Video: Být v čele nestačí, lídři závodů Formule E na trati selhávají

Radek Vičík Radek Vičík
20. 2. 2019 13:34
První čtyři závody elektrické Formule E přinesly díky úzkým okruhům, které jsou povětšinou umístěné v centrech měst, řadu dramatických situací. S nimi se zatím nejlépe vypořádal vedoucí Jérôme d'Ambrosio z Belgie.
Pro Nelsona Piqueta skončil závod v Mexiku s uraženými koly.
Pro Nelsona Piqueta skončil závod v Mexiku s uraženými koly. | Foto: Repro: Eurosport

Být lídrem závodu Formule E při vjezdu do posledního kola neznamená, že vyhrajete. O tom se přesvědčil v sobotu v Mexico City Pascal Wehrlein. Německému vítězi kvalifikace nestačil k zisku plného počtu bodů ani nejrychlejší čas. Doslova na cílové čáře ho předjel předloňský šampion Lucas di Grassi.

Brazilec tak částečně eliminoval ztráty z prvních tří podniků a poskočil na čtvrté místo průběžné klasifikace seriálu, který se podobně jako fotbalové ligy koná v taktu podzim - jaro.

Ještě horší rozjezd sezony má obhájce prvenství, Francouz Jean-Éric Vergne. Po druhém místě z Rijádu a pátém z Marrakéše přišly dvě kolize, v jejichž důsledku zůstal na 28 bodech. Tedy o 25 méně, než má aktuální lídr.

O nulu se v areálu okruhu Autódromo Hermanos Rodríguez Vergnemu postaral další expilot F1, Nelson Piquet junior. Krátce po startu se Francouz snažil blokovat předjížděcí manévr svého soupeře, ten však zřejmě nečekal prudké zpomalení a přelétl přes Francouzův monopost.

Kolize Vergneho a Piqueta mladšího:

Pro Brazilce závod skončil, Vergne sice pokračoval, ale na lepší než 13. místo to nebylo. Jak už to tak bývá, po závodě se oba piloti navzájem obviňovali z toho, kdo havárii zavinil.

V té době stále vedl Wehrlein. Jenže di Grassi uměl s bateriemi svého Audi hospodařit lépe a doslova na cílové čáře vybojoval své deváté vítězství v seriálu elektrických vozů.

Wehrlein nebyl v aktuálním ročníku zdaleka jediný lídr, který o vítězství nakonec přišel. V předchozím závodě v ulicích hlavního města Chile Santiaga si pro triumf jel Sébastien Buemi. Bývalý vítěz Formule E se ale náhle "opřel" do svodidel a závod a naděje pro něj skončily. Francouz si postěžoval, že to nebyla jeho chyba, ale že ho zradila elektronika vozu.

Havárie v Santiagu včetně té Buemiho:

On a další soupeři budou mít šanci na reparát 10. března, kdy Formule E zamíří do Hong Kongu. 13dílný seriál vyvrcholí červencovým dvojzávodem v Brooklynu, tedy čtvrti největšího města USA New Yorku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Zdeněk Rinth získal většinový podíl v oděvní firmě Kara. Plánuje s ní tržby až 400 milionů

Hlavním majitelem kožešnické a oděvní společnosti Kara Trutnov se stal s podílem 80 procent její dřívější vlastník Zdeněk Rinth. Pětinový podíl má skupina Natland Group. Letos Kara plánuje tržby 380 až 400 milionů korun, čímž by se dostala na hodnoty předcovidového roku 2019. Uvedl to Rinth.

Kara k letošnímu 1. dubnu úspěšně splnila reorganizační plán a ukončila 13 měsíců trvající insolvenční řízení. Vlastnické změny proces záchrany a reorganizace Kary podle Rintha završují.

Se skupinou Natland se Rinth spojil kvůli záchraně Kary, která v únoru 2021 skončila v úpadku. Před úpadkem Karu vlastnila investiční skupina C2H podnikatele Michala Mičky, který Karu od Rintha koupil v roce 2018. Řízení Kary Rinth opět převzal loni v květnu a její záchranu financoval vložením vlastních téměř 100 milionů korun. Reorganizační plán připravila investiční skupina Natland.

Kara, jejíž vznik sahá do roku 1948, pod Rinthovým vedením v polovině loňského května začala otevírat uzavřené prodejny. Nyní má v obchodních centrech 25 prodejen v Česku a sedm na Slovensku. Sklady a dílny má Kara v areálu v Trutnově - Bohuslavicích. Zaměstnává asi 160 lidí.

V rámci reorganizace, jejíž plán schválil soud loni v listopadu, se jediným vlastníkem Kary stala společnost Natland Pohledávková V. Jediným majitelem této firmy byla Natland Group. V dubnu se stal společníkem Natland Pohledávkové V. Zdeněk Rinth s podílem 80 procent. Podíl Natland Group se snížil na pětinu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy