Nejbizarnější závodní Peugeot je na prodej. Mikrobus ve Spa proháněl i silná BMW

Radek Vičík Radek Vičík
29. 10. 2020 17:10
Peugeot 806 byl známý jako pohodlné MPV až pro osm osob. V Belgii ale vznikl nápad udělat z něj plnohodnotný závoďák. Tahle rarita je teď k mání.

Když v polovině devadesátých let přišlo na trh na trh společné dílo značek Peugeot, Citroën, Lancia a Fiat pod názvem Eurovan, zrodil se v hlavě reklamního agenta Pascala Witmeura šílený nápad: "Udělejme z něj závoďák!" Jako základ zvolil verzi Peugeot 806.

V roce 1995 se dal dohromady se známým sportovním týmem Kronos Racing s cílem připravit vůz na čtyřiadvacetihodinovku ve Spa-Francorchamps. Lidé od Kronosu probrali katalog dílů od Peugeotu Sport, objednali všechno potřebné a začala stavba netradičního monstra.

Blok motoru z rallyového Peugeotu 306 byl základem pro výkon 260 koní, podvozek vzali se speciálu Peugeot 405 Superturismo. Celou konstrukci postavili podle velmi benevolentních pravidel kategorie Procar, což byly vlastně takzvané siluety. Tedy auta, která měla s deklarovaným typem vozu společnou snad jen karoserii.

Při příjezdu na slavný okruh sklidila posádka Philip Verellen, Pascal Witmeur a Eric Bachelart posměšky. Soupeři se báli, že vzhledem k robustní karoserii a zpřevodování to bude jen nebezpečný pohyblivý retardér.

Když ale "šestsetosmička" vyrazila na trať, úsměv rivalům zamrzl na tváři. Vysmívaný mikrobus byl velmi rychlý a porážel nejedno závodní BMW. V kvalifikaci zajelo belgické trio v 46členném poli dvanáctý nejlepší čas. Ve své třídě byl výrazně pomalovaný vůz dokonce třetí.

Bohužel v závodě už to taková sláva nebyla. Po problémech s brzdami, které se ještě podařilo opravit, se po deseti hodinách závodění definitivně odporoučel motor, takže tým Kronos musel vůz definitivně odstavit v boxech.

Jediný exemplář svého druhu je teď na prodej v Bruselu. Určitě to nebude levná záležitost. Cena je totiž neveřejná, prodejce Gipimotor ji sdělí jen vážnému zájemci.

Peugeot 806 ve čtyřiadvacetihodinovce ve Spa-Francorchamps 1995 | Video: Youtube.com
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy