Video: Být v čele nestačí, lídři závodů Formule E na trati selhávají

Radek Vičík Radek Vičík
20. 2. 2019 13:34
První čtyři závody elektrické Formule E přinesly díky úzkým okruhům, které jsou povětšinou umístěné v centrech měst, řadu dramatických situací. S nimi se zatím nejlépe vypořádal vedoucí Jérôme d'Ambrosio z Belgie.
Pro Nelsona Piqueta skončil závod v Mexiku s uraženými koly.
Pro Nelsona Piqueta skončil závod v Mexiku s uraženými koly. | Foto: Repro: Eurosport

Být lídrem závodu Formule E při vjezdu do posledního kola neznamená, že vyhrajete. O tom se přesvědčil v sobotu v Mexico City Pascal Wehrlein. Německému vítězi kvalifikace nestačil k zisku plného počtu bodů ani nejrychlejší čas. Doslova na cílové čáře ho předjel předloňský šampion Lucas di Grassi.

Brazilec tak částečně eliminoval ztráty z prvních tří podniků a poskočil na čtvrté místo průběžné klasifikace seriálu, který se podobně jako fotbalové ligy koná v taktu podzim - jaro.

Ještě horší rozjezd sezony má obhájce prvenství, Francouz Jean-Éric Vergne. Po druhém místě z Rijádu a pátém z Marrakéše přišly dvě kolize, v jejichž důsledku zůstal na 28 bodech. Tedy o 25 méně, než má aktuální lídr.

O nulu se v areálu okruhu Autódromo Hermanos Rodríguez Vergnemu postaral další expilot F1, Nelson Piquet junior. Krátce po startu se Francouz snažil blokovat předjížděcí manévr svého soupeře, ten však zřejmě nečekal prudké zpomalení a přelétl přes Francouzův monopost.

Kolize Vergneho a Piqueta mladšího:

Pro Brazilce závod skončil, Vergne sice pokračoval, ale na lepší než 13. místo to nebylo. Jak už to tak bývá, po závodě se oba piloti navzájem obviňovali z toho, kdo havárii zavinil.

V té době stále vedl Wehrlein. Jenže di Grassi uměl s bateriemi svého Audi hospodařit lépe a doslova na cílové čáře vybojoval své deváté vítězství v seriálu elektrických vozů.

Wehrlein nebyl v aktuálním ročníku zdaleka jediný lídr, který o vítězství nakonec přišel. V předchozím závodě v ulicích hlavního města Chile Santiaga si pro triumf jel Sébastien Buemi. Bývalý vítěz Formule E se ale náhle "opřel" do svodidel a závod a naděje pro něj skončily. Francouz si postěžoval, že to nebyla jeho chyba, ale že ho zradila elektronika vozu.

Havárie v Santiagu včetně té Buemiho:

On a další soupeři budou mít šanci na reparát 10. března, kdy Formule E zamíří do Hong Kongu. 13dílný seriál vyvrcholí červencovým dvojzávodem v Brooklynu, tedy čtvrti největšího města USA New Yorku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy