"FIA začala zkoumat události týkající se stáje McLaren ve Velké ceně Monaka 2007 z hlediska možného porušení Mezinárodního sporotvního kodexu," cituje agentura Reuters stanovisko Mezinárodní automobilové federace. Stáj McLaren získala v nedělním grand prix první dvě místa.
McLaren v Monaku deklasoval zbytek světa
Vše o nejatraktivnějším závodě
sezony F1, Velké ceně Monaka
"Nyní probíhá zkoumání patřičných důkazů a další oznámení přijde podle průběhu vyšetřování," dodali představitelé FIA.
Z této formulace vyplývá, že trnem v oku sportovním komisařům může být údajná týmová režie McLarenu. Tedy to, že druhý Lewis Hamilton dostal z boxů příkaz neútočit na vedoucího Fernanda Alonso, který si tak dojel pro vedení.
Pokud by FIA opravdu zjistila, že u McLarenu řídili průběh závodu, může stáj i oba jezdce potrestat až odebráním získaných bodů.
Britský tým se však veškerým obviněním brání. "Nikdy nebudeme jednoho pilota protěžovat místo jiného. A nikdy jsme neprotěžovali," řekl v Monaku boss McLarenu Ron Dennis
Podobně se vyjádřil i Lewis Hamilton. "Dostihl jsem ho (Alonsa, pozn. red.), ale v Monaku je předjíždění extrémně těžké. A on jel přibližně stejně rychle jako já," uvedla 22letá senzace letošní sezony na tiskové konferenci v Monte Carlu.
Poté však nechtěně potvrdil, že ho tým na dálku řídil. "Řekli mi, ať jedu v k lidu a netlačím na něj, aby udělal chybu.A jestli ji udělá, tak abych do něj nenarazil," dodal mladý Brit.
"Ale upřímně jsem jel dál z plných sil až do konce. Nevzdal jsem se, takže jsem to upozornění moc na zřetel nebral," přiznal se Hamilton.
Nejslavnějším případem týmové režie, že Velká cena Rakouska 2002, kdy vedoucí Rubens Barrichello téměř zastavil před cílem Velké ceny Rakouska, aby závod vyhrál jeho stájový kolega od Ferrari Michael Schumacher.
Šéf McLarenu Dennis byl v centru podobných osočení při Velké ceně Austrálie 1998, kdy David Coulthard udělal místo Miku Häkkinenovi.