Nejbizarnější závodní Peugeot je na prodej. Mikrobus ve Spa proháněl i silná BMW

Radek Vičík Radek Vičík
29. 10. 2020 17:10
Peugeot 806 byl známý jako pohodlné MPV až pro osm osob. V Belgii ale vznikl nápad udělat z něj plnohodnotný závoďák. Tahle rarita je teď k mání.

Když v polovině devadesátých let přišlo na trh na trh společné dílo značek Peugeot, Citroën, Lancia a Fiat pod názvem Eurovan, zrodil se v hlavě reklamního agenta Pascala Witmeura šílený nápad: "Udělejme z něj závoďák!" Jako základ zvolil verzi Peugeot 806.

V roce 1995 se dal dohromady se známým sportovním týmem Kronos Racing s cílem připravit vůz na čtyřiadvacetihodinovku ve Spa-Francorchamps. Lidé od Kronosu probrali katalog dílů od Peugeotu Sport, objednali všechno potřebné a začala stavba netradičního monstra.

Blok motoru z rallyového Peugeotu 306 byl základem pro výkon 260 koní, podvozek vzali se speciálu Peugeot 405 Superturismo. Celou konstrukci postavili podle velmi benevolentních pravidel kategorie Procar, což byly vlastně takzvané siluety. Tedy auta, která měla s deklarovaným typem vozu společnou snad jen karoserii.

Při příjezdu na slavný okruh sklidila posádka Philip Verellen, Pascal Witmeur a Eric Bachelart posměšky. Soupeři se báli, že vzhledem k robustní karoserii a zpřevodování to bude jen nebezpečný pohyblivý retardér.

Když ale "šestsetosmička" vyrazila na trať, úsměv rivalům zamrzl na tváři. Vysmívaný mikrobus byl velmi rychlý a porážel nejedno závodní BMW. V kvalifikaci zajelo belgické trio v 46členném poli dvanáctý nejlepší čas. Ve své třídě byl výrazně pomalovaný vůz dokonce třetí.

Bohužel v závodě už to taková sláva nebyla. Po problémech s brzdami, které se ještě podařilo opravit, se po deseti hodinách závodění definitivně odporoučel motor, takže tým Kronos musel vůz definitivně odstavit v boxech.

Jediný exemplář svého druhu je teď na prodej v Bruselu. Určitě to nebude levná záležitost. Cena je totiž neveřejná, prodejce Gipimotor ji sdělí jen vážnému zájemci.

Peugeot 806 ve čtyřiadvacetihodinovce ve Spa-Francorchamps 1995 | Video: Youtube.com
 

Právě se děje

před 54 minutami

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila pokles na pět procent

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční pokles na pět procent. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt (HDP) kvůli koronaviru o 10,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,9 procenta.

K meziročnímu poklesu české ekonomiky přispěla podle statistiků hlavně situace v obchodu, ubytování, pohostinství a průmyslu. "Negativně se vyvíjela domácí poptávka. Poklesly podnikové investice do strojů, zařízení a dopravních prostředků a také investice domácností do obydlí. O téměř čtyři procenta se snížily i spotřební výdaje domácností," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

První odhad statistiků z konce října hovořil o meziročním poklesu HDP ve 3. čtvrtletí o 5,8 procenta. Mezičtvrtletní výsledek statistici odhadovali na nárůst o 6,2 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schillerová chce nižší DPH na menstruační pomůcky

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na menstruační pomůcky. Uvedl to dnes server Blesk.cz. Vložky, tampony a další pomůcky by se podle návrhu ministryně posunuly ze základní sazby DPH 21 procent do druhé snížené sazby deset procent. Tato sazba nyní platí třeba na léky či dětskou výživu. Ministerstvo odhaduje náklady na snížení DPH pro menstruační pomůcky na 300 milionů korun.

O zvýšení dostupnosti menstruačních pomůcek požádal Schillerovou premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na rozhodnutí Skotska, které poskytne všem menstruační pomůcky bezplatně. Minulý týden na Twitteru Babiš uvedl, že u příjmově nejslabších by byl podobný krok možný i v Česku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy