín. 

Mariáš rozhodčího Istvána Kovácse se zastavil na číslici osmnáct: Rumun rozdal šestnáct žlutých a dvě červené a překonal tím rekord turnajových dějin.

Antonín Barák - první vyloučený Čech na Euru od chvíle, kdy Pierluigi Collina skandálně vyloučil Radoslava Látala v roce 2000 - šel s hlavou v dlaních pod sprchy už ve dvacáté minutě. 

Jednalo se o další přepsaný záznam, tentokrát ten, který sleduje nejdříve udělené červené karty.

"Zlomená srdce Čechů," zakřičel v titulku magazín Goal.com. Výkon oslabeného výběru Ivana Haška popsal jako heroický.

"Souček málem vyvolal comeback," uvedl v narážce na vyrovnávací gól českého kapitána, který dorazil míč do sítě po výborné práci střídajícího a v předchozím průběhu turnaje chybně opomíjeného bijce Tomáše Chorého.

Součka Goal.com vyhlásil za nejužitečnějšího hráče duelu. 

"Byl výjimečný. Neustále vedl svůj tým v dlouhém oslabení, šel příkladem a dal gól, který dal naději v senzační obrat. Nestalo se, ale hráč West Hamu potvrdil, že je lídr," napsal web, čímž se fundamentálně rozcházel s poměrně běžnou kritikou Součka mezi českými fanoušky.

Uspěl i v bodovém hodnocení hráčů na britské BBC, jejíž čtenáři na tomto turnaji budili silné podezření, že si nevšímají jiných fotbalistů než těch, kteří hrají Premier League.

Součka vyhlásili nejlepším Čechem proti Gruzii, nyní ho poslali na druhé místo za Vladimíra Coufala. Pozoruhodné výkony Lukáše Provoda či Ladislava Krejčího zůstaly neoceněny.

Deník Independent rovněž chválil mladý český celek za statečnost a schopnost vyvinout obdivuhodný tlak i v početní nevýhodě.

"Vůči Čechům to bylo kruté. I přes Barákovo přísné vyloučení ve strhujícím střetnutí tlačili Turky až do samotného konce," napsal list.

Bulvární The Mirror si všímal především závěrečné strkanice, po které Kovács ukázal červenou kartu Chorému.

"Chaos na Euru. Turecko a Česká republika se zapojily do hromadné rvačky," psal deník.

"Incident udělal zběsilou tečku za chaotickým zápasem, který přinesl vzrušující konec základní fáze Eura. A nenechte se mýlit, Němci nejsou jediným národem, který má na Euru domácí výhodu," připomněl The Mirror početnou tureckou menšinu žijící v Německu.

"Tohle muselo být slyšet až v Istanbulu. Kdokoli se postaví Turkům v play off, zakusí jiný druh pekla," podotkl k atmosféře. 

A Češi? Znovu chválení za válečného ducha. "Jedou domů. Ale ne bez boje," dodal list. 

Podobně smýšlela i španělská Marca: "Češi si zasloužili víc, ale štěstí nebylo na jejich straně. Jejich naděje se scvrkly ve 20. minutě, nijak to ale neomezilo jejich touhu vyhrát zápas, který měli ve svých rukách navzdory početní nevýhodě."

 

Právě se děje

Další zprávy